Tylko jeden procent Polaków używa telefonów 3G
REKLAMA
Na świecie ponad 180 mln osób korzysta z telefonii komórkowej trzeciej generacji, z czego 120 mln to użytkownicy szerokopasmowej technologii WCDMA - mówił wczoraj Jean-Pierre Bienaime, prezes UMTS Forum, branżowej organizacji zrzeszającej operatorów sieci 3G i producentów sprzętu telekomunikacyjnego dla tych sieci.
Użytkownicy sieci 3G to mniej niż 10 proc. ogółu klientów telefonii komórkowej. Największe rynki 3G to Europa Zachodnia (49 proc. ogółu) i region Azji i Pacyfiku (45 proc.). Na Europę Wschodnią przypada zaledwie 2 proc. ogółu klientów sieci 3G.
- W Polsce w końcu marca było 375 tys. użytkowników sieci 3G. Stanowili niespełna jeden procent klientów sieci komórkowych - mówił Philippe Salin, dyrektor techniczny w PTK Centertel.
Równie nikły odsetek klientów sieci komórkowych stanowią użytkownicy 3G w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.
Prognozy są jednak optymistyczne zarówno w stosunku do naszej części Europy, jak i świata. Analitycy oczekują, że w najbliższych latach liczba użytkowników sieci 3G przekroczy liczbę klientów sieci GSM. A na dodatek liczba użytkowników komórek będzie rosła. Według danych zaprezentowanych wczoraj przez Ericssona, czołowego producenta sprzętu telekomunikacyjnego, w najbliższych miesiącach liczba aktywnych kart SIM przekroczy 3 mld. To oznacza globalną penetrację na poziomie 46 proc. W 2020 roku, gdy na ziemi - według prognoz - będzie żyło ok. 7,6 mld ludzi penetracja sięgnie 75-80 proc.
Z prezentowanych danych wynika, że w Europie bardzo szybko będzie rosła transmisja danych w sieciach komórkowych. Do 2020 roku liczba wysłanych i odebranych przez jednego użytkownika danych zwiększy się ponad 40-krotnie do blisko 500 MB dziennie. Wzrost zapotrzebowania na transmisję danych będzie szedł w parze ze spadkiem kosztów przesyłania danych w sieciach komórkowych. Okazuje się bowiem, że nowe technologie nie tylko podnoszą prędkość przesyłu, ale także obniżają jego koszty. W powolnej technologii GPRS (prędkość ściągania danych do 56 kb/s) przesłanie 1 MB kosztowało ok. 7 centów. W technologii HSDPA (prędkość ściągania danych do 7,2 Mb/s) ten koszt spada do 1 centa.
SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK
Polscy operatorzy komórkowi PTK Centertel i Polkomtel zamykają pierwszą 20 największych graczy na europejskim rynku telefonii komórkowej. Największym europejskim graczem jest włoski TIM, a drugą pozycję ma niemiecki T-Mobile. Niemiecki operator dzięki temu, że w I kwartale pozyskał ponad 1,6 mln klientów, wyprzedził turecki Turkcell. Poza tą trójką ponad 30 mln klientów ma też niemiecka sieć Vodafone. Francuski Orange z niemal 25 mln użytkowników jest szóstym co do wielkości operatorem. Tygodnik „The Mobile World Briefing”, który opublikował to zestawienie zauważa, że Polska Telefonia Cyfrowa z 12 mln 373 tys. klientów na koniec marca była 21 graczem na europejskim rynku tuż za Polkomtelem (12 mln 661 tys. klientów) i PTK Centertel (12 mln 781 tys.). Polkomtel, który w pierwszych trzech miesiącach roku pozyskał 653 tys. klientów, był szóstym pod względem tempa wzrostu graczem w Europie. W pierwszej trójce operatorów zdobywających najwięcej klientów był niemiecki T-Mobile, włoski TIM oraz włoski Vodafone.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Telefonia komórkowa w Europie Środkowej
Tomasz Świderek
REKLAMA