Banki oferują innowacyjne produkty

Monika Krześniak
rozwiń więcej
Innowacyjność w usługach finansowych to nie tylko elektroniczne kanały dostępu, ale także nowe, dodatkowe możliwości, z których może skorzystać klient. Proste produkty bankowe i tradycyjna obsługa już nie wystarczają.

Karty z chipem, fundusze inwestycyjne kupowane przez internet, elektroniczna obsługa rachunków maklerskich i bankowość mobilna - to tylko niektóre z ostatnich wynalazków w bankowości. Coraz częściej w ofertach pojawiają się produkty łączone: lokaty strukturyzowane, konta oszczędnościowe czy kredyty z mechanizmem bilansowania.


Rachunki osobiste


Zapytaliśmy doradców finansowych o ich zdaniem najbardziej innowacyjne produkty w najbardziej popularnych kategoriach. Z naszej ankiety wynika, że wśród oferowanych rachunków osobistych wyróżniają się: eKonto w mBanku oraz Konto <30 w BZ WBK. Konto w mBanku pomimo niewątpliwej wady, jaką jest brak placówek może stanowić centrum zarządzania własnymi finansami. Ten rachunek nie ma konkurencji, jeśli chodzi o usługi dodane i łatwość korzystania.

Oprócz standardowych produktów bankowych konto wyróżnia się szerokim dostępem do funduszy inwestycyjnych, ubezpieczeń, rachunku maklerskiego. W połączeniu z hasłami i alarmami SMS-owymi tworzy jedną z najbardziej innowacyjnych ofert na rynku kont osobistych.


Z kolei Konto <30 w BZ WBK przeznaczone dla osób, które nie skończyły 30 roku życia, to dobra propozycja na nadchodzące wakacje spędzane za granicą. Bank do końca września gwarantuje darmową wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie.


Bankowość elektroniczna


W przypadku bankowości elektronicznej niekwestionowanym liderem jest mBank, który poszerza swoją ofertą w ramach darmowego konta.


- Bardzo ciekawą propozycją dla klientów mBanku jest jednoczesne korzystanie z telefonii komórkowej (mBank był pierwszym wirtualnym operatorem) oraz karty kredytowej. Aktywni użytkownicy karty zdobywają darmowe minuty i w efekcie, po ostatniej obniżce cen rozmów w mBanku, mają bardzo dobrą kartę kredytową i darmowe rozmowy - uzasadnia Maciej Kossowski z Expandera.


Wśród innowatorów wymieniani są także Toyota Bank - za uruchomienie bardzo zaawansowanej usługi bankowości internetowej (ciekawa funkcjonalność, elektroniczny sejf na dokumenty), a także Raiffeisen Bank za bankowość mobilną.


Karty płatnicze


W przypadku kart płatniczych największą innowacyjnością charakteryzuje się obecnie BZ WBK - oceniają doradcy finansowi. Bank wprowadził mikroprocesory na wszystkich swoich kartach. Zrobił to zdecydowanie wcześniej niż konkurencja i to w pełni kompleksowo. Dodatkowo BZ WBK ciągle wprowadza i rozwija nowe karty partnerskie. W tym segmencie jest to obecnie najbardziej widoczny na rynku. Wydał m.in. ciekawe karty z portalem Money.pl, Allegro, Multikinem oraz siecią przychodni Lux Med.


Doradcy wyróżnili także kartę kredytową Visa Classic Eurobanku. Bank wprowadził nową usługę dla jej posiadaczy, która ma ułatwić kontrolowanie kredytu i świadome dokonywanie wyboru między terminową spłatą zadłużenia a płaceniem odsetek. Dodatkowo SMS-y z powiadomieniem o terminie spłaty wysyłane są dwukrotnie: na siedem i na dwa dni przed upłynięciem okresu spłaty. Mała, ale przydatna rzecz, chociaż wydaje się, że powinna być standardem w bankach.

Doceniony został także Polbank za szybkie wydanie karty spersonalizowanej. Innowacją cenową jest oferta BOŚ Banku.


- Trudno jeszcze wyrokować o samym procesie przyznawania karty i jakości obsługi, jednak karta ta wyróżnia się najniższym procentowaniem na rynku, niższym niż w przypadku wielu kredytów w rachunku osobistym - uzasadnia Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl.


Na rynku wyróżnia się także elektroniczna karta debetowa Visa w Inteligo Financial Services, która umożliwia dokonywanie płatności także przez internet i telefon, co jest ewenementem wśród tzw. płaskich kart.


Fundusze inwestycyjne

Banki coraz mocniej wchodzą w segment funduszy inwestycyjnych i produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, ale według doradców firmy Expander, Kredyt Bank to praktycznie jedyna firma na rynku, która wprowadza atrakcyjne dla klienta produkty strukturyzowane (w tym przypadku są to zamknięte fundusze inwestycyjne).


- Pozostałe instytucje starają się za wszelką cenę oferować inwestycje krótkoterminowe (maksymalnie 3 lata) co w przypadku tego rodzaju produktów musi oznaczać gorsze parametry dla klienta - mówi Maciej Kossowski.


Polisy i subfundusze


Kolejna innowacja to propozycja db Invest Plus - jest to produkt z gatunku polis inwestycyjnych, które pozwalają lokować środki w wiele różnych funduszy. Zaletą tej akurat oferty jest umożliwienie inwestowania w fundusze zagraniczne: Franklin Templeton i Blackrock Merrill Lynch także osobom, które nie mają dużych oszczędności. Doradcy wyróżniają też Fundusze Robeco w ofercie Banku BGŻ, inwestujące za granicą, a przyjmujące wpłaty w walucie polskiej oraz Fundusz ING Parasol SFIO z kilkoma wartymi uwagi subfunduszami.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski


Zdaniem Macieja Kossowskiego z Expandera ciekawą propozycją dla klientów mBanku jest jednoczesne korzystanie z telefonii komórkowej oraz karty kredytowej


MONIKA KRZEŚNIAK

monika.krzesniak@infor.pl

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...