Klienci niektórych TFI stracili na korekcie nawet 17 proc.
REKLAMA
Średnia stopa zwrotu na poziomie 36 proc., a najlepsza na poziomie 66 proc. - tak wyglądały wyniki polskich funduszy akcji za I półrocze. Dziś zyski są, ale już znacznie niższe. Średni wzrost wartości jednostki od początku roku to 21 proc., a maksymalny - 47 proc. Od szczytu indeksów WIG i WIG20 z 6 lipca do 29 sierpnia (ostatnie dostępne dane) wszystkie fundusze akcji polskich zanotowały straty - wynika z wyliczeń firmy doradczej Expander. W najgorszej sytuacji jest PZU Małych i Średnich Spółek, który stracił 17 proc., a w najlepszej PKO Subfundusz Akcji Plus, który utrzymał wartość jednostki. Ten jednak jest w wyjątkowej sytuacji, gdyż rozpoczął niedawno działalność i dopiero buduje portfel akcji.
Uczestnicy funduszy, podobnie, jak inwestorzy giełdowi, mają wakacje pełne emocji. Rynki są bowiem bardzo rozchwiane. Jednego dnia indeksy giełdowe tracą po kilka procent, po to, aby następnego się odbić. 16 sierpnia, który był dotąd najbardziej krwawym dniem korekty, straty funduszy akcji sięgnęły 7 proc., przy spadku WIG o ponad 6 proc. W najgorszej sytuacji znalazły się podmioty inwestujące w małe spółki, gdyż korekta w tym segmencie była najgłębsza.
Największy jednodniowy wzrost mieliśmy z kolei 22 sierpnia, gdy WIG i WIG20 podskoczyły o 4,6 proc. Nieco lepiej zachował się wskaźnik sWIG80, odzwierciedlający koniunkturę w segmencie małych spółek, który wzrósł o 5,2 proc. Tego dnia stopy zwrotu funduszy inwestujących w tym segmencie były najlepsze, ale nawet im nie udało się pobić WIG. Najlepszy na rynku, Fortis Subfundusz Akcji, zyskał nieco ponad 4 proc. Co ciekawe, niektóre podmioty w ogóle nie odczuły odbicia na rynku. UniMaxAkcje (Union Investment TFI) zyskał zaledwie 0,3 proc., a Skarbiec Top Funduszy Akcji 0,5 proc. Wynika to stąd, że jednostki uczestnictwa tych funduszy wyceniane są według wartości aktywów z godziny 12.00, a odbicie na rynku nastąpiło w godzinach popołudniowych.
Gorsze od indeksów wyniki funduszy akcji na wzrostowym rynku mogą świadczyć o tym, że w sierpniu zarządzający zredukowali zaangażowanie w akcje. W lipcu fundusze jeszcze akcje kupowały, a inwestorzy dopłacali pieniądze.
Kilkuprocentowe zmiany cen jednostek z dnia na dzień mogą być zachętą do ich spekulacyjnych zakupów.
- Dziś praktycznie nie ma możliwości zakupu jednostek po otwarciu giełdy po cenie z dzisiejszego dnia - mówi Katarzyna Siwek, analityk Expandera. Jeszcze dwa lata temu zarabianie na jednodniowych wahaniach jednostek było możliwe. Wynikało to stąd, że fundusze do wyceny aktywów brały kursy akcji z poprzedniego dnia.
COMIESIĘCZNY RANKING
Gazeta Prawna razem z firmą doradczą Expander będzie publikowała co miesiąc ranking funuduszy inwestycyjnych. Pierwszy ranking, za sierpień, opublikujemy w tym tygodniu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jednostki TFI od początku roku
WOJCIECH IWANIUK
REKLAMA