Jak powinien rozliczyć się menedżer
REKLAMA
Niektóre osoby będące podatnikami PIT osiągały przychody na podstawie kontraktu menedżerskiego zawartego w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Obecnie jednak podatnicy ci nie są pewni, czy zaliczyć te przychody do osiągniętych z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też do działalności wykonywanej osobiście. Źródłami przychodów może być m.in. działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza.
Działalność gospodarcza
W rozumieniu tej ustawy pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 ustawy o PIT. Zatem żeby można było uznać daną działalność za pozarolniczą działalność gospodarczą, musi ona spełniać łącznie dwie przesłanki:
- musi być działalnością zarobkową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek;
- przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczone do źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4 - 9 ustawy o PIT.
Zwracają na to uwagę w urzędowych interpretacjach organy podatkowe (patrz wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Łęczycy, nr US I/415 - 17/2006, z 14 czerwca 2006 r.).
Jednocześnie podatnik może wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT i opodatkować je według liniowej stawki wynoszącej 19 proc.
Uwzględniając te regulacje należy wskazać, że przychody osoby fizycznej, będącej podatnikiem PIT, osiągane przez nią na podstawie kontraktu menedżerskiego, w tym przychody z tego rodzaju umowy zawartej w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - nie stanowią przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zalicza się je do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.
Osiągając przychody z kontraktu menedżerskiego podatnik nie może wybrać dla ich opodatkowania zasad określonych w art. 30c ustawy o PIT.
Zaliczka na podatek
Osoba prawna, która wypłaca osobie fizycznej należności z tytułu usług świadczonych na podstawie kontraktu menedżerskiego, zobowiązana jest jako płatnik pobierać przy tej wypłacie zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie w opodatkowaniu PIT według stawki 19 proc. przychodów, które osoba fizyczna osiąga w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z działalności wytwórczej i świadczenia usług na innej podstawie niż kontrakt menedżerski.
PRZYKŁAD: BEZ STOSOWANIA STAWKI LINIOWEJ
Podatnik świadczył usługi zarządzania przedsiębiorstwem i podpisał kontrakt menedżerski. Ponieważ prowadził działalność gospodarczą, na 2006 rok wybrał opodatkowanie według jednolitej 19 proc stawki. Jednak przychody z usług świadczonych na podstawie kontraktu, zawartego w ramach prowadzonej działalności, są przychodami z działalności wykonywanej osobiście. Nie można ich zaliczyć do przychodów z działalności ani też opodatkować podatkiem dochodowym według stawki liniowej.
Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Podstawa prawna
- Art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Zobacz także:
Akademia podatnika
Serwis PITy 2006
REKLAMA