Klienci niektórych TFI stracili na korekcie nawet 17 proc.

Wojciech Iwaniuk
rozwiń więcej
Już kilkanaście punktów procentowych z tegorocznych zysków zjadła uczestnikom funduszy akcji korekta na warszawskiej giełdzie. W najgorszej sytuacji są osoby, które dokonały dużych wpłat na przełomie czerwca i lipca

Średnia stopa zwrotu na poziomie 36 proc., a najlepsza na poziomie 66 proc. - tak wyglądały wyniki polskich funduszy akcji za I półrocze. Dziś zyski są, ale już znacznie niższe. Średni wzrost wartości jednostki od początku roku to 21 proc., a maksymalny - 47 proc. Od szczytu indeksów WIG i WIG20 z 6 lipca do 29 sierpnia (ostatnie dostępne dane) wszystkie fundusze akcji polskich zanotowały straty - wynika z wyliczeń firmy doradczej Expander. W najgorszej sytuacji jest PZU Małych i Średnich Spółek, który stracił 17 proc., a w najlepszej PKO Subfundusz Akcji Plus, który utrzymał wartość jednostki. Ten jednak jest w wyjątkowej sytuacji, gdyż rozpoczął niedawno działalność i dopiero buduje portfel akcji.

Uczestnicy funduszy, podobnie, jak inwestorzy giełdowi, mają wakacje pełne emocji. Rynki są bowiem bardzo rozchwiane. Jednego dnia indeksy giełdowe tracą po kilka procent, po to, aby następnego się odbić. 16 sierpnia, który był dotąd najbardziej krwawym dniem korekty, straty funduszy akcji sięgnęły 7 proc., przy spadku WIG o ponad 6 proc. W najgorszej sytuacji znalazły się podmioty inwestujące w małe spółki, gdyż korekta w tym segmencie była najgłębsza.

Największy jednodniowy wzrost mieliśmy z kolei 22 sierpnia, gdy WIG i WIG20 podskoczyły o 4,6 proc. Nieco lepiej zachował się wskaźnik sWIG80, odzwierciedlający koniunkturę w segmencie małych spółek, który wzrósł o 5,2 proc. Tego dnia stopy zwrotu funduszy inwestujących w tym segmencie były najlepsze, ale nawet im nie udało się pobić WIG. Najlepszy na rynku, Fortis Subfundusz Akcji, zyskał nieco ponad 4 proc. Co ciekawe, niektóre podmioty w ogóle nie odczuły odbicia na rynku. UniMaxAkcje (Union Investment TFI) zyskał zaledwie 0,3 proc., a Skarbiec Top Funduszy Akcji 0,5 proc. Wynika to stąd, że jednostki uczestnictwa tych funduszy wyceniane są według wartości aktywów z godziny 12.00, a odbicie na rynku nastąpiło w godzinach popołudniowych.

Gorsze od indeksów wyniki funduszy akcji na wzrostowym rynku mogą świadczyć o tym, że w sierpniu zarządzający zredukowali zaangażowanie w akcje. W lipcu fundusze jeszcze akcje kupowały, a inwestorzy dopłacali pieniądze.

Kilkuprocentowe zmiany cen jednostek z dnia na dzień mogą być zachętą do ich spekulacyjnych zakupów.

- Dziś praktycznie nie ma możliwości zakupu jednostek po otwarciu giełdy po cenie z dzisiejszego dnia - mówi Katarzyna Siwek, analityk Expandera. Jeszcze dwa lata temu zarabianie na jednodniowych wahaniach jednostek było możliwe. Wynikało to stąd, że fundusze do wyceny aktywów brały kursy akcji z poprzedniego dnia.

COMIESIĘCZNY RANKING

Gazeta Prawna razem z firmą doradczą Expander będzie publikowała co miesiąc ranking funuduszy inwestycyjnych. Pierwszy ranking, za sierpień, opublikujemy w tym tygodniu.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jednostki TFI od początku roku


WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...