REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płace będą rosły w szybkim tempie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Czuryło

REKLAMA

Czerwiec był kolejnym miesiącem z prawie 10-proc. dynamiką wzrostu płac. Ekonomiści nie widzą możliwości spowolnienia tego trendu.

W tym tygodniu poznamy najnowsze informacje o kondycji polskiej gospodarki.

Według prognoz GP opartych na szacunkach siedmiu ekonomistów bankowych czerwiec przyniósł wzrost rocznej dynamiki wynagrodzeń do 9,3 proc., z 8,9 proc. w maju, co oznacza, że średnia płaca brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosiła już 2869 zł. Natomiast 4,3-proc. wzrost liczby zatrudnionych to 5,129 mln osób pracujących w firmach.

- Dynamika wzrostu wynagrodzeń pozostanie relatywnie wysoka szczególnie pod koniec roku i utrzyma się w przedziale 8-11 proc. - twierdzi Agnieszka Decewicz, ekonomistka Pekao.

- Poszukiwania pracowników w sektorze przedsiębiorstw powodują, że firmy muszą więcej płacić. Dlatego nie widać zagrożeń dla trendu wzrostu zatrudnienia i płac - dodaje.

W czwartek GUS ogłosi dane o czerwcowej produkcji przemysłowej.

Ekonomiści spodziewają się, że w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku produkcja była wyższa o 7,4 proc. w porównaniu z 8,1 proc. dynamiką w maju.

- W czerwcu mieliśmy o jeden dzień roboczy mniej niż w 2006 roku i roczna dynamika produkcji będzie niższa niż w maju. Ale po wyeliminowaniu czynników sezonowych dynamika wzrośnie do 10 proc. z 8,3 proc. - podkreśla Jacek Kotłowski, ekonomista BRE Banku.

- Spadek dynamiki produkcji może też już wynikać z bariery podażowej i tego, że gospodarka w którymś momencie nie jest w stanie zwiększać produkcji bezinflacyjnie - dodaje.

Jednak na razie ekonomiści nie dostrzegają presji cenowej w cenach producentów. Spodziewają się, że roczny indeks tych cen obniżył się do 1,8 proc., z 2,2 proc. przed miesiącem.

- Dynamika tych cen jest na razie niska, choć wzrośnie pod koniec roku. Na razie pozytywnie oddziałuje efekt bazy. W ubiegłym roku w tym okresie były duże wzrosty cen paliw, a teraz są one umiarkowane - zaznacza ekonomista BRE Banku.

Ekonomiści zaczynają powoli z coraz większą dokładnością szacować dynamikę PKB w drugim kwartale, choć czekają jeszcze na dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej, które GUS opublikuje za tydzień.

- Drugi kwartał był na pewno słabszy od pierwszego, kiedy PKB wzrósł o 7,4 proc., głównie z uwagi na efekty bazy. Nie da się utrzymać wysokiej dynamiki przez długi okres - podkreśla Agnieszka Decewicz.

- Niższa dynamika produkcji będzie rzutowała na PKB, ale trzeba pamiętać, że obecnie zmienia się jego struktura i rośnie udział usług czy budownictwa - dodaje Jacek Kotłowski.

Ministerstwo Finansów szacuje dynamikę PKB w drugim kwartale 2007 roku na 6-6,5 proc.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzrost wskaźników makroekonomicznych w ujęciu rocznym


PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA