Liczy się kurs z dnia wypłaty
REKLAMA
Jak wyjaśnił nam Michał Zdyb, menedżer podatkowy ABC DATA, w zakresie przeliczania dochodów z pracy uzyskanych przez Polaków za granicą stosuje się art. 11 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
- Zgodnie z tymi przepisami przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut - tłumaczył Michał Zdyb.
Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez NBP.
Według eksperta, w sytuacji gdy bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP.
Takie rozwiązanie nie zawsze jednak będzie możliwe do zastosowania, np. przez podatników samodzielnie rozliczających dochody zagraniczne dla celów podatkowych w Polsce.
- W przypadku takich osób bardziej racjonalne wydaje się zastosowanie np. średniego kursu NBP z dnia otrzymania, pozostawienia do dyspozycji wynagrodzenia, gdyż ten kurs powinien zostać zastosowany do obliczenia równowartości w złotych kwoty dochodu faktycznie uzyskanego za granicą - radził Michał Zdyb.
Ważne!
Archiwum średnich kursów walut obcych Narodowego Banku Polskiego można znaleźć na stronie: www.nbp.pl
Ewa Matyszewska
REKLAMA