REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak czytać rekomendacje domów maklerskich

Adrian Krajewski

REKLAMA

Kupuj, trzymaj i sprzedawaj to nic innego jak rynkowe odpowiedniki świateł zielonego, żółtego i czerwonego

 

Nikt nie lubi, jak mu się mówi, co ma robić. Ale też kierowcy - nawet ci najbardziej rzutcy - nie zwykli kwestionować zasadności sygnalizacji świetlnej na drogach. I tak też należy odczytywać język maklerskich rekomendacji dla spółek giełdowych.

Kupuj, trzymaj i sprzedawaj to nic innego jak rynkowe odpowiedniki świateł zielonego, żółtego i czerwonego. W przypadku konkretnych domów maklerskich, których analitycy parają się sporządzaniem rekomendacji, kupuj może stać się akumuluj, trzymaj - neutralnie, a sprzedawaj - redukuj. Bywa, że w swojej nomenklaturze analitycy odnoszą się do struktury naszych portfeli inwestycyjnych i tak za pozytywną należy uznać rekomendację przeważaj (daną spółkę w portfelu), a na drugim biegunie umiejscawiać ocenę nie doważaj. Gdy odniesieniem staje się natomiast indeks, który dana spółka współtworzy, odpowiednikiem kupuj staje się rekomendacja lepiej niż rynek, zaś za ograniczeniem zapędów przemawia odpowiednio ocena gorzej niż rynek.

Prócz samych recenzji i techniczno-rynkowych uzasadnień analitycy wyznaczają także swoją cenę docelową - zwykle 12-miesięczną - dla ocenianej firmy, próbując przewidzieć, ile jej akcje będą kosztować w przyszłości. Przyrównanie tak wywróżonej ceny do aktualnych notowań powinno inwestorom wystarczyć do podjęcia odpowiednich działań i częściej niż rzadziej podwyższenie lub obniżenie ceny docelowej - przy jednoczesnym utrzymaniu rekomendacji na poprzednim poziomie - samo w sobie może być dostatecznym impulsem do wzrostów/spadków.

Istnego wysypu rekomendacji i ich zmian należy się spodziewać po każdym sezonie wyników kwartalnych lub niedługo po ważniejszych wydarzeniach w historii danej spółki. Gdy danego dnia któraś ze spółek notuje wyraźną zmianę kursu bez oczywistego powodu, to często jest to właśnie efektem pojawienia się na rynku rekomendacji renomowanego biura maklerskiego. Zaczyna się wtedy agencyjna bitwa o papier (czytaj: rekomendację), który w domyśle właśnie krąży po rynku. Pozytywna/negatywna rekomendacja często działa bowiem podobnie jak lepsze/gorsze od prognoz wyniki. W odróżnieniu jednak od kwartalnych bilansów, rekomendacje są od razu dostępne tylko dla wybranej grupy graczy, czyli tylko dla klientów danego domu maklerskiego. Brokerzy, owszem, upubliczniają recenzje, ale zwykle dopiero po kilku dniach czy nawet po tygodniu, gdy dla wytrawnych inwestorów giełdowych warte są one tyle co nic. Tu dochodzimy do sedna sprawy: patrzymy na datę.


Adrian Krajewski

korespondent Thomson Financial News

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA