REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z kim zawrzeć umowę dotyczącą inwestowania

Edyta Dobrowolska

REKLAMA

Efekty lokowania oszczędności zależą nie tylko od właściwego wyboru instrumentów finansowych, ale i od warunków, na jakich realizowana jest inwestycja. Dlatego trzeba szczególnie zadbać o zawarcie dobrej umowy z instytucją, która będzie realizować nasze zlecenia inwestycyjne.

Nim zawrzemy umowę (albo kilka umów), musimy sobie określić, z jakich sposobów inwestowania chcemy korzystać. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, który trzeba przeznaczać na załatwianie najrozmaitszych formalności.

Tyle umów, ile instytucji

REKLAMA

Jak już wiadomo z pierwszej części tego poradnika, oszczędności możemy lokować zarówno w banku (konto terminowe, w tym program systematycznego oszczędzania), w obligacjach (korzystając z Banku PKO BP lub biur maklerskich), w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (otwierając stosowne rejestry w punkcie obsługi klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych albo za pośrednictwem biura maklerskiego), za pośrednictwem polis ubezpieczeniowych z funduszem kapitałowym (zawierając umowę z agentem ubezpieczeniowym) czy wreszcie na giełdzie - kupując i sprzedając akcje i wykorzystując do tego celu biuro maklerskie. Nie można też pominąć różnego rodzaju instytucji pośrednictwa finansowego, które - podobnie jak banki czy biura maklerskie - dla bardziej zamożnych klientów mają w ofercie usługę zarządzania portfelem inwestycyjnym.

W każdym z takich przypadków czeka nas zawarcie umowy z instytucją finansową, np. z bankiem, o prowadzenie rachunku oszczędnościowego czy z biurem maklerskim o obsługę operacji giełdowych. Można jednak uniknąć konieczności zawierania wielu umów.

Jeśli z góry ustalimy, że inwestowanie ma polegać na korzystaniu z wielu możliwych instrumentów finansowych - od lokat bankowych po obrót akcjami na giełdzie, możemy od razu wytypować instytucję, która w całości zaspokoi nasze potrzeby. Mamy przy tym do wyboru dwa modelowe rozwiązania. Konkretna decyzja powinna zależeć od dwóch okoliczności: wysokości aktywów, które chcemy przeznaczyć na inwestowanie, oraz zakresu naszej aktywności przy pomnażaniu pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa o zarządzanie

REKLAMA

Jeśli nie mamy czasu, ochoty lub powątpiewamy w swoje kwalifikacje do sprawnego poruszania się po rynkach finansowych, a nadto dysponujemy odpowiednio wysokim kapitałem, możemy skorzystać z usługi zarządzania portfelem. Usługi takie oferują praktycznie wszystkie instytucje finansowe: banki, biura maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, a ponadto instytucje wyspecjalizowane w pośrednictwie finansowym. W takim przypadku, zawierając jedną umowę, będziemy mieli dostęp do wszelkich możliwych instrumentów inwestycyjnych. W praktyce określimy zakres ryzyka i ewentualnie określimy grupy instrumentów, które akceptujemy, zaś konkretne decyzje o lokowaniu zgromadzonego przez nas kapitału będzie podejmował pracownik instytucji, któremu zlecone zostanie zarządzanie naszym portfelem.

Niestety, większość z instytucji oferujących usługę zarządzania portfelem wymaga, by klient oddał im pod opiekę znaczną kwotę. Zazwyczaj jest to 100 tys. zł. Osoby, które ten sam efekt chciałyby osiągnąć w odniesieniu do znacznie niższego kapitału, mogą skorzystać z oferty towarzystw funduszy inwestycyjnych, które mają produkty portfelowe. Polega to na tym, że klient określa własną strategię inwestycyjną, wpłaca określoną kwotę (jednorazowo lub w formie systematycznego oszczędzania), a na podstawie wybranej strategii układany jest portfel inwestycyjny zbudowany z jednostek uczestnictwa kilku funduszy.

Także w tym przypadku wystarczy zawrzeć jedną umowę z konkretną instytucją finansową.

JAK WYBRAĆ INSTYTUCJĘ, Z KTÓRĄ ZAWRZEMY UMOWĘ

l Ustalamy, w jaki sposób chcemy inwestować: samodzielnie, czy korzystając z usług zarządzania oszczędnościami.

l Określamy, na jakie produkty inwestycyjne chcemy przeznaczyć nasze oszczędności: wyłącznie lokaty w banku, lokaty i obligacje, obligacje i jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, obligacje, jednostki uczestnictwa i akcje itd.

l Sprawdzamy, czy usługi w pełnym interesującym nas zakresie prowadzi określona grupa instytucji finansowych: banki, biura maklerskie, firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym itd.

l Z wytypowanej grupy instytucji wybieramy konkretną firmę (bank, biuro maklerskie, pośrednika itd.), z którym zawrzemy umowę.

l Przed podpisaniem umowy określamy swoje potrzeby inwestycyjne, preferowany zakres ryzyka, a ponadto sprawdzamy, czy umowa w pełni zaspokaja nasze oczekiwania.

l Analizujemy tabele opłat i prowizji za usługi, które zapewni nam podpisanie umowy.

l Jeśli zakres usług gwarantowanych nam umową oraz wysokość opłat i prowizji za ich świadczenie spełniają nasze oczekiwania, podpisujemy umowę.

Megakonto w internecie

Od kiedy powszechna stała się bankowość internetowa, także drobni inwestorzy mogą na własną rękę tworzyć portfele składające się z wielu produktów finansowych, nie tracąc zbyt wiele na prowadzenia kilku różnych rachunków oraz na opłaty związane z nabywaniem, zbywaniem i transferowaniem różnych instrumentów finansowych.

W dostępnej na rynku ofercie nie brak rozwiązań polegających na tym, że w ramach jednego konta (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego) bank oferuje dostęp do wszelkich możliwych produktów inwestycyjnych. Można za pomocą tego konta zakładać lokaty, kupować obligacje oraz jednostki uczestnictwa, można przeprowadzać wszelkie możliwe operacje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co istotne, opłaty za nabywanie obligacji, jednostek uczestnictwa czy akcji - i to nawet za niewielkie kwoty - są zdecydowanie niższe niż w przypadku, gdy tych samych operacji dokonuje się w punkcie obsługi klienta danej instytucji finansowej. To samo dotyczy reinwestowania, czyli przemieszczania kapitału - gdy zachodzi taka potrzeba - z jednych instrumentów na drugie. I to zarówno np. zamianę jednostek uczestnictwa jednego funduszu na drugi fundusz, jak choćby pieniędzy zainwestowanych wcześniej w formie lokaty na akcje czy odwrotnie.

Oznacza to, że zawierając jedną umowę - albo kilka umów, ale jednocześnie - otwieramy sobie dostęp do wszelkich możliwych instrumentów finansowych, dzięki czemu możemy tanio i elastycznie przemieszczać nasze oszczędności w ślad za tendencjami rynkowymi.

WAŻNE!

Opłaty za nabywanie przez internet obligacji, jednostek uczestnictwa czy akcji są zdecydowanie niższe niż w przypadku, gdy tych samych operacji dokonuje się w punkcie obsługi klienta danej instytucji finansowej


Edyta Dobrowolska

gp@infor.pl

 
 
 
 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA