Podatek od inwestycji nie zawsze rozliczamy samodzielnie
REKLAMA
- Jeżeli inwestorami w fundusze są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, to należy odprowadzić podatek dochodowy. Nie robią tego jednak sami inwestorzy, lecz fundusze. Po prostu fundusze dokonują wypłaty pieniędzy po potrąceniu podatku. W obu przypadkach stawka podatku wynosi 19 proc.
Fundusze inwestycyjne zachęcają do lokowania w fundusze parasolowe. Podobno chroni to przed podatkiem. Czy rzeczywiście?
- Tylko czasami. Konstrukcja funduszy parasolowych polega na tym, że w ramach jednego funduszu tworzy się kilka subfunduszy. Jeżeli dokonuje się zamiany inwestycji w jednym funduszu na inwestycję w innym funduszu, trzeba zapłacić podatek dochodowy, jak w przypadku sprzedaży jednostek inwestycyjnych. Jeżeli dokonuje się zamiany inwestycji w jednym subfunduszu na inwestycję w innym subfunduszu w ramach tego samego funduszu, nie trzeba płacić podatku. Obowiązek zapłaty podatku powstanie dopiero, gdy pieniądze inwestora wypłyną z danej grupy subfunduszy. Czyli - jeżeli osiąga się zyski - inwestowanie w subfundusze obliguje do zapłaty podatku w takiej samej wysokości, jak inwestowanie w fundusze, tylko że jednorazowo.
Czy w sytuacji, gdy fundusz pobierze podatek, kończą się rozliczenia osoby inwestującej?
- Jeżeli inwestorem jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, to tak. Tylko bezpośrednie inwestycje w papiery wartościowe, takie jak: akcje, obligacje należy rozliczyć samemu. Po zakończeniu roku kalendarzowego inwestor otrzymuje od domu maklerskiego informację PIT- 8C i na jej podstawie płaci podatek oraz sporządza zeznanie roczne PIT-38, które składa do 30 kwietnia następnego roku.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KPMG
Rozmawiała Ewa Matyszewska
REKLAMA