Gospodarka rośnie dzięki budownictwu i usługom

Analitycy podwyższają prognozy wzrostu PKB po dobrych danych o produkcji w styczniu. 6,5-proc. wzrost gospodarczy w I kwartale jest coraz bardziej realny. Przedsiębiorcy zapowiadają utrzymanie dobrej koniunktury w przemyśle i usługach.

Sytuacja gospodarcza się poprawiła. Może to nawet nie tylko kwestia większych dochodów ludzi, ale często mniejszego wyboru usług rzemieślników, którzy wyjechali za granicę. Dlatego klienci są skłonni zapłacić więcej, ale szukają lepszej jakości i są bardziej wymagający - mówi Karol Kozłowski, właściciel zakładu stolarskiego Akant w Szczecinie.
- Dlatego patrzę w przyszłość jak najbardziej z optymizmem - dodaje.
Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła w ujęciu rocznym o 15,6 proc., a pędząca polska gospodarka niesie za sobą także coraz większe zatrudnienie, wyższe płace, wciąż niską inflację, ale także rosnący popyt i nowe inwestycje w różnych branżach.

Spada ryzyko inwestycji

Pozytywne trendy widać też w analizach Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, które pokazują spadek ryzyka inwestycyjnego w polskiej gospodarce. Jest to związane m.in. z poprawą sytuacji finansowej przedsiębiorstw, poprawą kondycji finansowej gospodarstw domowych (przez co rośnie siła nabywcza) czy z lepszą oceną przyszłej sytuacji, dokonywaną przez przedsiębiorców.
Marcin Peterlik, ekspert IBnGR podkreśla, że wśród najbardziej dynamicznie rosnących branż będą zarówno usługi, budownictwo, jak i produkcja towarów eksportowych.
- Ciągle udział usług w PKB jest u nas niższy niż w krajach zachodnich. Dlatego liczę na rozwój usług rynkowych związanych z obsługą firm, czyli firm reklamowych, prawniczych, informatycznych i zajmujących się rachunkowością - mówi.
- Nic nie wskazuje na koniec boomu w budownictwie, bo wciąż mamy za niską podaż mieszkań. Ale budownictwo to nie tylko mieszkania (20 proc. branży), lecz także budowa dróg, nowych zakładów produkcyjnych czy oczyszczalni ścieków (aby sprostać wymogom UE). Dużą rolę cały czas będą ogrywać środki z UE - dodaje.

Wydajność gospodarki rośnie

Ekonomiści podkreślają, że choć grudniowy spadek dynamiki eksportu poniżej 10 proc. dał im trochę do myślenia, to ostatnie dane dotyczące produkcji przekonały ich, że było to zdarzenie jednorazowe. Wciąż liczą, że dynamika eksportu będzie dwucyfrowa, a oczekiwane spowolnienie na zachodzie będzie lżejsze i odsunie się w czasie.
Wysokie tempo produkcji oznacza także szansę na utrzymanie się wysokiego tempa wydajności, co w ostatnim czasie wielokrotnie było podkreślane przez członków RPP. Ich zdaniem dzięki szybszemu wzrostowi wydajności gospodarka staje się bardziej konkurencyjna i mimo rosnących szybko płac presja inflacyjna pozostaje ograniczona.
- Od wiosny 2006 r. obserwowaliśmy sukcesywny spadek dynamiki wydajności pracy z poziomu kilkunastu procent. Dzięki bardzo dobrej produkcji w styczniu 2007 r. dynamika wydajności z ujemnego poziomu pod koniec 2006 roku wzrosła do poziomu powyżej 8 proc. realnie, a nawet ponad 10 proc. w ujęciu nominalnym - mówi Sebastian Stolorz, główny ekonomista BOŚ.
- Gdyby także wyniki za luty przyniosły porównywalny wzrost produkcji, obserwowana - ponad 5 proc. - dynamika wynagrodzeń nie prowadziłaby do rozwoju inflacji - dodaje.
Pozytywne informacje na temat wydajności są możliwe m.in. dzięki rosnącym inwestycjom. Zwłaszcza duże inwestycje w przemyśle elektronicznym pokazały, że stosunkowo szybko można zwiększać wydajność, a produkcja rośnie przy stosunkowo niewielkim wzroście zatrudnienia.
- Wydajność w przemyśle może jeszcze wzrastać, ale pytanie, co z sektorem usług i rolnictwem, gdzie trudno już o wzrost wydajności w krótkim okresie - podkreśla Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale Polska.

OPINIE PRZEDSTAWICIELI BRANŻ, KTÓRE BĘDĄ NAJSZYBCIEJ ROZWIJAŁY SIĘ W 2007 ROKU
Marek Surowiec, członek zarządu ds. handlowych Cement Ożarów
W styczniu, dzięki pogodzie, wszyscy budowali i dlatego zanotowaliśmy wzrost sprzedaży o 100 proc. Dlatego na pewno wyniki pierwszego kwartału będą bardzo dobre. Takie obroty na rynku materiałów budowlanych wynikają z wciąż ogromnego zapotrzebowania m.in. na mieszkania. Na razie nie widzę zagrożenia w postaci przegrzania koniunktury. Po prostu weszliśmy na ścieżkę stabilnego wzrostu, która wcześniej - od razu po wejściu do UE - miała miejsce na Słowacji czy w Czechach.
Henryk Kopiec, właściciel Infox Rzeszów
Jednym powodem dobrej koniunktury w branży informatycznej są dopłaty unijne, z których korzystamy. Po drugie jest generalnie większe zapotrzebowanie na usługi informatyczne. Firmy nie boją się kupować, atmosfera jest bardziej optymistyczna. Nie ma takich zaległości płatniczych jak kiedyś. Popyt w branży jest tak silny, że obecne na rynku przedsiębiorstwa nie są w stanie obsłużyć wszystkich klientów.
Tomasz Zadroga, dyrektor finansowy Intercars
Rynek części samochodowych będzie rósł szybciej niż dotychczas. Zakładamy, że obniżenie stawek akcyzowych na samochody używane spowoduje wzrost obrotów w II połowie 2007 roku. W tej chwili obserwujemy, że konsumenci zaczynają sprowadzać znacznie więcej młodszych samochodów używanych, takich jak trzy-, czy nawet dwuletnie. Wzrasta również sprzedaż samochodów nowych. Klienci niedługo będą potrzebować części z różnych segmentów, a my jesteśmy na to przygotowani.
Andrzej Bińkowski, właściciel firmy Melin
Perspektywy oceniam optymistycznie, tak jak szanse całego rynku związanego z budową i wyposażaniem nowych mieszkań. Niepokojące mogą być tylko kwestie związane z podatkami, normami prawnymi oraz z odpływem pracowników. To jest coś, co może zaszkodzić.
Dorota Liszka, rzecznik prasowy Grupa Maspex
Prognozy ekonomistów na nadchodzący rok pozwalają nam z optymizmem spoglądać w przyszłość. Eksperci spodziewają się, że konsumpcja stanie się motorem wzrostu, gdyż ludzie będą mieli więcej pieniędzy do wydania. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby udało się zanotować w tym roku wzrost przychodów zbliżony do 200 mln zł jak w ubiegłym roku. Jest na to duża szansa. Nasze plany inwestycyjne to około 150 mln zł na rozwój produkcji i rozbudowę logistyki.

Paweł Czuryło


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

pokaż więcej
Proszę czekać...