REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tylko jeden procent Polaków używa telefonów 3G

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Świderek

REKLAMA

Telefony trzeciej generacji (3G) nie są popularne wśród Polaków. Na koniec marca używało ich tylko 375 tys. osób.

Na świecie ponad 180 mln osób korzysta z telefonii komórkowej trzeciej generacji, z czego 120 mln to użytkownicy szerokopasmowej technologii WCDMA - mówił wczoraj Jean-Pierre Bienaime, prezes UMTS Forum, branżowej organizacji zrzeszającej operatorów sieci 3G i producentów sprzętu telekomunikacyjnego dla tych sieci.

Użytkownicy sieci 3G to mniej niż 10 proc. ogółu klientów telefonii komórkowej. Największe rynki 3G to Europa Zachodnia (49 proc. ogółu) i region Azji i Pacyfiku (45 proc.). Na Europę Wschodnią przypada zaledwie 2 proc. ogółu klientów sieci 3G.

- W Polsce w końcu marca było 375 tys. użytkowników sieci 3G. Stanowili niespełna jeden procent klientów sieci komórkowych - mówił Philippe Salin, dyrektor techniczny w PTK Centertel.

Równie nikły odsetek klientów sieci komórkowych stanowią użytkownicy 3G w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

Prognozy są jednak optymistyczne zarówno w stosunku do naszej części Europy, jak i świata. Analitycy oczekują, że w najbliższych latach liczba użytkowników sieci 3G przekroczy liczbę klientów sieci GSM. A na dodatek liczba użytkowników komórek będzie rosła. Według danych zaprezentowanych wczoraj przez Ericssona, czołowego producenta sprzętu telekomunikacyjnego, w najbliższych miesiącach liczba aktywnych kart SIM przekroczy 3 mld. To oznacza globalną penetrację na poziomie 46 proc. W 2020 roku, gdy na ziemi - według prognoz - będzie żyło ok. 7,6 mld ludzi penetracja sięgnie 75-80 proc.

Z prezentowanych danych wynika, że w Europie bardzo szybko będzie rosła transmisja danych w sieciach komórkowych. Do 2020 roku liczba wysłanych i odebranych przez jednego użytkownika danych zwiększy się ponad 40-krotnie do blisko 500 MB dziennie. Wzrost zapotrzebowania na transmisję danych będzie szedł w parze ze spadkiem kosztów przesyłania danych w sieciach komórkowych. Okazuje się bowiem, że nowe technologie nie tylko podnoszą prędkość przesyłu, ale także obniżają jego koszty. W powolnej technologii GPRS (prędkość ściągania danych do 56 kb/s) przesłanie 1 MB kosztowało ok. 7 centów. W technologii HSDPA (prędkość ściągania danych do 7,2 Mb/s) ten koszt spada do 1 centa.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Polscy operatorzy komórkowi PTK Centertel i Polkomtel zamykają pierwszą 20 największych graczy na europejskim rynku telefonii komórkowej. Największym europejskim graczem jest włoski TIM, a drugą pozycję ma niemiecki T-Mobile. Niemiecki operator dzięki temu, że w I kwartale pozyskał ponad 1,6 mln klientów, wyprzedził turecki Turkcell. Poza tą trójką ponad 30 mln klientów ma też niemiecka sieć Vodafone. Francuski Orange z niemal 25 mln użytkowników jest szóstym co do wielkości operatorem. Tygodnik „The Mobile World Briefing”, który opublikował to zestawienie zauważa, że Polska Telefonia Cyfrowa z 12 mln 373 tys. klientów na koniec marca była 21 graczem na europejskim rynku tuż za Polkomtelem (12 mln 661 tys. klientów) i PTK Centertel (12 mln 781 tys.). Polkomtel, który w pierwszych trzech miesiącach roku pozyskał 653 tys. klientów, był szóstym pod względem tempa wzrostu graczem w Europie. W pierwszej trójce operatorów zdobywających najwięcej klientów był niemiecki T-Mobile, włoski TIM oraz włoski Vodafone.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Telefonia komórkowa w Europie Środkowej


Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA