REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma prawo nadal odliczać odsetki

REKLAMA

Ulga odsetkowa zniknęła z ustawy podatkowej z początkiem tego roku. Jednak wielu podatników przez długi czas będzie z niej jeszcze korzystać. Prawo do odliczania zachowują wszyscy, którym udzielono kredytu w latach 2002-2006

  

Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej była poważnym elementem przy podejmowaniu decyzji, jakie mieszkanie kupić na kredyt. Niestety, ustawodawca pozbawił nas tej ostatniej ulgi związanej z inwestycją mieszkaniową. Nie oznacza to jednak, że nikt po 1 stycznia 2007 r. nie będzie odliczał odsetek. Prawo do ulgi zachowają wszyscy, którzy w odpowiednim czasie zaciągnęli kredyt czy pożyczkę na mieszkanie.


Prawa nabyte do 2027 roku

REKLAMA

Jak w przypadku innych ulg mieszkaniowych ustawodawca musiał zagwarantować podatnikom prawo do kontynuowania odliczania odsetek. Po likwidacji ulgi, czyli od 1 stycznia 2007 r. podatnicy będą dokonywać odliczeń w oparciu o przepis przejściowy na zasadzie tzw. praw nabytych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będą to podatnicy, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka) na określone ustawą cele mieszkaniowe. Zgodnie z treścią przepisu przejściowego co roku do 31 grudnia minister finansów ogłosi w drodze obwieszczenia wysokość kwoty limitu w celu określenia tej części kredytu (pożyczki), od której podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia odsetek. Niestety, obecnie tak jak w 2006 roku kwota ta wynosi 189 tys. zł. Dla ustalania limitu minister będzie przyjmował najwyższy w okresie 2001-2026 wskaźnik przeliczeniowy 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał.

Ustawodawca ograniczył termin do skorzystania z odliczenia. Tu trzeba zwrócić uwagę na dwa terminy. Po pierwsze podatnik będzie mógł odliczać odsetki do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt czy pożyczkę, czyli do końca spłacania kredytu. Jednak jest też drugi termin obowiązujący wszystkich. Przepis wyznaczył ostateczny, końcowy termin korzystania z ulgi. Podatnik nie będzie mógł z niej korzystać dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Ważne!

Korzystanie z ulgi odsetkowej jest wykluczone w przypadku zaciągnięcia preferencyjnej formy kredytu na zasadach określonych w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania

Inne warunki bez zmian

REKLAMA

Przepis przejściowy to gwarancja kontynuacji odliczenia, ale nie jedyny warunek do skorzystania z ulgi. Każda osoba, która nabyła prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej, musi spełniać wszystkie warunki dotyczące tego odliczenia. A zostało ono obwarowane wieloma zastrzeżeniami. Oto tylko najważniejsze z nich, zwłaszcza w zakresie obowiązków związanych z samą umową.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że ulga odsetkowa polega na odliczaniu od podstawy obliczenia podatku (dochodu) faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki). Wydatki muszą być przeznaczone na sfinansowanie jednej z inwestycji mającej na celu zaspokojenie włas-nych potrzeb mieszkaniowych. Ustawa wymienia tylko cztery inwestycje.

Pamiętajmy, że zgodnie z utrwalonym już stanowiskiem organów podatkowych podatnik, który zaciągnął kredyt mieszkaniowy na spłatę pierwotnego kredytu mieszkaniowego w celu zmniejszenia oprocentowania nie ma prawa, do kontynuowania odliczenia.

Odsetki muszą być faktycznie zapłacone. Nie można z góry odliczyć odstek z całej umowy. Wysokość i termin ich zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wpłaty wystawionym przez bank lub SKOK. Dlatego podatnik co roku powinien przed rozliczeniem wystąpić do banku o stosowne zestawienia. Pozwoli to nie tylko wywiązać się z obowiązku, ale znacznie ułatwi sprawę zwłaszcza przy kredytach walutowych.

Ważne!

Ulga jest limitowana. Obecnie limit wynosi 189 tys. zł. Oznacza to, że nie można odliczyć odsetek od kredytu w części przewyższającej tę kwotę. Jeżeli kredyt jest wyższy, należy wyliczyć proporcję

PRZYKŁAD 1: DO KIEDY MOŻNA ODLICZAĆ

Podatnik w 2002 roku zaciągnął kredyt na mieszkanie. Końcowy termin spłaty kredytu to 2017 rok. W jego przypadku prawo do skorzystania z odliczenia wygaśnie z momentem spłaty kredytu. Sąsiad podatnika zaciągnął kredyt na 30 lat. Skończy go spłacać w 2032 roku. W jego przypadku ostatni raz odsetki zostaną odliczone w rozliczeniu za 2027 rok. I choć potem dalej będzie spłacał kredyt, sąsiad nie będzie już mógł odliczać wydatków na spłatę odsetek od dochodu.

PRZYKŁAD 2: UDZIELENIE KREDYTU

Podatnik umowę kredytu podpisał 20 grudnia 2006 r. Mieszkanie jest w trakcie budowy i zostanie oddane dopiero w 2008 roku. Pieniądze z kredytu zostaną uruchomione w maju 2007 r. Taka sytuacja nie ma wpływu na prawo do odliczenia ulgi odsetkowej. W piśmie z początku roku resort wyjaśnił, że zarówno przepisy dotyczące ulgi odsetkowej, jak i przepis przejściowy odnosi się do faktu zawarcia umowy. Nie odnosi się zaś do powinności banku wynikającej z umowy polegającej na wypłacie kredytu (uruchomieniu transzy kredytowych). W związku z tym samo zawarcie umowy do końca 2006 roku, której przedmiotem będzie sfinansowanie jednej z czterech określonych inwestycji, będzie stanowić o nabyciu przez podatnika prawa do odliczania wydatków na spłatę odsetek. Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi odsetkowej.


Podstawa prawna

- Art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz. 1588).

 - Art. 26b ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 


Aleksandra Tarka

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA