Zmiana zasad uiszczania opłaty skarbowej i jej zwrotu
REKLAMA
Opłaty skarbowej nie można już dokonywać znakami opłaty skarbowej, tylko gotówką w kasie organu podatkowego lub bezgotówkowo na jego rachunek.
Organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Składając wniosek, zgłoszenie lub pełnomocnictwo, należy załączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej, np. przelew. Pozostaje on w urzędzie w aktach sprawy. Urzędy często żądają oryginału, a podatnikowi jest on potrzebny do rozliczeń. W związku z tym przewidziano wyjątek od tej zasady. Dowód ten może być zwrócony osobie dokonującej opłaty. Wówczas na jego odwrocie urzędnik dokona adnotacji z określeniem przedmiotu opłaty, kwotą oraz datą zgłoszenia wniosku lub pełnomocnictwa i potwierdzi ją pieczęcią lub podpisem (z podaniem swego imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego). Adnotacja taka będzie też dokonana na wniosku, zgłoszeniu lub pełnomocnictwie. Na tym dokumencie zamiast daty dokonania zgłoszenia lub pozostałych dokumentów urzędnik określi datę wpłaty i numer pokwitowania lub numer rachunku bankowego, na który wpłaty dokonano.
Szczegółowe sytuacje i sposób dokonywania adnotacji przez urzędników wskazano w § 5 i 6 rozporządzenia w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu.
W nowej ustawie o opłacie skarbowej rozszerzono sytuacje, w których będzie zwracana opłata skarbowa. Będzie ona podlegała zwrotowi:
- od dokonania czynności urzędowej - jeżeli mimo zapłacenia opłaty czynność urzędowa nie została dokonana,
- od wydania zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) - jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji).
W celu odzyskania opłaty należy złożyć wniosek. Przepisy nie wskazują, do jakiego organu go złożyć. Należy jednak wnioskować, że właściwy będzie organ, do którego wpłacono opłatę, czyli wójt (burmistrz, prezydent miasta). Do wniosku należy dołączyć jego kopię wraz z dowodem zapłaty opłaty skarbowej, jeśli oczywiście podatnik go posiada. Co prawda, nie wynika to z przepisów, jednak urzędy często tego wymagają. Jeśli wniosek zostanie złożony przed wydaniem decyzji w tej sprawie, organ podatkowy, czyli wójt (burmistrz, prezydent miasta), wezwie urząd, do którego wniesiono m.in. wniosek o dokonanie czynności urzędowej, a który go nie wydał, do przekazania wniosku lub jego kopii wraz z dowodem zapłaty lub adnotacją o jej dokonaniu.
Opłata skarbowa nie podlega zwrotowi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku, w którym ją wniesiono.
Podsatwa prawna:
- § 3-4 rozporządzenia z 21 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu - Dz.U. Nr 246, poz. 1804
- art. 8-9, art. 12 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - Dz.U. Nr 225, poz. 1635
Ewa Leszczyńska
ekspert w zakresie podatków
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.