REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien się zachować inwestor w okresie wahań koniunktury

REKLAMA

Polski rynek akcji stoi wciąż na dość kruchych fundamentach. Bardziej nerwowym inwestorom radzimy, jak zachować się w okresie gwałtownych spadków. Odważniejszym przypominamy, że spadki to dobra okazja do zakupu akcji.


Jeśli inwestor, wystraszony ostatnią gwałtowną przeceną akcji (warszawski indeks WIG20 stracił od ubiegłego piątku około 8 proc.), zdecyduje się sprzedać akcje, musi pamiętać, że za przeprowadzenie transakcji biura maklerskie pobierają standardowo prowizję w wysokości 0,39 proc. wartości transakcji w przypadku zleceń przez internet.

Pieniądze z akcji nie od razu

Po przeprowadzeniu transakcji na rachunku w biurze maklerskim natychmiast pojawiają się tzw. należności.
- Inwestor może je przeznaczyć na zakup innych akcji, natomiast nie można należności zamienić od razu na gotówkę. Gotówka dostępna jest po trzech dniach sesyjnych, czyli takich, kiedy pracuje giełda, od dnia złożenia zlecenia - wyjaśnia Michał Wojciechowski, doradca zarządu Domu Maklerskiego BOŚ.

Czy warto odejść z funduszu

W okresie niepewnej sytuacji rynkowej, klienci inwestujący w funduszach inwestycyjnych nie powinni nerwowo umarzać jednostek uczestnictwa. Inwestycje w fundusze akcyjne, które w największym stopniu narażone są na giełdową dekoniunkturę, z założenia powinny być traktowane jako inwestycja długoterminowa.
Można też dokonać konwersji środków do funduszu o klasę bezpieczniejszego, o niższym zaangażowaniu w akcje spółek giełdowych, czyli np. z funduszu akcyjnego do zrównoważonego czy z funduszu stabilnego wzrostu do funduszu obligacji. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem wydają się być fundusze parasolowe, ponieważ wiążą się z tym korzyści podatkowe. Są to fundusze, w skład których może wchodzić kilka subfunduszy o różnych strategiach inwestycyjnych.
Jeśli jednak klient zdecyduje się na umorzenie środków, z reguły zlecenia przesyłane są na koniec dnia i przekazywane do agenta transferowego. Realizacja zleceń rozpoczyna się następnego dnia roboczego i rozliczana jest na podstawie wyceny papierów wartościowych z tego dnia. Dopiero trzeciego dnia roboczego od dnia złożenia zlecenia środki przekazywane są z rachunku depozytariusza (banku) na rachunek klienta.
- Taki mechanizm umorzenia jednostek powoduje, że klient sprzedaje swoje jednostki z ceną nieznaną, bo z dnia następnego. Z naszego punktu widzenia taka procedura powinna zniechęcać klientów do spekulowania na funduszach inwestycyjnych - mówi Krzysztof Muryn, dyrektor sprzedaży detalicznej w Legg Mason TFI.

Co zrobić z polisą

Osoby posiadające już polisę inwestycyjną powinny się zorientować, jakie mają możliwości zmiany profilu inwestycyjnego. To lepsze rozwiązanie niż np. nerwowa rezygnacja z polisy, bo jej zerwanie przed terminem wiąże się z opłatami, które są tym wyższe, im dłuższy jest czas do końca umowy.
W ubezpieczeniach starego typu, w których składka jest dzielona na część ochronną (wysoka wypłata w razie śmierci) i inwestycyjną, towarzystwa najczęściej tworzą własne fundusze o określonym profilu. Na przykład fundusz zrównoważony może inwestować w akcje od 30 do 70 proc. środków. Ile to będzie, w jakiej formie ta inwestycja będzie realizowana, to zależy od zarządzającego i jego oceny sytuacji. Jedyną decyzją klienta może być zmiana np. na fundusz gwarantowany.
Ubezpieczenia typowo inwestycyjne dają większą swobodę w wyborze sposobu pomnażania pieniędzy. To klient wybiera, jakie fundusze (dla bardzo aktywnych inwestorów) lub jakie portfele modelowe (dla mniej zaangażowanych) będą pomnażały jego pieniądze.

ZE STRONY PODATKÓW
Zyski z inwestycji w funduszach inwestycyjnych obłożone są 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych, który pobierany jest w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa. Inaczej jest w przypadku funduszy parasolowych. Ich konstrukcja polega na tym, że w ramach jednego funduszu parasolowego działają subfundusze. W momencie przenoszenia środków między subfunduszami (w ramach jednego funduszu) nie jest pobierany podatek Belki. Fiskusowi zapłacimy dopiero w momencie całkowitego umorzenia jednostek. Inwestując bezpośrednio na giełdzie, również płacimy 19-proc. podatek. Biuro maklerskie przesyła do klientów PIT-8C z wykazem zysku osiągniętego w danym roku. Klient musi rozliczyć się z fiskusem składając w urzędzie skarbowym PIT-38. Jeżeli w danym roku straciliśmy na giełdzie, możemy rozliczyć stratę w ciągu 5 lat, z tym że w pierwszym roku nie więcej niż 50 proc.

Marcin Jaworski, Maciej Bednarek

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgoda buduje. Wprowadzenie do zmian w ustawie o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych

1 stycznia br. miała wejść w życie nowa ustawa dotycząca układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Tymczasem nadal projekt ustawy jest na etapie legislacyjnym. Warto jednak już przyjrzeć się znaczącym zmianom, jakie mają być wprowadzone. Celem ustawy jest zwiększenie efektywności procesu negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami, co ma poprawić relacje społeczne w miejscach pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Członek komisji wyborczej 2025 [WYNAGRODZENIE]

W tym roku, dokładnie 18 maja 2025 r., odbywają się w Polsce wybory na Prezydenta RP. Na stronie internetowej pkw.gov.pl można uzyskać niezbędne informacje dotyczące tego, jak zostać członkiem komisji wyborczej w 2025 roku. Jakie wynagrodzenie otrzymuje członek komisji wyborczej?

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Układ likwidacyjny w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Sprzedaż majątku przedsiębiorstwa w ramach postępowania restrukturyzacyjnego ma sens tylko wtedy, gdy z ekonomicznego punktu widzenia nie ma większych szans na uzdrowienie jego sytuacji, bądź gdy spieniężenie części przedsiębiorstwa może znacznie usprawnić restrukturyzację.

Renta wdowia. Jakie warunki trzeba spełniać i na co uważać przy wypełnianiu wniosku

Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o połączoną wypłatę renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym. Jest to tzw. renta wdowia. Żeby ją uzyskać koniecznie trzeba spełniać określone prawem warunki i złożyć prawidłowo wypełniony wniosek ERWD.

REKLAMA

Trzynastka dla kolejnej grupy zawodowej! Kiedy będą pierwsze wypłaty w kulturze? Na pewno szybciej niż podwyżki, na które nie ma co liczyć

Trzynastki trafiają na konta pracowników sfery budżetowej, co jednak nie oznacza, że na dodatkowy przelew może liczyć każdy z nich. Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo nowa grupa zawodowa będzie mogła cieszyć się dodatkowym wynagrodzeniem roczny. Niestety na podwyżki nie ma co liczyć.

Zmiany na egzaminie maturalnym

Abiturientów czekają zmiany. W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Co ulegnie zmianie?

Rozliczenie podatkowe osób do 26. roku życia w 2025 roku. Do 85.528 zł bez podatku i obowiązku składania PIT-a. Ale nie wszystkie przychody są zwolnione

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają kiedy podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych oraz jak powinni rozliczyć podatek gdy prowadzą własną działalność gospodarczą albo pracują za granicą.

Limit zwolnienia VAT dusi małe firmy! Czy w 2025 roku nadejdą zmiany?

Wielu przedsiębiorców z trudem utrzymuje się w ramach limitu zwolnienia z VAT, który od lat pozostaje na poziomie 200 000 zł. W obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności coraz głośniej mówi się o konieczności jego podwyższenia. Czy rząd planuje zmiany w 2025 roku?

REKLAMA

Opóźnienia w e-Doręczeniach a terminy podatkowe. Liczy się data nadania. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 30 stycznia 2025 r., że opóźnienie w akceptacji nadania korespondencji przez dostawcę usługi e-Doręczenia nie wpływa na zachowanie terminów prawa podatkowego. Zdaniem MF, to data nadania, a nie data akceptacji korespondencji, jest podstawą do określenia daty wniesienia pisma.

Wynagrodzenie nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025 i 2025/2026. Związki zawodowe nie będą zadowolone [PROJEKT]

Wiemy jaka jest propozycja kwot minimalnego zasadniczego wynagrodzenia dla nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący), nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Związki zawodowe nie będą zadowolone.

REKLAMA