REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus częściej podważy cenę sprzedawanych rzeczy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

* Definicja wartości rynkowej budzi wątpliwości interpretacyjne * Organy będą miały większe pole do podważania stanowiska podatników * Urealnią się zasady ustalania podstawy opodatkowania przy nieruchomościach

Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2006 r. nr 222, poz. 1629) zmieniła definicję wartości rynkowej przedmiotu transakcji, która w wielu przypadkach stanowi podstawę obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Począwszy od 1 stycznia 2007 r. zrezygnowano z odniesienia do przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości na rzecz przeciętnych cen stosowanych w obrocie, z uwzględnieniem m.in. miejsca położenia przedmiotu transakcji. W uzasadnieniu zmiany resort finansów wskazał, że ma o­na na celu wyłącznie doprecyzowanie definicji wartości rynkowej. Eksperci zgodnie jednak podkreślają, że zmiana tylko pozornie jest mało znacząca, a jej konsekwencje sięgają dużo dalej niż tylko doprecyzowanie przepisu.

Problemy z definicją

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, wyjaśnia, iż przyczyną zmiany były problemy w wyznaczaniu wartości rynkowej przedmiotów, których sprzedaż następowała incydentalnie w danej miejscowości. W takim wypadku organy nie mogły weryfikować prawidłowości określenia przez podatników wartości rynkowej, ze względu na brak materiału porównawczego. Także resort finansów przyznaje, że odwołanie do przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości utrudniało obiektywną ocenę wartości rynkowej. -

Konsekwencją zmiany miało być umożliwienie organowi weryfikacji podstawy opodatkowania również wtedy, gdy w danej miejscowości nie zawierano innych transakcji dotyczących rzeczy tego samego rodzaju i gatunku. Jednak dokonana zmiana nie tylko daje organowi możliwości weryfikacji podstawy opodatkowania w każdym wypadku, ale powoduje również nowe wątpliwości - twierdzi Andrzej Nikończyk.

Zdaniem Krzysztofa Biernackiego, prawnika z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys, wskazać należy, że podstawą określenia wartości rynkowej są przeciętne ceny w obrocie, a miejsce położenia stanowi tylko element mający dodatkowy wpływ na ostateczną cenę, podobnie jak stan i stopień zużycia rzeczy.

- Niemniej jednak uzależnienie podstawy opodatkowania od przeciętnych cen z jednej strony uogólnia punkt odniesienia przy określaniu wartości rynkowej, z drugiej zaś może prowadzić do większej jego dowolności - ocenia ekspert.

Organ wie lepiej

Andrzej Nikończyk zwraca uwagę, że zmiana art. 6 ust. 2 ustawy daje organom podatkowym większe pole do kwestionowania wartości rynkowej określonej przez podatnika. Wynika to z niejasności pojęcia miejsce położenia rzeczy oraz braku uregulowania, jak wyznaczać przeciętną cenę.

- Dotychczas należało porównać wszystkie podobne transakcje z danej miejscowości. Obecnie z przepisów nie wynika, jaki zakres obszarowy transakcji należy brać pod uwagę. Problematyczne może być również określenie podstawy opodatkowania przy sprzedaży rzeczy położonych za granicą - stwierdził Andrzej Nikończyk.

Jego zdaniem wątpliwości te nie tylko są przeszkodą w prawidłowym określeniu wartości rynkowej, ale będą powodować trudności w obronie przyjętego stanowiska, gdyż organ może praktycznie dowolnie zmieniać zakres obszarowy transakcji, które uważa za wpływające na wartość rynkową rzeczy.

- Brak wskazówek, jakie rynki powinny być brane pod uwagę, daje organom możliwość kwestionowania przyjętej podstawy opodatkowania - ocenia Andrzej Nikończyk.

Zwraca uwagę, że ponieważ zmiana nie jest zbyt precyzyjna, wszystko będzie zależeć od sposobu stosowania tego przepisu przez organy podatkowe. Wystawia to podatników na możliwość kwestionowania każdego ich działania.

- Należy mieć nadzieję, że urzędy skarbowe będą stosować tę zmianę ze zdrowym rozsądkiem - podsumowuje Andrzej Nikończyk.

Według Mariusza Jurkiewicza, prawnika w zespole postępowań podatkowych i sądowych firmy doradczej KPMG, trudności mogą pojawić się przy określaniu wysokości podatku z tytułu dokonania czynności cywilnoprawnych, których przedmiotem będą rzeczy ruchome.

- W takiej sytuacji miejsce położenia rzeczy nie jest stałe i podatnikom będzie o wiele trudniej ustalić wartość rynkową rzeczy. Wydaje się, że w tym przypadku kryterium miejsca położenia nieruchomości będzie mogło mieć jedynie posiłkowe zastosowanie - stwierdził nasz rozmówca.

Również Andrzej Nikończyk ma wątpliwości, czy w każdym wypadku miejsce położenia rzeczy będzie mieć wpływ na wartość rynkową rzeczy ruchomych.

Będą też korzyści

Zmiana zasad określania wartości rynkowej przedmiotu transakcji ma też swoje plusy.

- Dotychczasowe przepisy przy określaniu ceny rynkowej ograniczały punkt odniesienia do danej miejscowości. Brak transakcji narzucał konieczność sporządzania wyceny, która ze swej istoty opierała się na danych szacunkowych - wyjaśnia Krzysztof Biernacki.

Ekspert dodaje, że obecne brzmienie przepisu umożliwia odniesienie do cen transakcyjnych w szerszym obszarze, np. innych miejscowościach o porównywalnych parametrach, jak liczba mieszkańców, stopa bezrobocia itd., co w znacznej mierze pozwoli na uwiarygodnienie takiego punktu odniesienia.

Również resort finansów potwierdza, że zmiana pozwoli na określanie wartości rynkowej w sposób bardziej zobiektywizowany, poprzez uwzględnianie cen transakcyjnych stosowanych w danym rejonie, miejscowości (centrum miasta, dzielnicy, osiedla) lub cen przedmiotów podobnych, położonych na obszarze porównywalnych rynków lokalnych.

Mariusz Jurkiewicz wskazuje, że przy określaniu wartości rynkowej będzie można uwzględnić okoliczności związane z faktycznym miejscem położenia nieruchomości (np. w określonej dzielnicy dużego miasta).

- W konsekwencji, o wartości rynkowej nieruchomości nie będzie decydować tylko poziom cen w określonej miejscowości, ale także poziom cen w określonej dzielnicy, jak też takie okoliczności, jak: dostępność mediów, komunikacja oraz zagospodarowanie sąsiednich działek - stwierdził nasz rozmówca.

Dodaje, że taki sposób określania wartości rynkowej nieruchomości często może okazać się korzystny dla podatników.

Andrzej Nikończyk potwierdza, że przeciętna cena w danej miejscowości w przypadku nieruchomości może być nieadekwatna do przedmiotu transakcji, np. sprzedaż lokalu w centrum i na obrzeżach miasta.

Magdalena Majkowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA