Wpłatę trzeba przesłać na konto obdarowanego
REKLAMA
Podatnicy wciąż mają wiele wątpliwości dotyczących prawidłowego korzystania z wprowadzonego od początku tego roku całkowitego zwolnienia z podatków od spadków i darowizn dla osób najbliższych. Problemy te dotyczą zwłaszcza przekazywania darowizn pieniężnych. Przykładem może być następująca sytuacja. Rodzice podarowali synowi pewną kwotę pieniędzy (obejmującą czesne i inne opłaty) z przeznaczeniem na studia za granicą. Kwotę darowizny przelali bezpośrednio na konto uczelni z imiennym wskazaniem kogo wpłata dotyczy. Jest to również zaznaczone na wyciągu bankowym. Urząd skarbowy zakwestionował jednak umowę darowizny, twierdząc, że jest to wpłata na rzecz uczelni, a nie na konto syna.
Piotr Liss, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego wyjaśnia, że przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przewidują zwolnienie z opodatkowania darowizn przekazywanych w ramach pierwszej grupy podatkowej.
Zdaniem eksperta w opisanej sytuacji z całą pewnością mamy do czynienia z darowizną, gdyż jest to nieodpłatne świadczenie jednej osoby na rzecz drugiej uszczuplające jej majątek.
- Darowizna ta nie będzie jednak korzystać ze zwolnienia, gdyż jest ono obwarowane pewnymi warunkami. Jednym z nich jest konieczność udokumentowania wpłaty kwoty darowizny bezpośrednio na konto obdarowanego - podkreśla Piotr Liss. Nasz rozmówca dodaje, że trudno nie zgodzić się z faktem, iż na gruncie wykładni celowościowej zwolnienie powinno być zagwarantowane również w przypadku, gdy kwota darowizny wpłacana jest w imieniu obdarowanego na konto przez niego wskazane, pierwszeństwo jednakże znajdzie wykładnia gramatyczna.
- Zgodnie bowiem z utrwaloną linią orzeczniczą wszelkie zwolnienia stanowią wyjątek od zasady powszechności opodatkowania, a zatem przepisy ich dotyczące nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający - argumentuje Piotr Liss.
Oznacza to, że urząd skarbowy uzna dokonaną darowiznę tylko wtedy, gdy pieniądze trafią bezpośrednio na konto obdarowanego. Dowód otrzymania pieniędzy należy dołączyć do składanego w urzędzie skarbowym zgłoszenia o nabyciu majątku. Przypomnijmy, że zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z1, który w przypadku umowy darowizny należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia zawarcia aktu notarialnego lub spełniania przyrzeczonego świadczenia (jeżeli strony nie spisywały umowy u notariusza). Dopełnienie powyższych warunków jest niezbędne, aby obdarowany mógł skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku dla najbliższej rodziny.
MAGDALENA MAJKOWSKA
REKLAMA