Niższe prowizje tylko dla studentów

Małgorzata Kwiatkowska
rozwiń więcej
W tym tygodniu Dom Inwestycyjny BRE Banku zaproponuje nowe, niższe prowizje dla studentów. Ta grupa klientów jest jedyną, która może liczyć na specjalne traktowanie przez maklerów.

 

Koniunktura na giełdzie sprawiła, że akcjami handluje coraz więcej Polaków, ale to studenci są grupą, na której domy maklerskie mogą budować bazę przyszłych klientów, tym bardziej że według tegorocznych badań Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wśród grupy inwestorów giełdowych studenci stanowili aż 22-proc. grupę. Jak się dowiedziała GP, DI BRE, który ma w ofercie przeznaczony dla studentów pakiet BRE Student, zaproponuje tej grupie jeszcze niższe prowizje od transakcji na rynku kapitałowym. Kolejne biura maklerskie także przygotowują kierowaną specjalnie do nich ofertę.

Bezpłatne otwarcie rachunku

Propozycje brokerów idą tą samą ścieżką co propozycje banków i firm, które pozyskują studentów dzięki darmowym kontom, mniejszym opłatom i zniżkom licząc, że będą ich klientami również po studiach, choć teraz dysponują niewielkimi środkami. Standardowa oferta domów maklerskich dla studentów obejmuje bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego oraz niższe prowizje od składanych przez internet zleceń na rynku akcji i kontraktów terminowych.

Od czasu wprowadzenia przez DI BRE pakietu BRE Student działało prawie 500 takich rachunków. Obecnie obowiązująca prowizja od zleceń na rynku akcji była o 0,04 proc. niższa niż w normalnej taryfie internetowej, gdzie wynosi 0,39 proc., ale wkrótce spadnie do 0,22 proc. wartości zrealizowanych transakcji (nie mniej niż 5 zł), a prowizja maklerska od zleceń składanych przez internet przy obrocie kontraktami terminowymi - do 5,5 zł.

Preferencje dla studentów oferują m.in. ING Securities oraz Beskidzki Dom Maklerski.

- Zależy nam na pozyskiwaniu nowych klientów i budowaniu z nimi długoletnich relacji. Obecnie w ING Securities aktywnych jest około 600 rachunków studenckich. To klienci, którzy może nie dysponują portfelami o dużej wartości, ale są bardzo aktywni i często zaskakują nas swoimi trafnymi decyzjami inwestycyjnymi - mówi Marek Słomski, prezes ING Securities.

W Beskidzkim Domu Maklerskim blisko 4 proc. klientów korzysta z rachunku studenckiego. W 2006 roku wzrost otwartych rachunków dla studentów i uczniów przekroczył 250 proc. w stosunku do 2005 roku. BDM spodziewa się, że w tym roku wzrost będzie jeszcze większy.

Akcje, opcje i kontrakty

- Z obserwacji wynika, że największe obroty generowane są przez studentów na rynku akcji. Młodzi, odważni, dobrze wykształceni inwestorzy chętniej niż inni sięgają także po bardziej wymagające instrumenty, takie jak kontrakty terminowe i opcje. Odsetek klientów inwestujących w instrumenty pochodne jest wśród studentów dwukrotnie większy niż wśród pozostałych inwestorów - mówi Marcin Kamiński, wicedyrektor wydziału sprzedaży ds. operacyjnych w BDM.

Oferta dla studentów ma się pojawić m.in. w Centralnym Domu Maklerskim Pekao.

- Nie chcemy luki pokoleniowej wśród klientów. Studenci są trochę specyficzną grupą, która bardziej zwraca uwagę na koszty. Myślimy o 2008 roku - mówi GP Roland Paszkiewicz, dyrektor ds. analiz w CDM Pekao.

Poszerzenie oferty zakłada też Dom Maklerski Millennium.

- W najbliższym czasie rozważymy taką możliwość - mówi Jacek Gilewski, zastępca dyrektora ds. sprzedaży DM Millennium.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Wzrost zainteresowania rynkiem kapitałowym wśród studentów widać również po danych o ich uczestnictwie w zajęciach Szkoły Giełdowej organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych. W roku akademickim 2005/2006 uczestniczyło w niej około 1,4 tys. studentów, a w roku akademickim 2006/2007 było ich już 2 tys. na w sumie 4,5 tysiąca uczestników.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl


OPINIA

SŁAWOMIR MOMOT

Studenckie Koło Naukowe Klub Inwestora na SGH


Dla nas ważna jest przede wszystkim wysokość opłat i prowizji. Prowizje spadają, ale mogłyby być jeszcze niższe. Niezwykle ważna jest również niezawodność i funkcjonalność platform transakcyjnych oraz dostęp do jak największej liczby aktualnych notowań. Istotną sprawą jest też możliwość monitorowania stanu rachunku i składania zleceń za pomocą telefonu komórkowego. Student jako klient większe zyski będzie przynosił w przyszłości. Na etapie nauki gracz dysponujący kapitałem w wysokości kilku tysięcy złotych ma całkiem przyzwoite środki, a 10-20 tys. zł to rzadkość.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...