Jak rozliczyć posiłki regeneracyjne
REKLAMA
Zdarza się, że pracodawcy zapewniają pracownikom posiłki. Obecnie część osób, które otrzymywały takie wyżywienie, nie wie, czy jego wartość należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.
Zwolnienie podatkowe
Otóż wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Wynika to z art. 21 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Zatem zwolnienie wynikające z tego przepisu można zastosować tylko wówczas, jeżeli do wydawania świadczeń w postaci posiłków pracodawcę zobowiązują szczegółowe przepisy prawa pracy.
Stosownie do art. 232 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracodawca musi zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Przepisy wykonawcze regulujące ten obowiązek to: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. nr 60, poz. 279) oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
Uciążliwe warunki
Pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych, w stosunku do których pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki profilaktyczne, określono w par. 3 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. Zgodnie natomiast z par. 1 pkt 1 tego rozporządzenia pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie posiłki wydawane ze względów profilaktycznych w formie jednego dania gorącego, z zastrzeżeniem par. 2 ust. 2, czyli napojów, których rodzaj i temperatura powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy.
Natomiast drugie ze wspomnianych rozporządzeń mówi o obowiązku pracodawcy dostarczenia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów, przy czym nie jest sprecyzowane, jakiego rodzaju mają to być napoje. Można więc uznać, że ustawodawca pozostawił to w gestii pracodawcy, pod warunkiem iż woda i napoje będą dostępne w ilościach zaspokajających potrzeby pracownika w ciągu całej zmiany roboczej.
Jeżeli pracodawca zapewnia swoim pracownikom całodzienne wyżywienie, mimo braku ustawowego obowiązku, to wówczas posiłki te nie są świadczeniami wynikającymi z przepisów prawa pracy i jako takie nie korzystają ze zwolnienia podatkowego (patrz wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, nr US 15 PO-II-415/16/06/KD, z 8 września 2006 r.).
PRZYKŁAD: PORZĄDKOWANIE TERENU
Firma oddelegowała część osób z administracji do prac związanych z porządkowaniem terenu. Prace były wykonywane w uciążliwych warunkach przez kilka dni. Za wykonaną pracę pracownicy otrzymali posiłki regeneracyjne. Tymczasowe przesunięcie pracowników do wykonywania innej pracy nie stanowiło zatrudnienia w innych warunkach. Dlatego nie można skorzystać ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT (patrz wyjaśnienia Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, nr I/415-19-237/06/ZDB, z 30 marca 2006 r.).
Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Podstawa prawna:
- Art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Źródło: Gazeta Prawna Nr 078/2007 z dnia 2007-04-20
Akademia podatnika
Serwis PITy 2006
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.