REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczy się moment podpisania aktu notarialnego

REKLAMA

Podatnicy, którzy przez 12 miesięcy przed sprzedażą nieruchomości będą w niej zameldowani, nie zapłacą PIT od transakcji zbycia. Ulga ma zastosowanie do nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2007 r.

 

Podatnik w 2006 roku podpisał przedwstępną umowę kupna mieszkania. Termin zakończenia budowy planowany był na czerwiec 2007 r. Podatnik podpisał akt notarialny w lipcu 2007 r. Czy ma prawo skorzystać z ulgi meldunkowej? Tak, ma prawo.

Michał Lejman, konsultant podatkowy w BDO Numerica, wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej ustawa o PIT) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. wolny od podatku jest przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, jeżeli podatnik był zameldowany w lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

- Zacytowany przepis odnosi się wyłącznie do tych lokali mieszkalnych, które zostały nabyte począwszy od 1 stycznia 2007 r. Nabycie lokalu mieszkalnego następuje w chwili podpisania umowy kupna - sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zawarta wcześniej, w roku 2006, umowa przedwstępna jest jedynie umową kreującą zobowiązanie do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy kupna lokalu mieszkalnego i jej podpisanie nie rodzi skutków prawnych w postaci nabycia własności. Zatem w omawianym przypadku nabycie lokalu nastąpiło w lipcu 2007 r., a więc będzie miała zastosowanie ulga meldunkowa - wyjaśnił Michał Lejman.

Jednocześnie zaznaczył, że trzeba pamiętać, że dokonanie nabycia lokalu we właściwym momencie jest jedynie jedną z przesłanek do zastosowania zwolnienia. Podatnik musi również wykazać, że był zameldowany w sprzedawanym lokalu przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

- Za datę zameldowania na pobyt stały przyjmuje się datę wpłynięcia do urzędu wniosku o zgłoszenie pobytu stałego. Na jego podstawie wystawione zostaje potwierdzenie zameldowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga jednak, aby podatnik w okresie zameldowania był właścicielem lokalu, ani by okres zameldowania bezpośrednio poprzedzał moment sprzedaży - radził Michał Lejman.

Jednocześnie dodał, że zwolnienie podatkowe ma zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy podatnik w ciągu 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego złoży oświadczenie w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania, że spełnia warunki wymagane do skorzystania ze zwolnienia.

14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości ma podatnik na złożenie w urzędzie skarbowym oświadczenia, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi meldunkowej


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA