REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak szybko uzyskać odszkodowanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jaworski

REKLAMA

Jak szybko uzyskać odszkodowanie

Brak ważnych atestów urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą i nieprzestrzeganie obowiązków dotyczących konserwacji mienia może być podstawą przynajmniej do zmniejszenia wypłaty odszkodowania, a nawet zupełnej odmowy.

To, jak szybko i czy w ogóle dostaniemy odszkodowanie z polisy ubezpieczenia nieruchomości, zależy od tego, czy przestrzegamy obowiązków i wymogów zawartych w polisie. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Generalnie obowiązują w miarę jednolite zasady i trzeba się do nich dostosować, bo raczej niemożliwe będzie znalezienie firmy mającej mniejsze wymagania. Ponieważ najczęściej zdarzają się pożary, a budynki niszczy wybuch gazu, w praktyce podstawą do wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności jest brak dbałości o instalację elektryczną czy gazową, jeśli są one przyczyną szkody. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie na czas przeglądów instalacji gazowej czy wykonywanie wszelkich poprawek w instalacji elektrycznej przez fachowców.

Ważne!

Jeśli towarzystwo odmawia wypłaty odszkodowania lub ogranicza jego wysokość, powołując się na nasze niedociągnięcia, to musi udowodnić, że spowodowały one szkodę albo przynajmniej przyczyniły się do zwiększenia jej rozmiarów

Dbałość o nieruchomość

O nieruchomość trzeba dbać. Inaczej maleją szanse na odszkodowanie. Standardem jest, że towarzystwa wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody wynikające z:

l niewykonania przeglądów technicznych, badań okresowych wynikających z przepisów prawa (np. przegląd kominów, systemu wentylacyjnego itp.),

l nieprzestrzegania obowiązujących przepisów, w szczególności prawa budowlanego, przepisów przeciwpożarowych,

l błędów w sztuce budowlanej, wad konstrukcyjnych, materiałowych, projektowych,

l prowadzenia prac budowlanych przez osoby nieposiadające stosownych uprawnień,

l prowadzenia prac budowlanych bez stosownych pozwoleń lub po dokonaniu nieuprawnionych zmian w projektach,

l zalania wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych przez dach, obróbki blacharskie, zanieczyszczone lub zamarznięte rynny, rury spustowe lub niewłaściwe zabezpieczone drzwi czy okna,

l zamarznięcia wody w centralnym ogrzewaniu, w nieużytkowanym domu.

Dwa ważne terminy

Warto na etapie zawierania umowy zwrócić uwagę na dwa terminy: zgłoszenia szkody i pojawienia się likwidatora towarzystwa. Zwykle ten pierwszy jest krótszy, bo towarzystwa chcą zgłoszenia szkody niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu jednego, do trzech dni. Przekroczenie tego terminu teoretycznie może skutkować odmową wypłaty odszkodowania - gdy doszłoby do sporu sądowego, mogłoby się okazać, że jeśli opóźnienie nie miało wpływu na wysokość szkody, to zakład ubezpieczeń nie ma podstaw do odmowy. Na wszelki wypadek jednak lepiej wybrać towarzystwo, które daje dłuższy termin na zgłoszenie szkody.

Niestety pośpiech nie działa w drugą stronę i towarzystwa, nakładając na nas obowiązek niedokonywania zmian po szkodzie do czasu przybycia likwidatora, każą na niego czekać od trzech, do nawet siedmiu dni. Dopiero jeśli nie pojawi on się w tym terminie, można zacząć usuwać skutki szkody. Nie dotyczy to oczywiście działań mających na celu zabezpieczenie mienia, np. wstawienia zbitej szyby czy usunięcia wody po zalaniu. Coraz częściej pojawiają się oferty (np. Compensa czy Ergo Hestia), w których przy drobnych szkodach w ogóle nie trzeba czekać na likwidatora. Rozliczamy się wtedy z towarzystwem na podstawie faktury np. za pomalowanie zalanej ściany czy wstawienie uszkodzonego zamka.

Dowody zabezpieczeń

Dopiero po szkodzie towarzystwa pytają nas o dowody na posiadanie odpowiednich zabezpieczeń, np. przed kradzieżą. Chodzi głównie o ważne atesty, bo zwykle są one podstawą do udzielenia zniżek w składce, a przy wyższych sumach ubezpieczenia będą one nawet warunkiem zawarcia umowy. Problem w tym, że atesty po kilku latach wygasają, a muszą być ważne w dniu szkody. Jeśli tak było w naszym przypadku, a dostaliśmy zniżkę, to odszkodowanie będzie zmniejszone o taki sam procent. Gorzej, gdy atestowany zamek był wymogiem niezbędnym do zawarcia umowy. Wtedy towarzystwo może nawet odmówić wypłaty odszkodowania.

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

EKSPERT RADZI

l Czy nawet do drobnej szkody muszę wzywać eksperta towarzystwa? To o kilka dni wydłuża naprawienie szkody?

Mniejsze szkody majątkowe i komunikacyjne mogą być likwidowane na telefon, czyli bez oględzin. W naszym przypadku przyjmujemy za nie te, których wartość nie przekracza 2 tys. zł. Chodzi o dość powszechne zdarzenia, jak uszkodzone zamki, szyby czy lusterka w samochodzie, skradzione bądź uszkodzone kołpaki, felgi lub opony. Gdy klient zgłasza taką szkodę telefonicznie, jest informowany przez konsultanta infolinii, że możemy ją rozliczyć bez konieczności dokonywania oględzin. Wówczas oczekujemy jedynie przesłania nam faktury za dokonaną naprawę. Nie rozliczamy tych szkód kosztorysowo.

W przypadku szkód majątkowych często chodzi o przypadki zalań, które likwidujemy w ramach ubezpieczenia mieszkań i domów jednorodzinnych od ognia, i innych zdarzeń losowych czy też odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Po zgłoszeniu przez klienta szkody zalaniowej likwidator dzwoni do poszkodowanego, telefonicznie ustala jej rozmiar i wylicza jej wysokość. W każdym przypadku klient może, jeśli sobie tego życzy, wnioskować o zastosowanie pełnej procedury, czyli z oględzinami - w praktyce zdarza się to jednak sporadycznie. Uproszczona procedura jest oczywiście wygodna dla klientów, ale korzystna również dla towarzystwa. Jej wprowadzenie w znaczący sposób odciążyło czasowo naszych mobilnych likwidatorów, którzy mogą skupić się wyłącznie na oględzinach większych szkód.

Wiesław Puławski

dyrektor Biura Likwidacji Szkód STU Ergo Hestia

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA