Jak wypełnią PIT pracujący na umowę zlecenia
REKLAMA
Część podatników, którzy pracowali w ubiegłym roku na umowę zlecenia i o dzieło, nie wie, czy może w rocznym zeznaniu PIT-37 uwzględnić rzeczywiste koszty związane z uzyskaniem przychodów. Podatnicy mają też wątpliwości dotyczące sposobu wypełnienia formularza PIT-37.
Określenie przychodów
W częściach C.1. i C.2. formularza PIT-37 podatnicy wykazują przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody/ straty oraz zaliczki pobrane przez płatników, wykorzystując m.in. dane zawarte w informacjach sporządzonych przez płatnika(ów), czyli m.in. w PIT-8B i PIT-11.
Wiersz 3: - Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenia) - podatnicy wypełniają na podstawie m.in. imiennych informacji PIT-11 i PIT-8B. W kol. b należy wykazać sumę przychodów z tego źródła (poz. 52, 56, 60, 64) informacji PIT-11 lub PIT-8B. Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
- od właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.
W kolumnie c należy wykazać sumę kosztów uzyskania przychodów. Kwota kosztów uwzględniona przez płatnika jest wykazana w poz. 53, 57, 61, 65 informacji PIT-11 lub PIT-8B.
Poniesione koszty
Generalnie od przychodów z umów zlecenia i z umów o dzieło koszty uzyskania przychodów przysługują w wysokości 20 proc. przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b) ustawy o PIT, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.
Jeżeli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania podanej normy procentowej (czyli 20 proc.), to koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości faktycznie poniesionych.
Rozliczenia podatnika
W kolumnie d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c).
Następnie w kolumnie e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b).
Natomiast w kolumnie f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika(ów) (poz. 55, 59, 63, 67 informacji sporządzonej przez płatnika PIT-11 lub PIT-8B)
PRZYKŁAD: KIEDY DIETY SĄ ZWOLNIONE Z PIT
Pan Andrzej był zatrudniony w 2006 roku na umowę zlecenia. Wykonywał pracę poza siedzibą firmy. Otrzymywał diety w wysokości przewidzianej w odrębnych przepisach. Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o PIT zwalnia od podatku takie diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Należności za czas podróży zleceniobiorcy są zwolnione od podatku pod warunkiem, że nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania świadczeniobiorcy i poniesione zostaną w celu osiągnięcia przychodów świadczeniodawcy (patrz wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Dębicy, nr PO I 415/32/05, z 15 listopada 2005 r.).
Podstawa prawna:
- Art. 13 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b), art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA