Jak rozliczyć otrzymane stypendia
REKLAMA
Niektóre osoby pobierające w 2006 roku stypendia nie są pewne, czy otrzymane kwoty należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym.
Wyjaśnijmy więc, że zwolnione z podatku są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe za wyniki w nauce, których zasady zostały zatwierdzone przez ministra odpowiedzialnego za szkolnictwo wyższe po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o PIT).
Pomoc materialna
Wolne od podatku są również świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni. Chodzi o świadczenia przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, prawa o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zwolnienie to zawarte jest w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT.
Kwota graniczna 380 zł
Warto pamiętać również o przepisach art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o PIT. Wynika z nich, że wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnodostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł (z zastrzeżeniem ust. 10).
Konieczne jest oświadczenie
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 40b, stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz art. 30a i 30b. Podatnik powinien powiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.
PRZYKŁAD: SZKOLNE STYPENIA OD URZĘDU GMINY
Urząd gminy przekazuje uczniom zamieszkałym na terenie gminy pomoc materialną w formie szkolnych stypendiów socjalnych. Stypendia przyznawane są na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). Finansowane są ze środków pochodzących z budżetu gminy. W tym przypadku ważne jest to, że stypendia są przyznane i wypłacane na podstawie przepisów o systemie oświaty i pochodzą z budżetu gminy. Dlatego korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT. Tym samym nie ma obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium (patrz wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie, nr PD/415-12/06, z 23 października 2006 r.).
Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
Podstawa prawna
- Art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Zobacz także:
Akademia podatnika
Serwis PITy 2006
REKLAMA