Jakie są warunki zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym
REKLAMA
Tak. W przedstawionym stanie faktycznym podatnikowi będzie przysługiwało takie prawo, gdyż ustawa uzależnia zwrot VAT od posiadania pozwolenia na budowę tylko w momencie składania wniosku o zwrot.
REKLAMA
Katalog warunków uprawniających do skorzystania z przedmiotowej ulgi zawarty został w art. 3 i 4 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. W świetle przywołanych przepisów, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia, powinien w szczególności ponieść wydatki (objęte właściwym wykazem) i udokumentować je fakturami wystawionymi od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Zwrot VAT dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 proc., a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem w wysokości 22 proc.
Dodatkowo prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności zakupu materiałów budowlanych jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
REKLAMA
Ponadto podatnik ubiegający się o zwrot winien także - stosownie do dyspozycji przepisu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy - posiadać pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie. W treści cytowanego przepisu ani w żadnym innym przepisie ustawy prawodawca nie zawarł wyraźnego ograniczenia jedynie do tych wydatków, które poniesione zostały po dacie otrzymania pozwolenia na budowę. Wobec powyższego uznać należy, że wystarczające będzie, jeśli wspomniane pozwolenie na budowę podatnik będzie posiadał w momencie złożenia wniosku o zwrot (wyrażenia woli skorzystania z przysługującego mu prawa), do którego z mocy art. 5 ust. 5 pkt 1 ustawy kopię takiego pozwolenia obowiązany jest również załączyć.
Zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami wykładni prawa podatkowego wszelkie przepisy regulujące podstawowe prawa i obowiązki podatników winny być interpretowane ściśle. Oznacza to, że prawa takie mogą być ograniczane jedynie z wyraźnej woli ustawodawcy, zawartej w treści konkretnych przepisów i niedopuszczalne jest czynienie tego w drodze ich wykładni. W analizowanym przypadku nie ma wątpliwości, iż ograniczenie prawa do zwrotu jedynie do wydatków poniesionych po dacie uzyskania pozwolenia na budowę skutkowałoby wprowadzeniem, wbrew intencji ustawodawcy, dodatkowego ograniczenia w sferze podstawowych uprawnień podatnika.
ANDRZEJ ŻEGOTA
doradca podatkowy
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 3 oraz art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.).
REKLAMA