REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tańsze rozmowy na komórki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Świderek

REKLAMA

UKE zamierza wprowadzić maksymalne ceny za rozmowy ze stacjonarnej sieci Telekomunikacji Polskiej do sieci komórkowych. W efekcie cena minuty rozmowy spadłaby o ponad 21 proc.

Prezes UKE Anna Streżyńska chce, by minuta rozmowy z sieci TP do sieci komórkowych Era, Plus, Orange, Sami Swoi i Heyah kosztowała w szczycie w najpopularniejszych planach taryfowych - standardowy, darmowe wieczory i weekendy, tp 60 minut za darmo - nie więcej niż 66 gr, a poza szczytem, czyli wieczorami i w dni wolne od pracy, do 63 gr. Minuta rozmowy do sieci Play (operatorem jest P4) ma według UKE kosztować w szczycie nie więcej niż 1,04 zł. Dziś użytkownicy tych abonamentów za minutę rozmowy do sieci komórkowych płacą w szczycie 84 gr, a przed poprzednią obniżką z listopada 2006 roku było to 1,1 zł.
W ubiegłym tygodniu regulator rozpoczął trwające przez 30 dni konsultacje projektu wprowadzenia cen maksymalnych. Zamiar nałożenia cen maksymalnych, do czego regulator ma ustawowe prawo, to efekt zbyt słabej zdaniem UKE reakcji TP na obniżkę hurtowych cen za kończenie połączeń w sieciach komórkowych (tzw. MTR). W ostatnich kilku miesiącach opłata w szczycie spadła z 65 gr za minutę (cena bez VAT) do 40 gr od 1 maja. W przypadku sieci Play stawka w szczycie wynosi 65 gr za minutę, bo sieć ta jako nowy gracz na rynku korzysta z przywileju tzw. niesymetrycznych rozliczeń międzyoperatorskich i ma wyższe stawki niż sieci komórkowe, które już od lat są na rynku.
Telekomunikacja Polska w swych nowych cennikach, które przedłożyła jeszcze w kwietniu do akceptacji UKE, proponowała, by minuta rozmowy w szczycie kosztowała klienta detalicznego używającego najpopularniejszych planów taryfowych 76 gr.
Działania regulatora mają też drugie dno. Radykalna obniżka cen połączeń z sieci stacjonarnej TP do największych sieci komórkowych wymusi na pozostałych graczach rynku stacjonarnego, bezpośrednio konkurujących o klientów TP, podobną obniżkę cen. TP w 2006 roku miała blisko 70-proc. udział w liczbie minut połączeń z sieci stacjonarnych do sieci komórkowych, o ponad 2 proc. więcej niż rok wcześniej.
Ale to nie koniec. Stawki detaliczne za połączenia z sieci stacjonarnej do komórkowej w przypadku niektórych abonamentów TP będą niższe o kilka groszy niż ceny w wielu obowiązujących obecnie taryfach w sieciach mobilnych. To zaś oznacza, że obserwowany od wielu lat trend dzwonienia z komórki na komórkę zamiast z telefonu stacjonarnego może zostać odwrócony. I operatorzy komórkowi będą mieli do wyboru, albo obniżkę cen detalicznych albo utratę części przychodów z powodu straty pewnej liczby połączeń.
ZE STRONY PRAWA
Trwa proces kwestionowania legalności powołania prezesa UKE. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, że Anna Streżyńska jako p.o. prezesa urzędu nie mogła wydawać postanowień. Jej decyzje nie utraciły zaś ważności z mocy prawa. Możliwe jest jednak ich zaskarżanie w trybie indywidualnym. Przedsiębiorcy, którym uda się wygrać sprawy, mają jednak małe szanse na odszkodowanie od Skarbu Państwa. Według prawników we wspomnianym okresie Anna Streżyńska nie podejmowała decyzji, wskutek których mogliby ponieść straty. Od początku zeszłego roku UKE wydał 263 decyzje dotyczące TP.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak spadły ceny rozmów do sieci komórkowych


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Udział TP w rynku połączeń do sieci komórkowych


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Fot. Wojciech Górski

Anna Streżyńska, prezes UKE, chce wprowadzić kolejne korzystne zmiany dla klientów spółek telekomunikacyjnych


Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA