REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższe prowizje tylko dla studentów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska

REKLAMA

W tym tygodniu Dom Inwestycyjny BRE Banku zaproponuje nowe, niższe prowizje dla studentów. Ta grupa klientów jest jedyną, która może liczyć na specjalne traktowanie przez maklerów.

 

Koniunktura na giełdzie sprawiła, że akcjami handluje coraz więcej Polaków, ale to studenci są grupą, na której domy maklerskie mogą budować bazę przyszłych klientów, tym bardziej że według tegorocznych badań Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wśród grupy inwestorów giełdowych studenci stanowili aż 22-proc. grupę. Jak się dowiedziała GP, DI BRE, który ma w ofercie przeznaczony dla studentów pakiet BRE Student, zaproponuje tej grupie jeszcze niższe prowizje od transakcji na rynku kapitałowym. Kolejne biura maklerskie także przygotowują kierowaną specjalnie do nich ofertę.

Bezpłatne otwarcie rachunku

Propozycje brokerów idą tą samą ścieżką co propozycje banków i firm, które pozyskują studentów dzięki darmowym kontom, mniejszym opłatom i zniżkom licząc, że będą ich klientami również po studiach, choć teraz dysponują niewielkimi środkami. Standardowa oferta domów maklerskich dla studentów obejmuje bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego oraz niższe prowizje od składanych przez internet zleceń na rynku akcji i kontraktów terminowych.

Od czasu wprowadzenia przez DI BRE pakietu BRE Student działało prawie 500 takich rachunków. Obecnie obowiązująca prowizja od zleceń na rynku akcji była o 0,04 proc. niższa niż w normalnej taryfie internetowej, gdzie wynosi 0,39 proc., ale wkrótce spadnie do 0,22 proc. wartości zrealizowanych transakcji (nie mniej niż 5 zł), a prowizja maklerska od zleceń składanych przez internet przy obrocie kontraktami terminowymi - do 5,5 zł.

Preferencje dla studentów oferują m.in. ING Securities oraz Beskidzki Dom Maklerski.

- Zależy nam na pozyskiwaniu nowych klientów i budowaniu z nimi długoletnich relacji. Obecnie w ING Securities aktywnych jest około 600 rachunków studenckich. To klienci, którzy może nie dysponują portfelami o dużej wartości, ale są bardzo aktywni i często zaskakują nas swoimi trafnymi decyzjami inwestycyjnymi - mówi Marek Słomski, prezes ING Securities.

W Beskidzkim Domu Maklerskim blisko 4 proc. klientów korzysta z rachunku studenckiego. W 2006 roku wzrost otwartych rachunków dla studentów i uczniów przekroczył 250 proc. w stosunku do 2005 roku. BDM spodziewa się, że w tym roku wzrost będzie jeszcze większy.

Akcje, opcje i kontrakty

- Z obserwacji wynika, że największe obroty generowane są przez studentów na rynku akcji. Młodzi, odważni, dobrze wykształceni inwestorzy chętniej niż inni sięgają także po bardziej wymagające instrumenty, takie jak kontrakty terminowe i opcje. Odsetek klientów inwestujących w instrumenty pochodne jest wśród studentów dwukrotnie większy niż wśród pozostałych inwestorów - mówi Marcin Kamiński, wicedyrektor wydziału sprzedaży ds. operacyjnych w BDM.

Oferta dla studentów ma się pojawić m.in. w Centralnym Domu Maklerskim Pekao.

- Nie chcemy luki pokoleniowej wśród klientów. Studenci są trochę specyficzną grupą, która bardziej zwraca uwagę na koszty. Myślimy o 2008 roku - mówi GP Roland Paszkiewicz, dyrektor ds. analiz w CDM Pekao.

Poszerzenie oferty zakłada też Dom Maklerski Millennium.

- W najbliższym czasie rozważymy taką możliwość - mówi Jacek Gilewski, zastępca dyrektora ds. sprzedaży DM Millennium.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Wzrost zainteresowania rynkiem kapitałowym wśród studentów widać również po danych o ich uczestnictwie w zajęciach Szkoły Giełdowej organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych. W roku akademickim 2005/2006 uczestniczyło w niej około 1,4 tys. studentów, a w roku akademickim 2006/2007 było ich już 2 tys. na w sumie 4,5 tysiąca uczestników.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl


OPINIA

SŁAWOMIR MOMOT

Studenckie Koło Naukowe Klub Inwestora na SGH


Dla nas ważna jest przede wszystkim wysokość opłat i prowizji. Prowizje spadają, ale mogłyby być jeszcze niższe. Niezwykle ważna jest również niezawodność i funkcjonalność platform transakcyjnych oraz dostęp do jak największej liczby aktualnych notowań. Istotną sprawą jest też możliwość monitorowania stanu rachunku i składania zleceń za pomocą telefonu komórkowego. Student jako klient większe zyski będzie przynosił w przyszłości. Na etapie nauki gracz dysponujący kapitałem w wysokości kilku tysięcy złotych ma całkiem przyzwoite środki, a 10-20 tys. zł to rzadkość.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA