Wakacje na 2008 rok w grudniu będzie można kupić 30 proc. taniej

Katarzyna Kozińska
rozwiń więcej
Ponad połowę wakacyjnych wyjazdów do zagranicznych kurortów Polacy kupili w I kwartale. Oferty last minute wyszły z mody i stały się trudniej dostępne.

Zainteresowanie Polaków promocyjnymi ofertami wakacyjnych wyjazdów zagranicznych w ramach tzw. first minute zaskoczyło nawet biura podróży. Organizatorzy urlopów szacują, że ponad 55 proc. wszystkich tegorocznych ofert sprzedali w ciągu trzech pierwszych miesięcy roku.

Urlop z wyprzedzeniem

Biura zapowiadają, że sprzedaż oferty wakacyjnej na 2008 rok wystartuje już z początkiem grudnia 2007 r. Organizatorzy obiecują nawet kilkaset tysięcy dodatkowych miejsc. Do końca I kwartału 2008 r. może zostać sprzedanych nawet 70 proc. miejsc. W maju czy czerwcu może nie być już żadnego wyboru.

- Zainteresowanie turystów promocyjnymi ofertami rośnie gwałtownie. W 2006 roku, w I kwartale, sprzedaliśmy 30 proc. miejsc, w tym roku ponad 50 proc., przy czym łącznie było ich znacznie więcej. Szacowaliśmy, że wyślemy za granicę około 105 tys. osób, ale chętnych było znacznie więcej: zwiększyliśmy liczbę do 130 tys. miejsc - mówi Piotr Henicz, rzecznik biura Itaka.

Zapowiada, że zysk spółki może być nawet dwa razy większy niż przed rokiem. Piotr Zawistowski, prezes grupy Triada, największego polskiego touroperatora na rynku szacuje, że sprzedaż jego firmy wzrośnie w tym roku o 20 proc. Podobne oczekiwania mają inne firmy.

Im wcześniej, tym lepiej

Sezon jeszcze trwa, chociaż z braku miejsc wielu touroperatorów odprawiło w sierpniu z kwitkiem klientów poszukujących jakiejkolwiek możliwości wyjazdu pod palmy w ostatniej chwili.

- W first minute sprzedaliśmy ponad 40 proc. miejsc, czyli około 50 tys. Na last minute po prostu nie warto już liczyć. W sierpniu nie mieliśmy dla turystów żadnych propozycji - mówi Maria Baumgartner, rzecznik firmy TUI.

Ciepłe kraje zimą

Nie z powodu braku miejsc w hotelach - te są zawsze - lecz z braku możliwości szybkiego zorganizowania czarteru. Dwie polskie firmy nie są w stanie wykonać dodatkowej usługi, bo nie mają samolotów.

- W Europie brakuje samolotów, brakuje prawie 10 proc. mocy transportowej. Samolotów szuka wielu przewoźników. My też staramy się o kolejne samoloty, ale nie zdobywa się ich z dnia na dzień - mówi Krzysztof Szymański, wiceprezes firmy Prima Charter.

Można jeszcze znaleźć atrakcyjne propozycje w ramach tzw. egzotyki, czyli zimowych wyjazdów w ciepłe kraje. Pojawiły się już również pierwsze oferty wyjazdów na narty. Wysypu tych propozycji należy się spodziewać od września.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kiedy kupować wycieczkę

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Ponad 6 mln internautów, czyli aż 40 proc. użytkowników, w internecie szuka informacji na temat turystyki. Na zakup usług turystycznych on-line decydują się jednak nieliczni. Jeszcze więcej internautów, bo niemal co drugi (47 proc.), szuka w sieci informacji o biletach na pociąg, autobus czy samolot. Najchętniej internauci odwiedzali serwisy turystyczne Onet.pl - niemal 1,9 mln użytkowników, szukacz.pl - prawie 1,5 mln użytkowników, eholiday.pl ponad 700 tys., odleglosci.pl - 520 tys., oraz grupa Travelplanet.pl - prawie 515 tys. osób. Źródło: Megapanel PBI/Gemius, maj 2007 r.


KATARZYNA KOZIŃSKA

katarzyna.kozinska@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...