Czy trener uwzględni rzeczywiste wydatki
REKLAMA
Niektóre osoby w ubiegłym roku osiągnęły przychody z osobiście wykonywanej działalności trenerskiej. Obecnie podatnicy ci przygotowują się do sporządzenia rocznego zeznania PIT. Nie wszyscy wiedzą, czy mogą zastosować koszty uzyskania przychodów, które faktycznie ponieśli.
Źródło przychodów
Do źródeł przychodów zalicza się m.in. działalność wykonywaną osobiście. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nazywanej dalej ustawą o PIT.
Z kolei za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa we wspomnianym art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym także z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa. Poza tym w ich skład wchodzą też przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych. Zatem z przepisu tego jasno wynika, że do osobiście wykonywanej działalności zalicza się również trenerską.
Koszty uzyskania
Istotne regulacje dla osób, które osiągnęły przychody z osobiście wykonywanej działalności trenerskiej, zawarte są w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, koszty uzyskania niektórych przychodów z tytułów określonych w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT określa się w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o PIT, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Faktyczne wydatki
Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT, to koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Takie możliwości daje podatnikom, którzy osiągnęli przychody z osobiście wykonywanej działalności trenerskiej, przepis art. 22 ust. 10 ustawy o PIT. Oznacza to, że jeżeli osoba uzyskująca przychody z osobiście wykonywanej działalności trenerskiej faktycznie poniosła wyższe wydatki i jest w stanie je udokumentować, to może je uwzględnić podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego.
PRZYKŁAD: ROZLICZENIE FAKTYCZNYCH KOSZTÓW
Pan Andrzej jest trenerem. W ubiegłym roku opiekował się kilkoma drużynami sportowymi w różnych miastach. Osiągnął duże przychody. Jednocześnie poniósł wysokie koszty związane m.in. z dojazdami bądź noclegami. Wydatki te przewyższały 20 proc. uzyskanego przychodu, czyli limit przewidziany w ustawie o PIT. Ponieważ pan Andrzej jest w stanie udokumentować poniesienie wyższych od tej procentowej normy kosztów, więc w zeznaniu za 2006 rok uwzględni je w rzeczywistej wysokości. Możliwość taką przewiduje bowiem ustawa o PIT.
Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Podstawa prawna
- Art. 13 pkt 2 i art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Zobacz także:
Akademia podatnika
Serwis PITy 2006
REKLAMA