Potrzebna jest zgoda na ukaranie mandatem

Edyta Wereszczyńska
rozwiń więcej
Nawet 1872 zł może wynosić grzywna za wykroczenie skarbowe nałożona mandatem. Sprawca musi jednak zgodzić się na jego przyjęcie.

Podatnicy, którzy nie wykonują pewnych obowiązków, mogą zostać ukarani mandatem.

- Zastosowanie trybu mandatowego może być spowodowane niezłożeniem przez podatnika w terminie deklaracji lub oświadczenia, niezawiadomieniem organu o przekazaniu prowadzenia ksiąg innemu podmiotowi, wadliwym prowadzeniem ksiąg czy też niewyznaczeniem przez płatnika w wymaganym terminie osoby odpowiedzialnej za obliczanie, pobieranie i odprowadzanie pobranych podatków - wyjaśnia Daria Gąglewska, radca prawny z Kancelarii LIBER D. Paliszewski i Partnerzy w Gdańsku.

Prowadzenie postępowania mandatowego jest możliwe tylko wtedy, gdy nie ma niejasności lub wątpliwości w stosunku do sprawcy wykroczenia skarbowego oraz okoliczności jego popełnienia.

Potrzebna zgoda

Mandat jest też dopuszczalny, gdy nie zachodzi potrzeba surowszego ukarania sprawcy niż w wysokości dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia. Poza tym sprawca powinien wyrazić zgodę na przyjęcie mandatu, a jeśli za wykroczenie przewidziane jest obowiązkowe orzeczenie przepadku przedmiotów - także zgody na ich przepadek. Organ musi w każdym przypadku odnotować zgodę sprawcy w protokole przesłuchania lub na dokumencie mandatu karnego. W przypadku braku zgody sprawcy wykroczenia na przyjęcie mandatu karnego sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Nie w każdej sytuacji można zastosować tryb mandatowy. Jest to niedopuszczalne, jeśli w związku z wykroczeniem skarbowym nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej, chyba że do chwili przyjęcia mandatu karnego należność została w całości uiszczona. Poza tym tryb ten nie może być zastosowany w sytuacji, gdy zachodzi zbieg przepisów, a ten sam czyn sprawcy wyczerpuje zarazem znamiona przestępstwa skarbowego. Wykluczenie dotyczy też przypadku, gdy zgłoszono interwencję co do przedmiotu podlegającego przepadkowi.

Gotówką lub na kredyt

Przepisy karne skarbowe przewidują dwa rodzaje mandatu karnego: gotówkowy i kredytowany. To, który rodzaj zostanie zastosowany, zależy od charakteru pobytu danej osoby w Polsce - czy jest to pobyt stały czy czasowy.

Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowego są uprawnieni funkcjonariusze, którymi są m.in. upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych, inspektorzy kontroli skarbowej czy pracownicy urzędów celnych i funkcjonariusze celni. Jak zauważa Daria Gąglewska, mandat gotówkowy z chwilą uiszczenia kary grzywny do rąk funkcjonariusza staje się prawomocny. Natomiast pozostałe osoby przebywające w Polsce mogą być ukarane wyłącznie mandatem kredytowanym, który należy uregulować na rachunek bankowy lub do kasy właściwego urzędu w ciągu 7 dni od chwili jego przyjęcia.

- W przypadku braku zapłaty mandatu kredytowanego we wskazanym terminie wobec zobowiązanego wszczęte zostaje postępowanie egzekucyjne w trybie administracyjnym - przypomina ekspert.

Nakładając grzywnę funkcjonariusz powinien wziąć pod uwagę także stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe. Najniższą karą grzywny przewidzianą za wykroczenie skarbowe jest 1/10 minimalnego wynagrodzenia. Z kolei najniższą karą grzywny przewidzianą za przestępstwo skarbowe jest 10 stawek dziennych.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...