REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W bankach stali klienci mają łatwiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Bednarek

REKLAMA

Banki coraz mocniej eksponują w reklamach nie tylko łatwość uzyskania kredytów i maksymalne dostępne kwoty, ale również szybkość ich udzielania.

 

Decyzja kredytowa w 24 godziny, kredyt bez biznesplanu, brak wymaganych zaświadczeń z ZUS i urzędu skarbowego - banki, promując swoje produkty dla firm, coraz mocniej eksponują szybkość przyznawania kredytów. Teoretycznie kartę kredytową w PKO BP można uzyskać w 24 godziny. Bank BGŻ kusi przedsiębiorców możliwością uzyskania limitu kredytowego do 300 tys. zł również w ciągu jednej doby.

 

Przyspieszenie procesu weryfikacji wniosku kredytowego to w dużym stopniu zasługa dobrej koniunktury gospodarczej. Firmy dynamicznie się rozwijają, coraz mniej przedsiębiorstw upada i banki starają się wykorzystać tę sytuację. Innym powodem liberalizowania procedur jest też silna konkurencja na rynku bankowym.

Łagodzenie kryteriów

- W przypadku linii kredytowej oferowanej przez nasz bank, główną przesłanką, która wpływa na skrócenie okresu rozpatrywania wniosku kredytowego, jest to, że klient nie musi przedstawiać prognoz finansowych, których ocena zajmuje najwięcej czasu. Koncentrujemy się na przeszłości klienta i na obserwacji historii jego rachunku - wyjaśnia Agnieszka Jackiewicz-Zatyka, dyrektor departamentu MSP w Banku BGŻ.

Inną zmianą proceduralną, pozwalającą skrócić czas rozpatrywania wniosku kredytowego, jest rezygnacja z wielu dokumentów, które standardowo wymagane były od przedsiębiorcy.

- Nie badamy wszystkich wskaźników, ograniczyliśmy się do oceny wybranych elementów oceny zdolności kredytowej. Nie wymagamy też zabezpieczeń - mówi Agnieszka Jackiewicz-Zatyka.

W ostatnim czasie największe zmiany zaszły w przypadku maksymalnej dostępnej wysokości kredytów, a także dokumentów, które bank wymaga od firmy.

- Banki wyszły ze słusznego założenia, że w przypadku dużego zlecenia dla przedsiębiorcy obok ceny równie ważny jest czas przyznania kredytu. Jest to, obok maksymalnej kwoty kredytu, coraz chętniej wykorzystywany motyw w reklamach - mówi Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl.

Jego zdaniem w praktyce z szybkością bywa już różnie. Co prawda, tzw. rekomendacja decyzji kredytowej przy niższych kwotach może zająć niecałe 24 godziny, to jednak na ostateczną decyzję klient i tak musi czekać średnio około pięciu, siedmiu dni.

- Wszystko zależy od szybkości skompletowania wymaganych przez bank dokumentów. Banki dość sprytnie zaznaczają, że decyzja jest praktycznie błyskawiczna, jednak ma to miejsce dopie-ro po dostarczeniu komple- tu dokumentów. Z tym może być już jednak trudno, zwłaszcza jeśli trzeba szyb-ko zdobyć zaświadczenia z urzędów o niezaleganiu z zobowiązaniami wobec ZUS - mówi Michał Macierzyński.

O hipoteczny trudniej

Jeszcze większe problemy zaczynają się w momencie, kiedy chodzi o duży kredyt, na przykład zabezpieczony hipoteką nieruchomości. W takich przypadkach występują formalności, których nie da się w żaden sposób obejść. Sami bankowcy stwierdzają, że największe zmiany co do formalnych wymogów przyznania kredytów dla firm nastąpiły już jakiś czas temu. Mniej więcej dwa lata temu większość banków zliberalizowała swoje podejście co do wymogów formalnych. Jeśli w ogóle jeszcze wymagają przy niższych kwotach biznesplanu, to jest to bardzo prosty dokument, często mieszczący się na jednej stronie. Przy niższych kredytach i znanej bankowi firmie podstawowym zabezpieczeniem jest weksel. Wówczas kredyt można uzyskać rzeczywiście bardzo szybko, w przeciągu dosłownie kilku dni.

- Coraz częściej banki wychodzą same z inicjatywą i oferują na przykład linię kredytową w rachunku. Można zatem stwierdzić, że nie licząc czasu skompletowania dokumentów, przyznanie kredytu dla firmy nie trwa długo i zazwyczaj jest to granica siedmiu dni. Jednak im większy kredyt i mniej znana firma, tym proces ten może trwać dłużej, a bank może wymagać dostarczenia kolejnych dokumentów - mówi ekspert Bankier.pl.

Od 24 godzin

Zakładając, że firma dostarczy wszystkie wymagane przez bank dokumenty, oczekiwanie na kredyt w rachunku może trwać od 24 godzi-ny do kilku dni. Tyle samo trzeba czekać na wydanie karty kredytowej. Proces przyznawania kredytów inwestycyjnych wynosi co najmniej dwa tygodnie - minimum tydzień potrzebny jest na skompletowanie dokumentów przez firmę, tyle samo czasu potrzebuje bank na ich weryfikację. Co najmniej dwa tygodnie musi poświęcić też firma starająca się o kredyt zabezpieczony hipotecznie, wliczając w to czas potrzebny na wycenę nieruchomości.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czas udzielania kredytów


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl


OPINIA


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Mirosława Markuszewska, menedżer ds. zarządzania rynkami w Kredyt Banku


Mirosława Markuszewska
menedżer ds. zarządzania rynkami w Kredyt Banku

Procedury przyznania kredytu w ostatnim okresie zostały znacznie uproszczone, szczególnie w stosunku do klientów stale współpracujących z bankiem. O szybkości przyznania kredytu decyduje kilka czynników, między innymi okres współpracy z bankiem, kwota, o którą wnioskuje firma, kondycja finansowa firmy, perspektywy jej rozwoju oraz branży, w której działa. Najprostszy kredyt typu limit kredytowy przyznawany jest w zasadzie od ręki, ponieważ zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie wpływów na rachunek.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA