REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinien się zachować inwestor w okresie wahań koniunktury

REKLAMA

Polski rynek akcji stoi wciąż na dość kruchych fundamentach. Bardziej nerwowym inwestorom radzimy, jak zachować się w okresie gwałtownych spadków. Odważniejszym przypominamy, że spadki to dobra okazja do zakupu akcji.


Jeśli inwestor, wystraszony ostatnią gwałtowną przeceną akcji (warszawski indeks WIG20 stracił od ubiegłego piątku około 8 proc.), zdecyduje się sprzedać akcje, musi pamiętać, że za przeprowadzenie transakcji biura maklerskie pobierają standardowo prowizję w wysokości 0,39 proc. wartości transakcji w przypadku zleceń przez internet.

Pieniądze z akcji nie od razu

Po przeprowadzeniu transakcji na rachunku w biurze maklerskim natychmiast pojawiają się tzw. należności.
- Inwestor może je przeznaczyć na zakup innych akcji, natomiast nie można należności zamienić od razu na gotówkę. Gotówka dostępna jest po trzech dniach sesyjnych, czyli takich, kiedy pracuje giełda, od dnia złożenia zlecenia - wyjaśnia Michał Wojciechowski, doradca zarządu Domu Maklerskiego BOŚ.

Czy warto odejść z funduszu

W okresie niepewnej sytuacji rynkowej, klienci inwestujący w funduszach inwestycyjnych nie powinni nerwowo umarzać jednostek uczestnictwa. Inwestycje w fundusze akcyjne, które w największym stopniu narażone są na giełdową dekoniunkturę, z założenia powinny być traktowane jako inwestycja długoterminowa.
Można też dokonać konwersji środków do funduszu o klasę bezpieczniejszego, o niższym zaangażowaniu w akcje spółek giełdowych, czyli np. z funduszu akcyjnego do zrównoważonego czy z funduszu stabilnego wzrostu do funduszu obligacji. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem wydają się być fundusze parasolowe, ponieważ wiążą się z tym korzyści podatkowe. Są to fundusze, w skład których może wchodzić kilka subfunduszy o różnych strategiach inwestycyjnych.
Jeśli jednak klient zdecyduje się na umorzenie środków, z reguły zlecenia przesyłane są na koniec dnia i przekazywane do agenta transferowego. Realizacja zleceń rozpoczyna się następnego dnia roboczego i rozliczana jest na podstawie wyceny papierów wartościowych z tego dnia. Dopiero trzeciego dnia roboczego od dnia złożenia zlecenia środki przekazywane są z rachunku depozytariusza (banku) na rachunek klienta.
- Taki mechanizm umorzenia jednostek powoduje, że klient sprzedaje swoje jednostki z ceną nieznaną, bo z dnia następnego. Z naszego punktu widzenia taka procedura powinna zniechęcać klientów do spekulowania na funduszach inwestycyjnych - mówi Krzysztof Muryn, dyrektor sprzedaży detalicznej w Legg Mason TFI.

Co zrobić z polisą

Osoby posiadające już polisę inwestycyjną powinny się zorientować, jakie mają możliwości zmiany profilu inwestycyjnego. To lepsze rozwiązanie niż np. nerwowa rezygnacja z polisy, bo jej zerwanie przed terminem wiąże się z opłatami, które są tym wyższe, im dłuższy jest czas do końca umowy.
W ubezpieczeniach starego typu, w których składka jest dzielona na część ochronną (wysoka wypłata w razie śmierci) i inwestycyjną, towarzystwa najczęściej tworzą własne fundusze o określonym profilu. Na przykład fundusz zrównoważony może inwestować w akcje od 30 do 70 proc. środków. Ile to będzie, w jakiej formie ta inwestycja będzie realizowana, to zależy od zarządzającego i jego oceny sytuacji. Jedyną decyzją klienta może być zmiana np. na fundusz gwarantowany.
Ubezpieczenia typowo inwestycyjne dają większą swobodę w wyborze sposobu pomnażania pieniędzy. To klient wybiera, jakie fundusze (dla bardzo aktywnych inwestorów) lub jakie portfele modelowe (dla mniej zaangażowanych) będą pomnażały jego pieniądze.

ZE STRONY PODATKÓW
Zyski z inwestycji w funduszach inwestycyjnych obłożone są 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych, który pobierany jest w momencie umorzenia jednostek uczestnictwa. Inaczej jest w przypadku funduszy parasolowych. Ich konstrukcja polega na tym, że w ramach jednego funduszu parasolowego działają subfundusze. W momencie przenoszenia środków między subfunduszami (w ramach jednego funduszu) nie jest pobierany podatek Belki. Fiskusowi zapłacimy dopiero w momencie całkowitego umorzenia jednostek. Inwestując bezpośrednio na giełdzie, również płacimy 19-proc. podatek. Biuro maklerskie przesyła do klientów PIT-8C z wykazem zysku osiągniętego w danym roku. Klient musi rozliczyć się z fiskusem składając w urzędzie skarbowym PIT-38. Jeżeli w danym roku straciliśmy na giełdzie, możemy rozliczyć stratę w ciągu 5 lat, z tym że w pierwszym roku nie więcej niż 50 proc.

Marcin Jaworski, Maciej Bednarek

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA