Energia słoneczna ma przyszłość

Kathrin Hille
rozwiń więcej
Rozbudowa energetyki słonecznej wkrótce się nasili, bo w Azji i Europy produkcja najważniejszego dla budowy ogniw słonecznych materiału zwiększy się czterokrotnie.

 

Według analityków z banku UBS Chiny dążą do zwiększenia udziału w światowej produkcji polysiliconu z 1,6 proc. w zeszłym roku do 25 proc. w roku 2010. Nowe moce wytwórcze uruchamiane są też gdzie indziej: oznacza to, że szacowana w tym roku na 42 tysiące ton światowa produkcja tego materiału wzrośnie do 2010 roku do 163 tys. t.

Obecnie najwięcej polysiliconu (który otrzymuje się w procesie rafinacji skał i pisaku) zużywa przemysł półprzewodników. W opinii UBS do końca roku wyprzedzi go jednak energetyka słoneczna, która rozwija się w tempie 40-45 proc. rocznie, a tempo wzrostu w branży półprzewodników wynosi 10 proc. na rok.

W ostatnich latach rozwój energetyki słonecznej ograniczała niechęć uznanych producentów polysiliconu do szybkiego powiększania mocy wytwórczych.

- Stopień wykorzystania mocy w firmach produkujących ogniwa słoneczne w zeszłym roku zmalał do 66 proc., choć w 2004 roku sięgał 91 proc. Powodem były trudności z dostawą materiałów - mówi Jay Wang, analityk z tajwańskiej firmy badawczej Industrial Economics and Knowledge Center.

Analitycy są przekonani, że nowi producenci w Chinach, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie dzięki zastosowaniu nowych technologii będą w stanie skorzystać z popytu, jaki pojawia się w tej bardzo zamkniętej branży.

Jak mówi Tsai Chin-yao, szef firmy E-Ton - drugiego co do wielkości producenta ogniw słonecznych na Tajwanie - ceny polysiliconu sięgnęły już szczytu (wynoszą około 300 dolarów za kilogram) i pod koniec 2008 roku powinny spaść do około 200 dol. za kg. Eksperci USB oczekują, że w 2009 roku obniżą się one do 100 dol.

Najważniejsi w Chinach wytwórcy polysiliconu to firmy Luoyang Zhonggui i Sichuan Xinguang. Obydwie są spółkami założonymi przez przedsiębiorstwa wytwarzające energię słoneczną i firmy chemiczne, które częściowo wykorzystują technologię kupioną w Rosji.

- Wzrost mocy do produkcji polysiliconu będzie w Chinach o wiele szybszy niż się na ogół myśli - mówi Kim-Chong Tan, analityk USB. - W nasłonecznionych regionach USA i Europy umożliwi to energetyce słonecznej konkurowanie w okresie szczytowego obciążenia z tradycyjnymi producentami energii elektrycznej.

Na Tajwanie największa krajowa firma chemiczna i petrochemiczna, Formosa Group, oraz państwowa rafineria CPC rozważają podjęcie produkcji polysiliconu na masową skalę. Inne tajwańskie konsorcjum planuje budowę fabryki tego materiału w Chinach albo w Azji Południowo-Wschodniej.

Te firmy muszą sobie jeszcze zapewnić partnerów dysponujących technologią produkcji. Natomiast M-Setek, japoński wytwórca płytek półprzewodnikowych, zdaniem Tsai Chin-yao jest już gotów do rozpoczęcia masowej produkcji. Jego firma podpisała z M-Setek długoterminową umowę na dostawę tego materiału. Ostre wejście na rynek przewiduje też koreańska firma DC Chemical.

Plany rozwoju produkcji mają również znani wytwórcy. Wacker Chemie z Niemiec - drugi w świecie po amerykańskiej firmie Hemlock dostawca polysiliconu - wydaje prawie milion euro na budowę nowego zakładu: dotychczasowa jej produkcja jest wyprzedana z wyprzedzeniem.

- Każdy, kto potrafi wytwarzać polysilicon, tworzy nowe moce produkcyjne. A wiadomo, że nie buduje się rafinerii, jeśli nie ma się z góry zapewnionego zbytu. To wskazuje, jak duży jest popyt - mówi Jon Andre Lokke, wiceprezes norweskiej grupy REC, trzeciego w świecie producenta tego materiału.

Największy wkład we wzrost mocy produkcyjnych będą jednak mieli nowicjusze w branży: M-Setek i DC Chemical już w przyszłym roku powiększą je o prawie 6 tys. ton.

Chińskie zamierzenia co do produkcji polysiliconu stanowią część planu, według którego do 2020 roku 25 proc. zużywanej w tym kraju energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Rząd zobowiązał się zainwestować w tym celu prawie 200 mld dol.

- Bardzo się tam teraz promuje energię odnawialną. Chiny mają już największe w świecie farmy wiatrowe, a w energetyce słonecznej chcą z pewnością osiągnąć podobną pozycję - mówi Michael Komesaroff, australijski specjalista, zajmujący się chińską energetyką.

45 proc. rośnie co roku światowy rynek energetyki słonecznej


RAPHAEL MINDER I KATHRIN HILLE

Tłum. A.G.

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...