Tylko jeden procent Polaków używa telefonów 3G

Tomasz Świderek
rozwiń więcej
Telefony trzeciej generacji (3G) nie są popularne wśród Polaków. Na koniec marca używało ich tylko 375 tys. osób.

Na świecie ponad 180 mln osób korzysta z telefonii komórkowej trzeciej generacji, z czego 120 mln to użytkownicy szerokopasmowej technologii WCDMA - mówił wczoraj Jean-Pierre Bienaime, prezes UMTS Forum, branżowej organizacji zrzeszającej operatorów sieci 3G i producentów sprzętu telekomunikacyjnego dla tych sieci.

Użytkownicy sieci 3G to mniej niż 10 proc. ogółu klientów telefonii komórkowej. Największe rynki 3G to Europa Zachodnia (49 proc. ogółu) i region Azji i Pacyfiku (45 proc.). Na Europę Wschodnią przypada zaledwie 2 proc. ogółu klientów sieci 3G.

- W Polsce w końcu marca było 375 tys. użytkowników sieci 3G. Stanowili niespełna jeden procent klientów sieci komórkowych - mówił Philippe Salin, dyrektor techniczny w PTK Centertel.

Równie nikły odsetek klientów sieci komórkowych stanowią użytkownicy 3G w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Prognozy są jednak optymistyczne zarówno w stosunku do naszej części Europy, jak i świata. Analitycy oczekują, że w najbliższych latach liczba użytkowników sieci 3G przekroczy liczbę klientów sieci GSM. A na dodatek liczba użytkowników komórek będzie rosła. Według danych zaprezentowanych wczoraj przez Ericssona, czołowego producenta sprzętu telekomunikacyjnego, w najbliższych miesiącach liczba aktywnych kart SIM przekroczy 3 mld. To oznacza globalną penetrację na poziomie 46 proc. W 2020 roku, gdy na ziemi - według prognoz - będzie żyło ok. 7,6 mld ludzi penetracja sięgnie 75-80 proc.

Z prezentowanych danych wynika, że w Europie bardzo szybko będzie rosła transmisja danych w sieciach komórkowych. Do 2020 roku liczba wysłanych i odebranych przez jednego użytkownika danych zwiększy się ponad 40-krotnie do blisko 500 MB dziennie. Wzrost zapotrzebowania na transmisję danych będzie szedł w parze ze spadkiem kosztów przesyłania danych w sieciach komórkowych. Okazuje się bowiem, że nowe technologie nie tylko podnoszą prędkość przesyłu, ale także obniżają jego koszty. W powolnej technologii GPRS (prędkość ściągania danych do 56 kb/s) przesłanie 1 MB kosztowało ok. 7 centów. W technologii HSDPA (prędkość ściągania danych do 7,2 Mb/s) ten koszt spada do 1 centa.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Polscy operatorzy komórkowi PTK Centertel i Polkomtel zamykają pierwszą 20 największych graczy na europejskim rynku telefonii komórkowej. Największym europejskim graczem jest włoski TIM, a drugą pozycję ma niemiecki T-Mobile. Niemiecki operator dzięki temu, że w I kwartale pozyskał ponad 1,6 mln klientów, wyprzedził turecki Turkcell. Poza tą trójką ponad 30 mln klientów ma też niemiecka sieć Vodafone. Francuski Orange z niemal 25 mln użytkowników jest szóstym co do wielkości operatorem. Tygodnik „The Mobile World Briefing”, który opublikował to zestawienie zauważa, że Polska Telefonia Cyfrowa z 12 mln 373 tys. klientów na koniec marca była 21 graczem na europejskim rynku tuż za Polkomtelem (12 mln 661 tys. klientów) i PTK Centertel (12 mln 781 tys.). Polkomtel, który w pierwszych trzech miesiącach roku pozyskał 653 tys. klientów, był szóstym pod względem tempa wzrostu graczem w Europie. W pierwszej trójce operatorów zdobywających najwięcej klientów był niemiecki T-Mobile, włoski TIM oraz włoski Vodafone.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Telefonia komórkowa w Europie Środkowej


Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...