REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy i kiedy zmienić strategię

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Bednarz

REKLAMA

Wielu inwestorów uzależnia wybór funduszu od koniunktury na rynku. W trakcie giełdowej hossy kupują akcyjne. W razie spodziewanego załamania, przechodzą do bezpieczniejszych. Nie zawsze się to jednak opłaca.

Inwestując w akcje, zawsze patrzymy na trend utrzymujący się na giełdzie. Równie ważna jest jednak ocena całej gospodarki. Gdy tempo wzrostu PKB się zwiększa, to znak, że decyzja o zainwestowaniu w fundusze akcyjne jest słuszna. W przypadku funduszy obligacji ważne jest natomiast zachowanie stopy procentowej, bo obligacje zawsze zachowują się odwrotnie.

Reakcja na zmiany

Co robić, gdy sytuacja się jednak zmienia, a indeksy giełdowe zaczynają spadać? Uciekać z funduszy akcyjnych czy przeczekać? Wszystko zależy od naszego wyczucia i założonego czasu inwestycji. Inwestowanie przez dziesięć lat i więcej zapewni zniwelowanie strat. Jeżeli jednak, wbrew radom, zainwestowaliśmy w akcje na dwa, trzy lata, warto rozważyć zmianę strategii. Bessa może bowiem trwać równie długo jak hossa.

Reakcja na zmianę koniunktury jest jak najbardziej usprawiedliwiona. Gorzej, gdy zdanie będziemy zmieniać co miesiąc lub nawet raz na kwartał. Wchodzenie w fundusz akcyjny na kilka tygodni, a przy pierwszym załamaniu rynku, ucieczka w fundusz obligacji, nie ma sensu. Można więcej stracić niż zyskać. Mało jest bowiem prawdopodobne, że zmieniając fundusz z akcyjnego na bezpieczny lub odwrotnie, trafimy w odpowiedni cykl koniunkturalny. W razie korekty zawsze istnieje też niebezpieczeństwo, że zareagujemy zbyt nerwowo i sprzedamy jednostki od razu, gdy tylko nastąpi załamanie, czyli po najniższej cenie (na początku spadki są zawsze największe). Może się również zdarzyć odkupienie jednostek, gdy wzrosty się już rozpoczną. Taka strata będzie ciężka do odrobienia.

Nie możemy też liczyć, że przeczekamy kilkutygodniową korektę w funduszu obligacji, bo w tak krótkim terminie możemy i w nich stracić.

Trzeba również pamiętać, że częste zmiany funduszy kosztują.

Potrącenia i opłaty

Każda sprzedaż jednostek oznacza potrącenie 19 proc. z zysków. Każdy powrót do funduszy akcyjnych to kilka procent opłaty dystrybucyjnej (chyba że możemy ją ominąć). Warto więc rozważyć, czy nie wykorzystać korekty, zwłaszcza bardzo silnej, do dokupowania jednostek. Może to przynieść dużo lepsze wyniki niż częsta zmiana strategii.

Ważne!

Hossa jest nazywana rynkiem byka, a oznacza długotrwałą silną tendencję wzrostową na rynku, której towarzyszą wzmożone zakupy papierów wartościowych. Z kolei bessa (rynek niedźwiedzia) - długotrwałą silną tendencję spadkową na rynku, której towarzyszy wzmożona sprzedaż papierów wartościowych


EWA BEDNARZ

gp@infor.pl

EKSPERT RADZI

l Jak sytuacja rynkowa wpływa na zyski z funduszy; kiedy wchodzić w akcje, a kiedy w obligacje?

Jeżeli idzie o odpowiedź na drugą część pytania, mogę jedynie powtórzyć to, co mówiłem wcześniej na temat wyboru funduszu - im dłuższa perspektywa oszczędzania, tym większy udział akcji w portfelu. Co do części pierwszej - zyski z funduszy dłużnych, bardzo bezpiecznych na ogół są większe niż z lokat bankowych. Coraz więcej Polaków ma oszczędności. Coraz więcej Polaków rozumie konieczność zadbania o własną przyszłość. Edukacja ekonomiczna szerokiej części społeczeństwa jest coraz lepsza. Z drugiej strony, wielu rodaków dość boleśnie przekonało się, że inwestowanie na giełdzie to nie jest zajęcie dla amatorów. Dlatego uważam, że fundusze inwestycyjne nie mają poważnej alternatywy.

Tomasz Boguty

prezes zarządu PKO TFI SA

l Od czego zależą wyniki funduszy?

Sytuacja rynkowa w największym stopniu determinuje wyniki osiągane przez fundusze inwestycyjne. Polityka inwestycyjna funduszu z góry określa rodzaje aktywów, które mogą być przedmiotem lokat, a także proporcje, w jakich powinny się one znaleźć w portfelu funduszu. Tym samym dokonując inwestycji w fundusz prowadzący np. agresywną politykę inwestycyjną, należy oczekiwać, że zarządzający funduszem będzie zastanawiał się nad tym, jakie akcje umieścić w portfelu, a nie czy w ogóle kupić akcje.

W zdecydowanej większości dostępnych na rynku produktów wyniki osiągane przez fundusze, w zależności od sprawności zarządzającego, będą wysoko skorelowane z wynikami indeksów, które służą do mierzenia koniunktury na danym rynku: akcji, obligacji czy też rynku pieniężnym. Tym samym główny ciężar związany z wyborem właściwego funduszu ponosi dystrybutor jednostek uczestnictwa funduszy, z którym nawiązuje kontakt osoba zainteresowana inwestycją. W zależności od indywidualnej sytuacji inwestora, oczekiwanej przez niego wysokości zysku, ale także tolerowanego poziomu ryzyka, można określić właściwy dla klienta zakres zaangażowania w instrumenty ryzykowne lub bezpieczne i przełożyć go na rozwiązania dostępne w ofercie produktowej banku.

Tomasz Gąsior

główny specjalista w Departamencie Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA