Czy sprzedając działki trzeba rozliczyć VAT

KT
rozwiń więcej
Co pewien czas pojawiają się wątpliwości, czy osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i sprzedają będące w ich posiadaniu działki, powinny zarejestrować się jako podatnicy VAT i rozliczyć podatek z tytułu dokonanych transakcji. Czy rzeczywiście sprzedający powinni spełniać takie obowiązki?

Co pewien czas pojawiają się wątpliwości, czy osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i sprzedają będące w ich posiadaniu działki, powinny zarejestrować się jako podatnicy VAT i rozliczyć podatek z tytułu dokonanych transakcji. Czy rzeczywiście sprzedający powinni spełniać takie obowiązki?

Nie powinno raczej być wątpliwości, że - co do zasady - osoba fizyczna wyprzedająca swój osobisty majątek nie jest podatnikiem VAT. Nie ma przy tym znaczenia, czy wyprzedaży tego majątku dokonuje poprzez jedną transakcję, czy poprzez szereg następujących po sobie czynności. Istotne bowiem jest to, że dokonując tych czynności, osoba fizyczna nie staje się podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej ustawa o VAT).

Otóż art. 15 ust. 1 ustawy o VAT przewiduje, że podatnikami są m.in. osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Z kolei art. 15 ust. 2 definiuje działalność gospodarczą na potrzeby ustawy o VAT jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, także wówczas gdy dana czynność została wykonana jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Na tej podstawie organy podatkowe twierdzą czasem, iż dokonanie sprzedaży działek w szeregu następujących po sobie transakcji powoduje powstanie tej właśnie częstotliwości - w konsekwencji miałoby to powodować uznanie osoby fizycznej za podatnika. Teza ta jest jednak oczywiście błędna.

Na gruncie ustawy o VAT nie jest bowiem istotna sama częstotliwość wykonywania czynności opodatkowanych, ale istnienie okoliczności wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy. Ilustrując to na przykładzie, możemy założyć, że jeśli osoba fizyczna otwiera sklep albo punkt usługowy, to nie ulega raczej wątpliwości, że czyni to w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Pojawia się więc okoliczność wskazująca na to, że osoba ta ma zamiar dokonywać sprzedaży towarów lub świadczenia usług w sposób częstotliwy. Jeżeli natomiast dana osoba dokonuje wyprzedaży swojego majątku, to trudno mówić w tym przypadku o przypuszczalnej powtarzalności tego rodzaju transakcji. Skoro dokonując sprzedaży całego majątku jedną czynnością osoba fizyczna nie staje się podatnikiem - i co do tego nikt nie ma raczej żadnych wątpliwości - to tak samo nie może stać się podatnikiem w przypadku, gdy ten sam majątek wyprzedaje w całości, ale nie jedną, lecz kilkoma czynnościami. Liczba dokonanych czynności w odniesieniu do wyprzedaży majątku osobistego nie ma znaczenia.

Warto zwrócić uwagę na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 20 października 2006 r. (sygn. akt I SA/Wr 830/06). W wyroku tym sąd zajął się właśnie przypadkiem osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która będący jej własnością grunt rolny przekształciła na budowlany, podzieliła na kilkanaście działek i w ciągu kilku lat dokonała ich sprzedaży. Organy podatkowe fakt zmiany statusu gruntu i jego podziału na działki w zamiarze sprzedaży uznały za potwierdzenie zamiaru wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy, uznając za zamiar częstotliwości chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego, wykonywania określonych czynności, składających się na istotę prowadzonej działalności.

Tymczasem sąd, niewątpliwie trafnie, uznał, że okoliczność, iż podmiot wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT (m.in. odpłatną dostawę towarów) nie jest wystarczającą przesłanką do ich opodatkowania VAT. Podmiot ów musi bowiem działać w charakterze podatnika, a zatem osoby wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust. 2 ustawy o VAT.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner MDDP

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...