Jak najtaniej pożyczać pieniądze w banku

Monika Krześniak
rozwiń więcej
Pożyczka hipoteczna jest korzystnym rozwiązaniem dla osób poszukujących kwoty powyżej kilkudziesięciu tysięcy złotych na dowolny cel, np. inwestycje w fundusze, remont mieszkania czy zakup samochodu.


Pożyczką hipoteczną można sfinansować wyjazd wakacyjny czy kontynuację nauki na zagranicznej uczelni lub zakup samochodu. Warunkiem koniecznym pozyskania pieniędzy jest posiadanie nieruchomości, pod zastaw której można zaciągnąć taką pożyczkę. Pożyczka hipoteczna jest jednym z najtańszych źródeł pozyskania pieniędzy na dowolny cel, średnie oprocentowanie wynosi ok. 7 proc. (w zależności od banku, od niecałych 6 do kilkunastu proc.). Oprocentowanie pożyczek hipotecznych w złotych ustalane jest w oparciu o stawkę WIBOR plus marżę banku na poziomie min. 2,5 proc. Dla porównania kredyt hipoteczny przeznaczony na zakup mieszkania jest o 1-1,5 pkt procentowego tańszy.

 

Taniej niż kredyt gotówkowy

- W porównaniu z kredytami gotówkowymi ta forma pozyskania kapitału charakteryzuje się zdecydowanie niższym oprocentowaniem. Z drugiej strony wymaga ustanowienia kosztownych zabezpieczeń - dlatego opłaca się z niej skorzystać przy kwotach powyżej kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku pożyczania kwoty poniżej 30 tys. zł może okazać się nieopłacalna ze względu na wysokie koszty uruchomienia. Poza tym należy zastanowić się, przez jaki okres chcemy spłacać zobowiązanie. Jeżeli zamierzamy rozliczyć się w okresie krótszym niż pięć lat, być może korzystniejszy okaże się kredyt w koncie lub inna forma pozyskania środków. Przy krótkim okresie spłaty, oszczędność z tytułu niższych odsetek może nie zrekompensować kosztów uruchomienia uważa Grzegorz Aleksandrowicz, dyrektor ds. kredytów hipotecznych emFinanse.


Maksymalna wysokość pożyczki, jakiej udzieli bank, zależy od wartości nieruchomości i zdolności kredytowej klienta. W większości banków można pożyczyć do 70-80 proc. wartości mieszkania. Są jednak banki, które pożyczą kwotę powyżej 100 proc. wartości zabezpieczenia.

 

Obowiązkowa hipoteka


Ze względu na solidne zabezpieczenie pożyczki banki bardziej liberalnie podchodzą do oceny zdolności kredytowej. Akceptowane są różnego rodzaju źródła dochodu, umowy zlecenia i kontrakty. Niektóre banki oferują pożyczki w oparciu o wartość nieruchomości, a nie zdolność kredytową wnioskodawców.

Okres spłaty pożyczek hipotecznych jest zdecydowanie dłuższy od terminów oferowanych przy kredytach gotówkowych czy samochodowych (maksymalnie do kilkunastu lat). Banki pożyczają pieniądze nawet na 35 lat.


- Standardowo w większości banków okres pożyczki hipotecznej wynosi od 15 do 20 lat. Należy zaznaczyć, iż banki wydłużają okresy spłaty - dodaje Grzegorz Aleksandrowicz.


Kolejną zaletą pożyczki hipotecznej jest połączenie niskiego oprocentowania i możliwości przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Jednym ograniczeniem stosowanym przez niektóre banki jest zakaz finansowania pożyczką działalności gospodarczej.

Najpopularniejsze waluty pożyczek hipotecznych oferowane przez banki to złotówka, frank szwajcarski, euro i dolar amerykański. Banki dają możliwość zmiany waluty pożyczki w trakcie okresu spłaty - co dla klienta powoduje znaczne ograniczenie ryzyka związanego ze zmianą oprocentowania zobowiązań walutowych oraz kursów walut.

 

Raty równe lub malejące


Pożyczka hipoteczna może być spłacana w ratach równych lub malejących. O wyborze sposobu spłaty zobowiązania decyduje klient, mając na uwadze wysokość spłacanej miesięcznej raty oraz łączny koszt odsetek. Jeśli wybierzemy system rat malejących, na początku spłaty będziemy mieć wyższe obciążenia miesięczne, które będą spadać w trakcie spłaty. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie się na raty równe, wygodniejsze na początku, oznacza większe łączne koszty odsetkowe.


Coraz więcej osób wykorzystuje środki pozyskane z pożyczki hipotecznej na cele inwestycyjne. Zazwyczaj środki są lokowane w funduszach inwestycyjnych czy też na giełdzie. Zysk z inwestycji pozwala na spłatę raty, odsetek i zostaje spora nadwyżka. Pożyczka hipoteczna wymaga poniesienia kosztów związanych z wyceną nieruchomości, kosztów sądowych i ubezpieczeń. Trzeba do nich doliczyć także prowizję i marżę, naliczane przez bank. Banki wymagają dostarczenia przez klienta dokumentacji dotyczącej nieruchomości, która stanowić będzie zabezpieczenie dla banku oraz dokumentacji związanej z uzyskiwanymi dochodami.


- Lista dokumentów jest zdecydowanie krótsza niż w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Do uzyskania pożyczki hipotecznej na ogół wystarczy akt notarialny lub zaświadczenie o przydziale lokalu oraz odpis z księgi wieczystej - podkreślają eksperci emFinanse.


Monika Krześniak

 

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...