Przyjęcie euro możliwe już w 2010 roku
REKLAMA
Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (general government) w 2007 roku spadnie poniżej 3 proc. PKB wymaganych Traktatem z Maastricht i gdyby tylko była taka wola ze strony rządu, Polska mogłaby wejść do strefy euro w 2010 roku - mówi GP źródło rządowe.
Ministerstwo Finansów nie potwierdziło tych szacunków.
- Byłoby bardzo dobrze, żeby deficyt spadł poniżej 3 proc., bo tego oczekuje od nas Komisja Europejska - zaznacza Katarzyna Zajdel-Kurowska, wiceminister finansów.
W ten sposób Polska spełniłaby ostatnie kryterium ekonomiczne wymagane dla przyjęcia wspólnej waluty. Ale konieczne, według strony unijnej, byłyby jeszcze zmiany w prawie.
Wprawdzie KE zobowiązała Polskę do obniżenia deficytu poniżej 3 proc. PKB już w 2007 roku, ale rząd zakłada spadek z 3,9 proc. w 2006 do 3,4 proc. w 2007 roku; 3,1 proc. w 2008 i 2,9 proc. w 2009 roku.
- Zejście już w tym roku poniżej 3 proc. jest jak najbardziej realne. W ten sposób od 1 stycznia 2008 r. moglibyśmy wejść do mechanizmu ERM2 - mówi Andrzej Bratkowski, główny ekonomista Pekao.
Przed wejściem do strefy euro waluta musi przynajmniej przez dwa lata podlegać ocenie stabilności (wahania o 15 proc. od wyznaczonego kursu).
Jednak obecna koalicja rządowa nie spieszy się z przyjęciem wspólnej waluty. Premier Jarosław Kaczyński powiedział w tym tygodniu, że polska gospodarka jeszcze nie jest na to gotowa i taki ruch w ciągu najbliższych kilku lat byłby zbyt ryzykowny.
- Ten rząd ma jeszcze wybór. Ale za kilka lat Polska może nie spełniać nie tylko kryterium deficytu, ale też inflacyjnego - podkreśla Radosław Bodys, ekonomista Merrill Lynch.
Obecnie Polska podlega tzw. procedurze nadmiernego deficytu w związku z tym, że deficyt przekraczał poziom 3 proc. PKB. Od kwietnia 2007 r. nie może też zaliczać do dochodów budżetowych składki na tzw. kapitałowe systemy emerytalne. Ale gdyby strona unijna uznała, że deficyt jest zbliżony do 3 proc. PKB oraz zmniejsza się trwale, możliwe będzie częściowe uwzględnienie kosztów reformy emerytalnej i uchylenie decyzji w sprawie nadmiernego deficytu.
Strefa euro składa się z 13 państw, a 1 stycznia 2008 r. euro przyjmą Malta i Cypr.
KRYTERIA PRZYJĘCIA EURO
- inflacyjne - inflacja nie wyższa niż średnia z trzech krajów o najniższej inflacji powiększona o 1,5 pkt proc.
- długoterminowych stóp procentowych - oprocentowanie obligacji rządowych wyższe nie więcej niż o 2 pkt od średniego oprocentowania w trzech krajach o najniższej inflacji
- deficytu sektora finansów publicznych - nie wyższy niż 3 proc. PKB - oraz długu publicznego - nie więcej niż 60 proc. PKB
PaweŁ CzuryŁo
pawel.czurylo@infor.pl
REKLAMA