Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
REKLAMA
Jej pobór będzie zależał od woli rady gminy wyrażonej w uchwale. Posłowie nie zdążyli bowiem na czas uchwalić zgłoszonego zbyt późno przez rząd projektu ustawy. Część ze zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych o charakterze doprecyzowującym obowiązuje jednak już od stycznia. Przedstawiamy je poniżej.
Podatek od nieruchomości
Od 1 stycznia 2008 r. będą zwolnione od podatku od nieruchomości budynki wchodzące w skład infrastruktury kolejowej oraz zajęte pod nie grunty. Warunkiem będzie, aby zarządca infrastruktury był zobowiązany do jej udostępniania licencjonowanym przewoźnikom kolejowym.
Pozostałe zmiany weszły w życie 1 stycznia 2007 r. Mają one na celu doprecyzowanie ustawy i usunięcie pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych. Do takich zmian należy zaliczyć dodanie gruntów pod morskimi wodami wewnętrznymi do katalogu wyłączeń z opodatkowania (art. 2 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Taka zmiana to także wyłączenie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów zajętych pod pasy drogowe dróg publicznych w myśl przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowanych na nich budowli - z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych. Nowelizacja doprecyzowuje także przepisy określające zasady ustalania wartości rynkowej budowli (ich części), od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, oraz termin powstania obowiązku podatkowego w przypadku nowo wybudowanych budynków i budowli. W tym ostatnim przypadku doprecyzowanie polegało na powiązaniu momentu powstania obowiązku podatkowego z istnieniem części budowli albo budynku. Poprzednie brzmienie przepisu wskazywało, że obowiązek ten pojawia się tylko w przypadku istnienia części budynku.
Podatek od środków transportowych
Podatek od środków transportowych płaci się za samochody o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t wzwyż (art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Oznacza to, że podatek ten płaci się także za furgonetki o masie równej 3,5 t; traktowane są one w tej ustawie jako ciężarowe. W innych ustawach 3,5-tonowe samochody zaliczane są do grupy osobowych. Nowelizacja wyłącza z podatku od środków transportowych samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 t. Ma to na celu ujednolicenie zasad opodatkowania samochodów ciężarowych z zasadami ich rejestracji oraz wydawania uprawnień do kierowania nimi, wynikających z przepisów o ruchu drogowym. Taka zmiana oznacza ujednolicenie definicji samochodu osobowego w ustawach podatkowych. Według definicji samochodu osobowego w ustawach o podatkach dochodowych i ustawie o VAT samochodem osobowym jest pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Jednak do 1 stycznia 2008 r. samochody o masie równej 3,5 t podlegają podatkowi od środków transportowych. Oznacza to, że dopiero wówczas właściciele samochodów o masie równej 3,5 t nie złożą deklaracji podatku od środków transportowych lub nie ujmą tych aut w deklaracji dotyczącej innych samochodów.
Ważne!
Od 1 stycznia 2008 r. samochody o masie równej 3,5 t nie będą podlegać podatkowi od środków transportowych.
Po zmianie przepisów właściciele samochodów o tej masie dotychczas płacący podatek nie otrzymają zwrotu podatku. Zmiana ta ma bowiem charakter merytoryczny, a nie doprecyzowujący.
Podatek od psów
W miejsce podatku od psów od 2008 r. zostanie wprowadzona opłata, o której wprowadzeniu będzie decydować rada gminy. Maksymalna stawka ma wynieść 100 zł rocznie od jednego psa. Opłata ma być przeznaczona m.in. na finansowanie sprzątania nieczystości po psach. O wprowadzeniu na terenie danej gminy tej opłaty będzie decydować rada gminy. Rada gminy będzie również, tak jak w przypadku pozostałych opłat i obecnie w podatku od posiadania psów, określać w uchwale zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek tej opłaty. Może również zarządzić pobór tej opłaty w formie inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Ważne!
Od 1 stycznia 2008 r. podatek od psów zostanie zastąpiony opłatą, o której wprowadzeniu będzie decydować rada gminy.
Opłaty od posiadania psa(ów) nie będzie się pobierać od:
- członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polski - pod warunkiem wzajemności,
- osób w znacznym stopniu niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,
- osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
- podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
Podstawa prawna:
- ustawa z 7 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 249, poz. 1828
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.