REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Letnie wakacje: kupując teraz, oszczędzisz 30 procent

REKLAMA

* Do końca marca biura podróży sprzedają letnie oferty wakacyjne w promocyjnych cenach * Sprzedaż zimą letnich wyjazdów stanowi prawie połowę przychodów ze sprzedaży polskich biur * Promocje obejmują wyjazdy zagraniczne, a w tym roku taki urlop planuje ponad 7 mln osób

Światowa moda na planowanie letniego urlopu z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem dotarła i do nas. Biura podróży prześcigają się w zimowych promocjach letnich wyjazdów, a zainteresowanie turystów jest ogromne. Sprzedaż promocyjna trwa zazwyczaj do końca marca.

Z danych easygo.pl wynika, że w 2006 roku w przedsprzedaży first minute touroperatorzy sprzedali ponad 40 proc. miejsc przygotowanych na cały letni sezon (od kwietnia do października). W tym roku w I kwartale roku biura mogą sprzedać już ponad połowę ofert.

Niemcy, Francuzi, Japończycy planują urlop z dużym wyprzedzeniem - pół roku to minimum. Japończycy wybierają kolejne miejsca wyjazdów nawet na dwa lata do przodu.

Kusząca cena

U Polaków decydująca jest cena. W tej chwili zniżki w różnych biurach wahają się od 10 do ponad 30 proc. względem katalogowej ceny.

- Do połowy stycznia dawaliśmy nawet 38 proc. zniżki. W tym tygodniu będzie to nieco mniej, ale nadal ponad 30 proc. - mówi Piotr Zawistowski, szef Triady.

- U nas największa promocja - do 20 proc. - trwa do 11 lutego - informuje Aleksandra Kosmala z działu marketingu Rainbow Tours.

Rezerwując teraz wakacje na przykład w Grecji, możemy zapłacić za wyjazd dla dwóch osób do 3-gwiazdkowego hotelu 1000 zł taniej lub po prostu za mniejsze pieniądze kupić pobyt w bardziej luksusowym miejscu.

W ofertach można przebierać

Jednak zdaniem przedstawicieli biur podróży ważniejszy nawet niż niższa cena jest duży wybór. W propozycjach można teraz przebierać jak w ulęgałkach bez ryzyka, że wbrew pozycji w katalogu lub reklamie oferta okaże się sprzedana albo dostępna tylko z wylotem z miasta po drugiej stronie Polski względem miejsca zamieszkania.

Przedstawiciele portalu easygo.pl, szacują, że w tym sezonie w promocyjnej przedsprzedaży letnich wyjazdów katalog obejmie 50 tysięcy ofert.

- Trwa prawdziwe oblężenie. 8 na 10 klientów w centrum rezerwacji interesuje się wyłącznie ofertami letnimi first minute - mówi Iwona Sokołowska, wiceprezes easygo.pl.

Ryzyko, że organizator pobierze opłatę i zbankrutuje zanim zorganizuje nam wakacje ograniczymy do minimum, jeśli wykupimy urlop w rozpoznawalnej na rynku i doświadczonej firmie.

Chętnych nie brakuje

Według szacunków Instytutu Turystyki (IT) w tym roku na urlop za granicę wybierze się 7,2 mln osób, czyli 400 tys. więcej niż w 2006 roku. Wtedy z biurem wyjechało około miliona osób, z czego 80 proc. pod palmy - wyjazdy na narty duże biura traktują tylko jako uzupełnienie oferty.

- W tym roku biura mogą sprzedać jakieś 1,2 mln miejsc - uważa Krzysztof Łaciak, prezes IT.

Konkurencja o klienta jest ogromna. Na krajowym rynku działa około setki biur podróży, w których pracuje co najmniej 9 osób, i sześć tysięcy mniejszych organizatorów i agentów. Żeby przyciągnąć turystę, biura każdego roku rozszerzają oferty o nowe kraje, nowe regiony w najbardziej popularnych krajach, nowe bardziej komfortowe hotele. Trudniej w tym roku może być znaleźć atrakcyjną ofertę na Dominikanę, po tym jak zbankrutował główny organizator pobytów na tej wyspie, biuro Open Travel. Zwiększa się natomiast katalog bardziej ekskluzywnych wyjazdów, bo stale rośnie zainteresowanie Karaibami, środkową i południową Afryką, Kubą, Meksykiem, a także Brazylią, Nową Zelandią.

Krzysztof Łaciak podkreśla, że klienci chętniej sięgają po droższe oferty, które zawierają dodatkowe wycieczki, zajęcia, posiłki.

ZE STRONY PRAWA

W umowie z biurem podróży sprawdź:

* Czy precyzyjnie wskazano informacje związane z imprezą turystyczną: czas jej trwania, miejsce pobytu, program imprezy, cenę, rodzaj i zakres ubezpieczenia, sposób zgłaszania reklamacji

* Czy cena obejmuje wszystkie usługi (np. bilety wstępów, opłaty lotniskowe)

* W jakich sytuacjach może nastąpić podwyżka ceny (m.in. z powodu wzrostu kosztów transportu, kursów walut); Niezależnie od wszelkich okoliczności, na 20 dni przed datą wyjazdu cena ustalona w umowie nie może wzrosnąć 

* Czy w przypadku ofert last minute, first minute lub innych ofert specjalnych, biuro podróży nie wyłącza możliwości złożenia reklamacji

* Czy w razie rezygnacji z wyjazdu biuro podróży nie zatrzyma sobie 100 proc. ceny wycieczki - powinno każdorazowo rozliczyć się z klientem i potrącić sobie tylko te koszty, jakie rzeczywiście poniosło (np. wcześniejszych rezerwacji hotelu)

Szersza perspektywa

UNIA

W 2006 roku przychody z turystyki na świecie przekroczyły 700 mld USD. Największy udział w przychodach (około 50 proc.) do tej pory miała Europa. Szacuje się, że przejazdy międzynarodowe na świecie wzrosną w 2007 roku o 4 proc. - do 711 mln osób, wydatki turystów zwiększą się o 9,7 proc. i sięgną 679 mld USD. Zgodnie z prognozami Światowej Organizacji Turystyki do 2020 r. liczba przyjazdów w turystyce światowej wzrośnie trzykrotnie, a przychody z turystyki - prawie czterokrotnie.

RYNEK

W Polsce przychody z turystyki w 2006 roku sięgnęły 6,4 mld USD. Przyjechało do nas 15,7 mln osób.


GP RADZI

Czy za wycieczkę first minute płaci się od razu całą kwotę

Razem z mężem planujemy wyjechać na wakacje. Zależy nam na tym, by urlop nie kosztował dużo, myślimy o ofertach typu first minute. Chciałabym się dowiedzieć, czy będe musiała zapłacić już całą kwotę w pierwszej wpłacie?

Nie. W zimowej promocji nie trzeba od razu wpłacać pełnej kwoty. Wystarczy 20-30 proc. zaliczki. Resztę trzeba dopłacić najpóźniej 40 dni przed wyjazdem.

Można też od razu zapłacić 100 proc. kwoty. Wtedy warto zapytać o dodatkowe upusty w cenie lub prezent od organizatora w postaci dodatkowej wycieczki fakultatywnej, posiłku lub innych dostępnych atrakcji, np.: karnetu do aquaparku. Istnieje jednak ryzyko, że touroperator zbankrutuje zanim zorganizuje nam urlop.

Warto też kupować w zimowej promocji, ponieważ mamy jeszcze bardzo duży wybór ofert proponowanych przez biura podróży. Tuż przed letnim wyjazdem będziemy prawdopodobnie wybierać już tylko wśród mniej atrakcyjnych propozycji.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne

Wspólnie z córką wybieramy się latem na surfing na grecką wyspę Rodos. Nasza wycieczka zawiera już ubezpieczenie, ale myślimy, by dodatkowo się asekurować. Czy warto postarać się o dodatkowe ubezpieczenie kosztów leczenia?

Tak bo zwykle polisy oferowane przy okazji kupowania wycieczki opiewają na stosunkowo niskie sumy, np. 10 tys. euro. Może to być zbyt mało, jeśli dojdzie do poważnego wypadku i leczenie będzie długotrwałe, czy konieczny będzie transport lotniczy do Polski. Jeśli jedziemy do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, to warto w oddziale NFZ zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Potwierdza o­na posiadanie publicznego ubezpieczenia zdrowotnego i gwarantuje pomoc medyczną w publicznych placówkach. Jadąc dalej, np. do Tunezji czy Egiptu, warto dokupić polisę turystyczną z sumą przynajmniej 30-40 tys. euro, rozszerzoną o elementy assistance, np. opiekę nad dziećmi czy pomoc prawną.

Katarzyna Kozińska
Współpraca: Ewa Usowicz

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA