REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrośnie VAT w budownictwie

REKLAMA

Od 2008 roku będzie obowiązywała nowa definicja budownictwa społecznego. Utrzymana zostanie 7-proc. stawka VAT na mieszkania do 120 mkw. i domy do 220 mkw. od deweloperów.

Ministerstwo Finansów zaprezentowało założenia do definicji budownictwa społecznego. Nie oznacza to jednak, że resort ma już gotowe przepisy, które pozwolą na utrzymanie 7­proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po 1 stycznia 2008 r. Resort zapewnia, że zostaną one przygotowane do końca roku.

Z niższej stawki podatku cieszyć będzie się tylko część budownictwa mieszkaniowego. Przyjęcie definicji w zaproponowanym wczoraj kształcie spowoduje wzrost kosztów większości remontów mieszkań oraz samodzielnej budowy domów. Niższy VAT zostanie utrzymany dla niektórych mieszkań z rynku pierwotnego i części usług remontowych.

- Praktycznie całe budownictwo mieszkaniowe zostanie objęte preferencyjną 7-proc. stawką VAT, z wyjątkiem domów budowanych systemem gospodarczym - powiedziała podczas konferencji prasowej wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska.

Jej zdaniem ma być to najszersza definicja budownictwa społecznego, jaka jest stosowana w krajach UE.


Preferencje dla wybranych


Od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT będzie dotyczyć mieszkań o powierzchni do 120 mkw. i domów jednorodzinnych do 220 mkw., kupowanych od deweloperów czy spółdzielni mieszkaniowych. Każdy metr ponad wspomniany limit będzie opodatkowany stawką 22 proc.

O ile podwyżka podatku będzie dotyczyć tylko nabywców największych mieszkań i domów, o tyle z wyższymi kosztami remontów powinna liczyć się już znacznie szersza grupa podatników.

Niższa stawka VAT ma objąć remonty budynków wielomieszkaniowych, jednorodzinnych oraz noclegowni, np. naprawy elewacji, dachu, klatki schodowej. Nie będzie dotyczyła natomiast budowy: garaży, miejsc parkingowych, obiektów rekreacyjnych (basenów, siłowni) oraz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Podstawową stawkę trzeba będzie zastosować dla remontów wewnątrz mieszkań, jeżeli koszt wykorzystanych do nich materiałów budowlanych przekroczy 50 proc. wartości usługi. Ponieważ zazwyczaj materiały budowlane stanowią ponad połowę kosztów remontu, większość remontów będzie opodatkowana stawką VAT 22 proc.


Stracą budujący domy


Najbardziej podwyżkę VAT odczują osoby samodzielnie budujące domy w tzw. systemie gospodarczym. 1 stycznia 2008 r. przestaje obowiązywać ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zgodnie z nią dziś inwestor do ceny netto materiałów budowlanych dopłaca 22 proc. VAT, ale może liczyć na zwrot jego części z urzędu skarbowego. Efektywna stawka podatku wynosi więc 7 proc.

Jak powiedziała minister Gilowska, rząd zastanawia się, czy zwrot VAT uda się pogodzić z ułatwieniami w definicji budownictwa społecznego. Dotychczas MF wykluczał takie rozwiązanie.

Zdaniem Ryszarda Kowalskiego, prezesa Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, wejście w życie założeń będzie korzystne dla bogatszej części społeczeństwa i deweloperów. Tańsze budowy prowadzone we własnym zakresie stanowią około połowę inwestycji mieszkaniowych Polaków, a remonty 80 proc.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
Współpraca Paweł Jakubczak



Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA