REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściciele małych firm liczą na rozwój usług kredytowych

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorstwa liczą na złagodzenie polityki kredytowej banku. Atutem byłoby również przydzielenie im indywidualnych doradców.

Przedsiębiorcy nie oczekują od banku pomocy w sferze zarządzania firmą. Badani właściciele firm nie wyrażali zainteresowania tego rodzaju usługami ze strony banku. Przede wszystkim jest to związane z niskim poziomem wiarygodności porad oraz brakiem jakichkolwiek gwarancji, że wprowadzone w życie porady przyniosą pożądane efekty.

Dodatkowo badani przedsiębiorcy nie mają pomysłu, na czym mogłaby polegać funkcja doradcza banku. Spodziewają się głównie pomocy w zakresie korzystania z usług bankowych. Bank mógłby co prawda pomóc w relacjach między firmą a urzędem skarbowym i ZUS-em, jednak badani nie potrafią wskazać żadnej koncepcji opartej na korzyściach banku i firmy.

Wśród przedsiębiorców (aktualnych i potencjalnych) istnieje dobry wizerunek marki mBank. Jest to instytucja: 
* nowatorska i nowoczesna,
* sprawna i szybka w działaniu, 
* oferująca wysoką jakość usług.

Badania wskazują jednak na pewne działania, które bank powinien wdrożyć w celu silnego i długotrwałego związania klientów z mBankiem.

Przede wszystkim badani wskazywali na: 
* częściową liberalizację uregulowań wewnętrznych, tak aby bank był bardziej przyjaznym i elastycznym partnerem w biznesie,

- W naszej nowej ofercie kredytowej dla firm, zaproponowaliśmy szereg uproszczeń dotyczących procedury przyznania kredytu. Dotyczy to nie tylko dokumentów, jakie powinien złożyć przedsiębiorca, ale także przejrzystej komunikacji z klientem i informacji o kolejnych etapach procesu. Najlepszym przykładem liberalizacji w mBanku jest oferta szybkiego limitu kredytowego do 12 tys. zł. Limit kredytowy może być uruchomiony nawet w kilka minut po złożeniu wniosku bez żadnych dokumentów i bez wychodzenia przedsiębiorcy z firmy - twierdzi Michał Szelągowski z mBanku. 

* konieczność przydzielania indywidualnych doradców, dzięki którym możliwy byłby do uzyskania efekt większej personalizacji relacji bank-firma.

- Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, wraz z nadejściem nowego roku, w mBanku powołana została grupa doradców dedykowanych wyłącznie ofercie mBIZNES - dodaje Michał Szelągowski. 

* rozwijanie przede wszystkim usług kredytowych, niezbędna byłaby również rezygnacja z restrykcyjnych wymagań oraz biurokracji, dobrze widziane byłyby również programy lojalnościowe dla stałych klientów.

Klienci banków zwracają również uwagę na wygodę oraz dostępność usług. O ile z bankomatami nie ma większych problemów (sieć Euronet, Cash4You i BZ WBK - prowizja 2 zł od wypłaty, pozostałe bankomaty w Polsce - 5 zł) to liczba wpłatomatów jest dość ograniczona (obecnie jest ich ponad 50). Poza tym powinien ulec skróceniu maksymalny okres rozpatrywania reklamacji związanych z działaniem wpłatomatów. 30 dni zapisane w regulaminie lub choćby podawane przez bank 10 dni roboczych (średni czas rozpatrywania reklamacji) to zdecydowanie zbyt długo. Konieczne również byłoby zwiększenie funkcjonalności mKiosków choćby o możliwość złożenia w nich reklamacji. Docelowo bank mógłby wprowadzić w nich również obsługę gotówkową coś na wzór Eurobanku. W tym przypadku do mBanku mogliby przekonać się również przedsiębiorcy, którzy preferują obrót gotówkowy. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoją cenę (w konkurencyjnych bankach operacje dokonywane w placówkach są znacznie droższe niż zlecane poprzez telefon lub internet). Badanie wykonał Ipsos na zlecenie mBanku

Iwona Jabłońska


OPINIA

Michał Macierzyński
analityk Bankier.pl

Limit kredytowy w mBanku może być uruchomiony w ciągu kilku minut. Jednak taka sytuacja dotyczy tylko wyjątkowych przypadków, np. podczas akcji akwizycyjnej przeprowadzanej przez sam bank. Standardowo udostępnienie limitu kredytowego trwa ok. 2 dni roboczych, a i to tylko w przypadku kwot do 2 tysięcy złotych lub osób od 6 miesięcy regularnie realizujących płatności do ZUS i US z rachunku mBIZNES konto. Brak spełnienia tych dwóch warunków lub ubieganie się o kwotę wyższą niż 12 tysięcy złotych sprawia, że liczba potrzebnych do przedłożenia dokumentów szybko rośnie. Brak placówek sprawia zaś, że wszystko odbywa się drogą korespondencyjną. Wszystkie dodatkowe dokumenty należy również wysyłać pocztą. Oferta banku byłaby dużo lepsza, gdyby chociaż pozwolono składać dokumenty w centrach finansowych lub mKioskach.

Biada również tym, którzy mieli jakiekolwiek zaległości w płatności z ZUS-em i regulowali je z konta w mBanku. Taki przedsiębiorca najprawdopodobniej dostanie odmowę, pomimo wydanego przez ZUS zaświadczenie, że nie ma żadnych zaległości.

Limit do 12 tysięcy złotych pozwala praktycznie tylko pokryć bieżące potrzeby finansowe. Bank nie oferuje kredytów inwestycyjnych lub obrotowych. Barierą jest również wymóg prowadzenia firmy przez co najmniej 12 miesięcy. Znacznie ogranicza to krąg potencjalnych zainteresowanych, zwłaszcza że coraz więcej banków skraca ten okres do 6 miesięcy.

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA