REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Internetowe sklepy mają coraz więcej nowych klientów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Polak

REKLAMA

INTERNET Rośnie wartość transakcji on-line

Internetowe sklepy mają coraz więcej nowych klientów

Prognozy dotyczące biznesu prowadzonego w internecie zapierają dech w piersiach - wartość e-handlu szybko rośnie. Dla firm aktywna obecność w sieci jest kwestią utrzymania konkurencyjności.

Udział handlu internetowego, zwłaszcza za pośrednictwem sklepów internetowych i platform aukcyjnych, dawno przekroczyła już ułamkowe części procenta. W 2010 roku, według prognoz firmy Gemius, udział e-commerce w handlu detalicznym wyniesie ponad 4 proc.

- Zwiększenie obrotów handlowych w globalnej sieci pośrednio wpływa na rozwój dostępu do szerokopasmowego internetu i prowadzi do stopniowego spadku popularności sprzedaży przez zamówienia pocztowe - ocenia Artur Zawadzki, wiceprezes Gemius.

Portret klienta

Rozwój tej formy sprzedaży przyczynia się do wzrostu inwestycji firm handlowych w rozwój sprzedaży internetowej. W Polsce funkcjonuje obecnie blisko 1 tys. 800 sklepów internetowych. Mniej niż 100 z nich nie przyjmuje płatności kartą. Polscy internauci, jak wynika z badań Gemius, nie tylko częściej niż w ubiegłych latach dokonują zakupów on-line, ale i chętniej przeznaczają na ten cel większe sumy pieniędzy.

Kim jest typowy użytkownik sklepów i aukcji internetowych? Z raportu E-commerce w Polsce wynika, że na zakupy w sieci częściej decydują się mężczyźni, osoby w wieku od 25 do 34 lat, z wykształceniem pomaturalnym - licencjackim lub wyższym. Większość tego rodzaju klientów zarabia więcej niż 3 tys. zł netto miesięcznie. Co ciekawe, niezależnie od cech społeczno - demograficznych konsumenci ci są raczej ostrożni, zarówno pod względem wyboru interesującego ich produktu, jak i metod dokonania płatności. Świadczy o tym fakt, że aż 62 proc. z nich przyznaje, że zawsze bierze pod uwagę opinie innych użytkowników o sprzedającym.

Porównywanie ofert

Aż 58 proc. klientów sklepów internetowych przed dokonaniem zakupu porównuje oferty znajdujące się w różnych witrynach i wybiera tę najkorzystniejszą. Tylko nieliczni internauci płacą za zakupy korzystając z oferowanego serwisu płatności lub przez SMS - wolą bezpieczniejszy dla nich przelew lub płatność w momencie dostawy towaru. Blisko 70 proc. internautów dokonujących zakupów on-line zapełnia wirtualny koszyk przynajmniej kilka razy w roku.

Optymistyczne prognozy

W nadchodzących latach, według szacunków Gemius, polski handel elektroniczny ma szanse na dalszy i szybki rozwój. Do takiej prognozy składnia fakt, że aż 38 proc. internautów, którzy więcej niż jeden raz dokonują zakupu przez internet, zamierza w przyszłości kupować częściej niż dotychczas, zaś prawie połowa (46 proc.) - tak samo często jak dotychczas. Rzadsze zakupy deklaruje jedynie 1 proc. badanych.

1,8 tys. sklepów internetowych działa obecnie w Polsce

Krzysztof Polak

krzysztof.polak@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA