Kredyt technologiczny ułatwi inwestycje
REKLAMA
Wniosek o kredyt technologiczny przedsiębiorca powinien złożyć w Banku Gospodarstwa Krajowego. Tam może starać się też o umorzenie części przyznanej kwoty.Takiego kredytu bank nie udzieli jedynie na realizację dużej inwestycji technologicznej lub inwestycji w sektorze hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, górnictwa węgla i rybołówstwa.
Natomiast w przypadku niektórych inwestycji technologicznych kredyt udzielany jest z pewnymi ograniczeniami. Kredytu technologicznego nie otrzyma przedsiębiorca, który: znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub prowadzi restrukturyzację z udziałem pomocy publicznej.
Tylko mali i mikroprzedsiębiorcy w takich przypadkach mogą otrzymać kredyt technologiczny.
Udział własny
Aby uzyskać kredyt technologiczny, przedsiębiorca powinien mieć udział własny w finansowaniu inwestycji. Nie może on być mniejszy niż 25 proc. wartości tej inwestycji. Udziałem własnym nie mogą być środki, które przedsiębiorca otrzymał z pomocy publicznej w postaci kredytów, dopłat do oprocentowania kredytów, gwarancji lub poręczeń na warunkach bardziej korzystnych niż oferowane na rynku.
Złożenie wniosku
Aby otrzymać kredyt, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek w kwietniu, lipcu i październiku każdego roku kalendarzowego. Wnioski są rozpatrywane według kolejności wpływu.
Do wniosku przedsiębiorca powinien dołączyć następujące dokumenty: aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców albo z ewidencji działalności gospodarczej, opinię o tym, że inwestycja będzie stanowiła nową technologię, dokumenty potwierdzające udział własny w finansowaniu inwestycji, informację o pomocy publicznej, jaką uzyskał oraz o planowanych wydatkach umożliwiających przedsiębiorcy w przyszłości domagać się umorzenia części kredytu.
Jeżeli przedsiębiorca nie dołączy tych dokumentów, to wówczas bank wezwie go do uzupełnienia braków grożąc przy tym,że w przeciwnym razie pozostawi wniosek bez rozpoznania.
Umorzenie kredytu
Bank może umorzyć część przyznanego kredytu technologicznego. Robi to nie częściej niż dwa razy w roku w ratach w wysokości odpowiadającej 20 proc. wartości netto wykazanej na fakturach dokumentujących sprzedaż towarów i usług powstałych w wyniku inwestycji sfinansowanej z kredytu. Dokumenty te przedsiębiorca powinien okazać w banku wraz z potwierdzeniem, że dokonał zapłaty.
Całkowita kwota umorzenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim nie powinna przekroczyć równowartości w złotych 1 mln euro.W dodatku nie może też być wyższa od 50 proc. wykorzystanego kapitału technologicznego. Jeszcze inne ograniczenia dotyczą inwestycji realizowanych na przykład w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Warszawie i Poznaniu.
MAŁGORZATA PIASECKA
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. nr 179, poz. 1484 z późn. zm.).
REKLAMA