Dzieci pasierbicy zapłacą podatek od darowizny
REKLAMA
Nie. Dzieci pasierbicy nie skorzystają z bezlimitowego zwolnienia z podatku od darowizny, które jest przewidziane dla członków najbliższej rodziny. Pasierbica może dziedziczyć po macosze i ojczymie jedynie na podstawie testamentu lub w przypadku przysposobienia.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadza istotne modyfikacje w zakresie zasad opodatkowania zdarzeń podlegających reżimowi przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - dalej ustawa.
W wyniku wprowadzonych zmian podatkowi od spadków i darowizn podlegają: dziedziczenie, zapis, dalszy zapis, polecenie testamentowe, darowizna, polecenie darczyńcy, zasiedzenie, nieodpłatne zniesienie współwłasności, zachowek, nieodpłatna renta, nieodpłatne użytkowanie, nieodpłatna służebność, nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci, nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.
W tym miejscu warto podkreślić, że zgodnie z art. 4a ustawy zwalnia się z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
Jednak niniejsze zwolnienie jest uzależnione od ściśle określonych warunków:
1) zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego np. przy darowiźnie, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku oraz
2) udokumentowania - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł - ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
W tym miejscu warto wskazać, że dzieci pasierbicy zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy, należą do II grupy podatkowej, do której zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych. Ponadto należy dodać, iż zgodnie z art. 9 ustawy w przypadku II grupy podatkowej opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 7276 zł. Z przepisu tego wynika, że nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o wartości nieprzekraczającej niniejszej kwoty nie podlega podatkowi.
W dalszej części analizy przedmiotowych pytań należy wskazać, że stosownie do art. 931 kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności do spadku są powołane dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Między pasierbicą a macochą (ojczymem) istnieje zaś jedynie stosunek powinowactwa, który nie uprawnia pasierbicy do dziedziczenia. W związku z tym, pasierbica może dziedziczyć po macosze (ojczymie) jedynie na podstawie testamentu lub w wypadku przysposobienia, gdyż stosownie do art. 121 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wtedy między pasierbicą a macochą (ojczymem) powstają takie stosunki jak między rodzicami a dziećmi.
Edyta Banach
ekspert podatkowy
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 4a, art. 9 ust. 1 oraz art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
- Art. 121 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).
- Art. 931 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA