Czy trzeba samodzielnie rozliczyć podatek
REKLAMA
Wiele osób kupiło obligacje Skarbu Państwa na rynku pierwotnym, czyli w banku zajmującym się ich sprzedażą. Były wśród nich m.in. obligacje dwuletnie (oznaczone symbolem DOS) i obligacje czteroletnie (symbol COI). Oszczędzającym w tej formie były wypłacane w ubiegłym roku odsetki. Obecnie, przygotowując się do rozliczenia rocznych dochodów uzyskanych w 2006 roku, niektórzy podatnicy nie mają pewności, czy powinni te odsetki od obligacji uwzględnić w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) czy też złożyć osobne zeznanie podatkowe PIT-38 (przeznaczone dla dochodów potocznie nazywanych giełdowymi).
19-proc. stawka
Kwestie opodatkowania dochodów w postaci odsetek od oszczędności uregulowano w art. 30a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Zgodnie z tym przepisem, od odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.
Podatek pobiera bank
Warto podkreślić, że od odsetek naliczonych od zakupionych na rynku pierwotnym obligacji Skarbu Państwa (w tym dwuletnich i czteroletnich), wspomniany podatek pobiera bank prowadzący ich sprzedaż. Osoba, która jest właścicielem obligacji, otrzymuje naliczone odsetki od swoich oszczędności już pomniejszone o 19-proc. zryczałtowany podatek.
Ponieważ wspomniany podatek został obliczony i potrącony przez bank, to właściciel zakupionych obligacji nie musi już rozliczać się z tego tytułu z fiskusem.
Roczne zeznania
REKLAMA
Warto podkreślić, że ani w rocznym zeznaniu PIT-36, ani też w PIT-37 nie wykazuje się dochodów opodatkowanych w formie ryczałtu z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów.
Osoby otrzymujące odsetki od zakupionych na rynku pierwotnym obligacji Skarbu Państwa nie muszą również wypełniać i składać formularza PIT-38. Jest on bowiem przeznaczony m.in. dla tych, którzy uzyskali dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.
PRZYKŁAD: ODSETKI OD OBLIGACJI CZTEROLETNICH
Pan Michał zatrudniony jest na umowę o pracę w firmie handlowej. W 2005 roku kupił na rynku pierwotnym, czyli w banku, obligacje czteroletnie. W ubiegłym roku panu Michałowi wypłacono odsetki. Od obligacji czteroletnich bowiem odsetki są wypłacane co roku. Pan Michał nie ma teraz obowiązku rozliczać samodzielnie podatku od otrzymanych odsetek. To bank pomniejszył o 19-proc. podatek odsetki, jeszcze przed ich wypłatą. Podatnik nie musi więc uwzględniać odsetek w rocznym zeznaniu PIT-37 (taki składa będąc pracownikiem). Nie ma też obowiązku wypełniania zeznania PIT-38 (nie osiągnął bowiem dochodów w uproszczeniu określanych jako giełdowe).
Podstawa prawna:
- Art. 30a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA