REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zacząć inwestować w fundusze

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Bednarz

REKLAMA

Wybór funduszu nie jest sprawą prostą, ale warto podjąć taki wysiłek. Efekt może przerosnąć najśmielsze oczekiwania, a w razie pomyłki zawsze można zmienić preferencje.

Kandydaci na klientów towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI) mają nie lada dylemat. Obecnie wybiera się już nie z kilkudziesięciu funduszy, ale z kilkuset. Zasady dochodzenia do celu pozostają jednak takie same, jak przed laty, gdy wybór był bardzo ograniczony. Najpierw trzeba zastanowić się, jaki cel nam przyświeca, jak długo zamierzamy inwestować i jaki kapitał mamy do dyspozycji. Nie bez znaczenia są również predyspozycje psychiczne. Jeden inwestor, bez względu na wiek, zawsze będzie cenił sobie bezpieczeństwo, inny woli podjąć ryzyko, licząc na większy zysk.

Wierność

Agresywne inwestowanie zależy też od czasu, jaki sobie wyznaczymy na realizację celów. Im dłużej inwestujemy, tym na większe szaleństwo możemy sobie pozwolić, ponieważ w perspektywie wieloletniej nawet najbardziej dotkliwe załamanie na rynku akcji zostanie zniwelowane przez kolejne wzrosty. Najważniejsze jest, aby z raz przyjętej strategii nie rezygnować, bez względu na zmiany koniunktury. Jedynie wytrawni gracze mogą sobie pozwolić na zmianę postępowania i okresowe przenoszenie oszczędności między funduszami akcyjnymi i bezpieczniejszymi. W przeciwnym razie może się okazać, że zyski zostaną zjedzone przez opłaty manipulacyjne.

Wyrozumiałość

Podjęcie ryzyka zależy od wielkości portfela. Najbezpieczniej jest się zastanowić nie tylko nad tym, ile chcemy zarobić, ale jaki procent możemy stracić, jeżeli koniunktura nie będzie łaskawa. Oszczędzi to nam przyszłych rozczarowań. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na żadne straty, powinniśmy ograniczyć się do funduszy rynku pieniężnego. W przypadku inwestycji co najmniej kilkunastomiesięcznych można również rozważyć kupno funduszy papierów dłużnych. Chętni na wyższy zysk muszą już akceptować większe ryzyko, a więc i ewentualne straty. W funduszach stabilnego wzrostu, zrównoważonych czy akcyjnych można zyskać wiele, ale w nieodpowiednim momencie zakończenia inwestycji, równie dużo stracić.

W fundusze nie powinno się więc inwestować pieniędzy, które mogą się okazać nagle bardzo potrzebne.

Kompozycja

Najbezpieczniej jest inwestować w kilka funduszy. Dobierać można spośród poszczególnych grup, choć mieszankę funduszu obligacji i akcji spokojnie można zastąpić funduszem stabilnym lub zrównoważonym. Można też podzielić portfel w zależności od celów. Część akcyjna może pracować na naszą emeryturę, część zrównoważona na planowaną za kilka lat wycieczkę dookoła świata, a obligacyjna na konieczny np. za półtora roku remont domu. Nigdzie nie jest też powiedziane, że wybór musi zależeć tylko i wyłącznie od stopnia ryzyka. Włożenie do portfela kilku funduszy akcyjnych o różnych strategiach inwestycyjnych i zróżnicowanych regionach lokowania aktywów może przynieść bardzo dobre efekty.

Fundusze należące do jednej grupy mogą bowiem przynosić bardzo różne zyski. Jedne lokują bowiem pieniądze w spółkach stabilnych, o mocnych podstawach fundamentalnych, inne preferują inwestycje ryzykowne, wykorzystując rynkowe pięć minut małych firm. Inne stopy zwrotu da więc fundusz akcji inwestujący w duże spółki, a inne w małe i średnie. Trzeba więc poznać strategię danego funduszu. Jest ona publikowana w prospektach informacyjnych zamieszczonych na stronach każdego TFI.

Krok ostateczny

Po podjęciu decyzji o inwestowaniu, należy pójść z dowodem tożsamości do najbliższego banku prowadzącego dystrybucję jednostek lub biura maklerskiego. Ich adresy podane są na stronach internetowych TFI. W okienku dostaniemy dokumenty otwarcia tzw. rejestru, czyli swojego konta w funduszach. Pieniędzy nie musimy wpłacać od razu, mamy na to nawet trzy miesiące. Po otwarciu rejestru otrzymamy list na wskazany adres wraz z numerem uczestnika. Numer ten będzie niezbędny do składania wszystkich zleceń: wpłat, konwersji i umorzeń jednostek. Po założeniu rejestru klient będzie mógł składać dowolne dyspozycje telefonicznie lub przez internet.

Rejestr można otworzyć korzystając również z formularzy dostępnych w internecie na stronach TFI i finansowych portali internetowych. Podpisany trzeba jednak wysłać do wybranej instytucji. Później można już inwestować tylko wirtualnie. Wystarczy przelew na rachunek bankowy wybranego funduszu z numerem uczestnika, nazwiskiem i dyspozycją w tytule. Zlecenia można też składać telefonicznie.

Wszystko kosztuje

Trzeba pamiętać, że inwestowanie też kosztuje. Każdy inwestor jest obciążony opłatą manipulacyjną. Płaci się również za zarządzanie funduszem, ale koszt ten jest już uwzględniony w codziennej wycenie jednostki.

Opłat manipulacyjnych można uniknąć, inwestując w bankach internetowych, np. w mBanku. Warunkiem jest posiadanie w nim rachunku, jest on bezpłatny. Ale uwaga, nie warto składać zleceń przez mLinię, bo to już kosztuje 4 zł. Można też sprawdzić, czy w wybranym towarzystwie możliwe jest dokonywanie wpłat bezpośrednio przy skorzystaniu z jego strony www. Wówczas również możemy uniknąć prowizji.

Decydując się na wybór funduszu, warto się dowiedzieć, czy nie będziemy obarczeni opłatą umorzeniową. Niektóre towarzystwa wprowadziły ją dla inwestycji krótkoterminowych, ale przy dłuższym okresie oszczędzania rezygnują z niej.

Ważne!

Decydując się na wybór konkretnych produktów finansowych i mając koncepcję co do strategii działania, warto skonsultować się z doradcą finansowym - radzi Michał Kurpiel, doradca finansowy Xelion. Doradcy Finansowi. Na polskim rynku usługa doradztwa jest bezpłatna. Kosztem korzystania z tego rodzaju pośrednictwa są jedynie zwykle standardowe opłaty, jakie pobierają TFI


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Średnie opłaty w poszczególnych grupach funduszy


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Ile kosztuje fundusz


EWA BEDNARZ

gp@infor.pl

EKSPERT RADZI


Jak należy budować własny portfel?


Zaczynając inwestowanie, należy przejść poszczególne etapy analizy własnych aktywów i potrzeb inwestycyjnych. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby dobór instrumentów finansowych był ściśle związany z celem inwestycji. Należy również wystrzegać się oceny własnego portfela po sztywno wyznaczonych terminach (np. po miesiącu czy po kwartale). Dobrze skonstruowany portfel nie ma przynieść inwestorowi największego na rynku zysku po kilku miesiącach, ale ma za zadanie realizować długoterminowe plany finansowe. Aby być zadowolonym z późniejszych wyników inwestycji, należy określić najpierw własny profil i mieć świadomość zarówno podejmowanego ryzyka, jak i potencjału zysku. Analizując rynek konkurencyjnych TFI warto porównać historyczne stopy zwrotu. Trzeba pamiętać, że nie może być to wyznacznik jedyny i decydujący. Dobrać należy fundusz, którego politykę inwestycyjną rozumiemy i akceptujemy.

Podstawą każdego długoterminowego portfela powinny być instrumenty inwestujące w walucie bazowej, czyli takiej, w której inwestor zarabia lub będzie pieniądze wydawał.

Posiadając większe aktywa, powinno się je zdywersyfikować, lokując środki zarówno na danym rynku w różne klasy aktywów (akcje, obligacje), jak również pod względem geograficznym. Dobry portfel powinien mieć w swojej palecie instrumenty ze sobą nieskorelowane (czyli w małym stopniu od siebie zależne).


Michał Kurpiel
doradca finansowy Xelion.Doradcy Finansowi


EKSPERT RADZI


O czym powinni wiedzieć początkujący inwestorzy?


Każdy zainteresowany inwestowaniem w fundusze powinien się dokształcić. Wiele osób inwestuje w fundusze, których nie rozumie, np. oczekuje, że fundusz pieniężny da 10 czy 15 proc. zysku rocznie albo dziwi się, że umocnienie złotego zjada zyski z funduszu inwestującego w dolarowe obligacje. Każdy na swój sposób powinien więc poszerzyć swoją wiedzę o funduszach - można poszukać informacji w internecie czy spotkać się ze specjalistą. Ten wstępny rekonesans jest ważniejszy niż późniejsza decyzja o tym, który fundusz wybrać. Firm pośredniczących w sprzedaży funduszy jest mnóstwo. Ich listę można sprawdzić na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Osobom, które chcą oszczędzać czas, polecałbym kupowanie funduszy z konta w banku, np. w BZ WBK można przez internet zainwestować w fundusze Arka, a najbogatszą ofertę ma niezmiennie grupa BRE - mBank i Multibank.


Maciej Kossowski

doradca finansowy w firmie Expander

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA