Giełda staje się czołowym polskim ośrodkiem edukacji ekonomicznej
REKLAMA
Jedna ze znanych zasad obowiązujących na rynku kapitałowym brzmi: nie inwestuj w to, czego nie rozumiesz. Można ją rozumieć jako przestrogę przed nieznanym i zalecenie ostrożności, ja proponuję tę dewizę interpretować jako zachętę do zrozumienia, czyli do kształcenia. Nie oczekuję, że staniemy się społeczeństwem, w którym zaawansowana wiedza ekonomiczna będzie powszechna. Myślę raczej o znajomości choćby podstawowych reguł, które pozwolą na korzystanie z tych możliwości, jakie daje rynek giełdowy. Dziś trudno znaleźć usprawiedliwienie dla tych, którzy nie pogłębiają swojej wiedzy. Od kiedy internet jest medium powszechnym, a stacje telewizyjne emitują codzienne programy ekonomiczne, nawet korzystanie z tych źródeł pozwala na zdobycie wiedzy, która zracjonalizuje nasze wybory dokonywane na rynku finansowym.
W inwestowaniu na giełdzie wiedza jest niezbędna. Jej brak może oznaczać stratę pieniędzy lub niewykorzystanie możliwości powiększenia swych oszczędności, jakie daje rynek giełdowy. Sposoby kształcenia mogą być różne i każdy jest dobry, jeśli prowadzi do większej wiedzy.
Myślę, że największe zasługi dla edukacji inwestorów giełda ponosi przez sam fakt istnienia. Każdy, kto ma już kilkuletni staż inwestycyjny, przyzna, że najwięcej się nauczył na własnych inwestycjach, w tym na własnych błędach. Pięć dni w tygodniu, w trakcie giełdowych sesji, giełda staje się czołowym polskim ośrodkiem edukacji ekonomicznej. Tysiące inwestorów, składając dziesiątki tysięcy zleceń, zdaje codziennie praktyczny test umiejętności inwestowania. Od ponad 16 lat istnienie giełdy, jej funkcjonowanie jest niekończącą się lekcją ekonomii dla polskiego społeczeństwa.
Nie radzę jednak zaczynać bez poznania podstaw inwestowania. Wiemy o tym, dlatego giełda zawsze dużo czyniła i czyni, by pomóc inwestorom zdobywać niezbędną wiedzę. Giełdowe dni otwarte, szkolenia, programy edukacyjne to działania, którymi zachęcamy inwestorów i kandydatów na inwestorów do stałego pogłębiania wiedzy. Efekt edukacyjny działania giełdy widzimy każdego dnia, pracując w tej instytucji, spotykając się z młodzieżą szkolną, studentami, odpowiadając na listy i obserwując, jak wielu użytkowników odwiedza codziennie edukacyjną sekcję serwisu internetowego giełdy. A przecież były dziesiątki konkursów, setki konferencji, sympozjów i spotkania poświęcone polskiej giełdzie. Często były one inspirowane przez giełdę, dla której promocja rynku należy do statutowych form działalności, wielokroć była to odpowiedź na autentyczne zapotrzebowanie zgłaszane przez różne grupy społeczne.
Ludwik Sobolewski
prezes Giełdy Papierów Wartościowych
REKLAMA