Badanie przeprowadzone zostało w połowie września wśród 420 dotychczasowych i nowych klientów Expandera, a więc po dwóch miesiącach trwania korekty na giełdzie.
W porównaniu z końcem I półrocza, ponad 30 proc. ankietowanych deklarowało (wzrost o 2,1 pkt proc.), że akcje i fundusze akcji nadal są atrakcyjnym sposobem inwestowania oszczędności. O ponad 4 pkt proc. wzrosła liczba osób deklarujących gotowość inwestowania w fundusze obligacji. Co ciekawe, w ciągu dwóch miesięcy gwałtownie wzrosła liczba osób, która powierzyłaby środki funduszom gwarantującym zwrot kapitału (wzrost o 12,7 pkt proc.) oraz funduszom nieruchomości (wzrost o 8 pkt. proc.). W opinii ankietowanych korekta nie wpłynęła natomiast na wzrost atrakcyjności lokat bankowych i funduszy pieniężnych.
W te instrumenty zainwestowałoby 17,3 proc. badanych.
Wyników badania nie można interpretować w kontekście całego społeczeństwa, ponieważ ankietowani to w większości osoby młode i mające już doświadczenie w oszczędzaniu.
SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK
GP wspólnie z Open Finance już kolejny rok z rzędu zleciła badania firmie PBS DGA jak oszczędzają Polacy. Sondaż był przeprowadzony na reprezentatywnej grupie Polaków, z badań wynikało, że prawie 60 proc. nie ma żadnych oszczędności, ale przed rokiem było jeszcze gorzej. Ci, którzy je posiadają, trzymają je na rachunku lub lokacie w banku. Spośród osób, które zadeklarowały, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odłożyły jakiekolwiek pieniądze (27 proc. badanych w 2007 roku, 23 proc. w 2006 roku), ponad połowa zaoszczędziła maksymalnie dwie pensje. Tylko 9 proc. osób z tej grupy odłożyło pięć lub więcej pensji.
MACIEJ BEDNAREK