Kto skorzysta z ulgi na spłatę kredytu hipotecznego
REKLAMA
Od 1 stycznia 2007 r. rozszerzono zakres zwolnienia z podatku darowizn przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Zwolnienie to ma zastosowanie także w sytuacji, gdy darowizna została przeznaczona na spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego.
Dla I grupy
Adresatami tej podatkowej preferencji są osoby zaliczane do I grupy podatkowej. Trzeba przy tym pamiętać, że część z nich, tj. małżonkowie, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha korzysta z całkowitego zwolnienia z podatku i w związku z tym nie musi liczyć na żadne zwolnienia szczególne. Oznacza to, że w praktyce z tzw. ulgi na cele mieszkaniowe w rzeczywistości korzystają obecnie jedynie: zięć, synowa i teściowie. Czyli podatnicy zaliczeni do I grupy podatkowej i jednocześnie nieobjęci całkowitym zwolnieniem dla osób najbliższych.
Cele ieszkaniowe
Z podatku zwolnione jest nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy w wysokości nieprzekraczającej 9637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19 274 zł w okresie pięciu lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli te pieniądze lub rzeczy w ciągu 12 miesięcy zostaną przeznaczone na wymieniony w ustawie cel mieszkaniowy.
Chodzi tu o przeznaczenie darowizny na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni, budowę domu jednorodzinnego, nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość albo spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami. Wydatkowanie pieniędzy na spłatę kredytu hipotecznego do końca 2006 r. nie uprawniało do skorzystania z ulgi. Obecnie obowiązujące przepisy taką możliwość przewidują. Podatnicy uprawnieni do skorzystania z ulgi muszą pamiętać o 12miesięcznym terminie na dokonanie mieszkaniowej inwestycji. Jest to warunek nowy, obowiązujący od 1 stycznia 2007 r. Jeżeli pieniądze w ciągu tego okresu nie zostaną wydatkowane w jeden ze sposobów wskazanych w ustawie, podatnik utraci prawo do zwolnienia.
Niedotrzymanie warunku przekazania pieniędzy na cele mieszkaniowe w ciągu 12 miesięcy od dnia ich otrzymania spowoduje konieczność zapłacenia podatku z odsetkami za zwłokę. Inną konsekwencją może być zapłata podatku według 20-proc. stawki. Dotyczy to sytuacji, w której obowiązek podatkowy powstanie wskutek powołania się podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego na okoliczność dokonania darowizny, od której nie zapłacono podatku.
PRZYKŁAD: DAROWIZNA NA SPŁATĘ KREDYTU
Podatnik otrzymał w spadku po dziadku małą kawalerkę. Ponieważ nabycie miało miejsce między osobami zaliczonymi do grona podatników całkowicie zwolnionych z podatku (zstępnymi), podatnik nie będzie musiał zapłacić podatku od spadku. Miesiąc później podatnik zaciągnął kredyt hipoteczny na mieszkanie. W kwietniu przyjął od teścia darowiznę pieniężną na spłatę pierwszej raty kredytu. Jako zięć nabywca należy do I grupy podatkowej, jednak nie jest on objęty generalnym zwolnieniem dla osób najbliższych. Będzie mógł jednak skorzystać ze szczególnego zwolnienia z podatku darowizn z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, jeżeli w ciągu 12 miesięcy przeznaczy otrzymane pieniądze na spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
Podstawa prawna
- Art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
Akademia podatnika
Serwis PITy 2006
REKLAMA