Jeśli zapłacimy podatek od darowizn, to uzyskamy zwolnienie z PIT

Od 1 stycznia dochód z nieodpłatnej renty nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym, gdyż podlega on podatkowi od spadków i darowizn. Jednak i tego podatku można uniknąć.


Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn objęła podatkiem m.in. nieodpłatne renty. Nie trzeba już od nich uiszczać podatku dochodowego od osób fizycznych. Ustawy o PIT nie stosuje się wobec przychodów podlegających podatkowi od spadków i darowizn. Eksperci oceniają, że to korzystna zmiana, gdyż podatek od spadków i darowizn może być niższy niż PIT. Poza tym w wielu przypadkach można go w ogóle uniknąć.

Zgodnie ze zmianą w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629) podatkowi temu podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem nieodpłatnej renty.

Michał Zając, prawnik z Kancelarii Stolarek & Grabalski, zwraca uwagę, że tym samym uzyskanie przychodu z tego tytułu nie będzie podlegać przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

- Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn będą miały zastosowanie w szczególności do nieodpłatnych rent ustanowionych na podstawie przepisów art. 903 i następnych kodeksu cywilnego. Najczęściej są to renty udzielane przez najbliższych członków rodziny, którzy w ten sposób spełniają swój obowiązek alimentacyjny - informuje ekspert.

Wskazuje, że nieodpłatne renty udzielane przez takie osoby jak małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, brat, siostra, ojczym czy macocha mogą być zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Muszą one jednak spełnić warunki określone w art. 4a ustawy. Chodzi o zgłoszenie naczelnikowi urzędu skarbowego faktu zawarcia umowy renty w ciągu miesiąca od jej ustanowienia i właściwe udokumentowanie przekazywania przedmiotu renty, czyli - w przypadku gdy renta ma formę pieniężną - przekazywanie jej na rachunek bankowy, rachunek w SKOK lub przekazem pocztowym.

Nie będzie obowiązku zgłoszenia, w przypadku gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9637 zł.

- Nieodpłatna renta między osobami najbliższymi nie spowoduje zatem w ogóle konieczności zapłaty podatku. Ponadto trzeba pamiętać, że nawet między osobami niespokrewnionymi maksymalna stawka podatku od spadków wynosi jedynie 20 proc. Podatek ten będzie zatem zazwyczaj niższy niż PIT. Biorąc to pod uwagę, w mojej ocenie zmiana ta jest korzystna dla podatników - uważa Jan Jodłowski, radca prawny z KPMG.

Potwierdza, że skoro od 1 stycznia 2007 r. dochód z tytułu nieodpłatnej renty objęty jest ustawą o podatku od spadków i darowizn, to nie stosuje się do takiego dochodu przepisów ustawy PIT. Zwraca jednak uwagę, że zmiana ta nie dotyczy rent z ZUS - te będą w dalszym ciągu podlegały podatkowi PIT.

- Nieodpłatną rentą, o której mowa w ustawie o podatku od spadków i darowizn, nie są renty wypłacane z ZUS, takie jak np. z tytułu niezdolności do pracy czy też renta rodzinna, gdyż wypłatę takiej renty poprzedza opłacanie stosownych składek na ubezpieczenie społeczne - wyjaśnia Michał Zając.

20 proc. wynosi maksymalna stawka podatku od spadków i darowizn, płacona od darowizny powyżej 20 556 zł.

Marcin Musiał

Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...