REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy PIT składa za nas pracodawca

REKLAMA

Podatnik nie musi sam wypełniać formularza PIT. Może zlecić to płatnikowi. Wystarczy, jeśli złoży oświadczenie PIT-12. Powinien to zrobić najpóźniej do 10 stycznia.

Podatnik nie zawsze musi sam składać zeznanie podatkowe. Czasami może zrobić to za niego płatnik. Niezbędne jest jednak spełnienie określonych warunków, które precyzują przepisy podatkowe. Płatnik nie podejmuje bowiem decyzji o tym, że będzie rozliczał się z fiskusem za podatnika. Do tego potrzebne jest oświadczenie osoby, która chce, aby to właśnie płatnik sporządził roczne rozliczenie podatku zamiast podatnika.

Potrzebne oświadczenie

W tym celu podatnik powinien wypełnić formularz PIT-12, stanowiący oświadczenie niezbędne dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym. Oświadczenie takie traktuje się na równi z zeznaniem.

Płatnik, który otrzymuje oświadczenie podatnika na formularzu PIT-12, jest zobowiązany do sporządzenia rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w 2006 roku. Do złożenia oświadczenia uprawnieni są poza pracownikami (osobami zatrudnionymi u płatnika) także członkowie spółdzielni, tymczasowo aresztowani lub skazani, osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika, osoby otrzymujące świadczenia integracyjne przyznane na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym, a także osoby otrzymujące stypendium. Krąg podatników uprawnionych do wystąpienia z oświadczeniem PIT-12 został zatem ograniczony do osób, które otrzymują różne świadczenia za pośrednictwem płatnika. Nie są to jednak jedyne ograniczenia.

Kolejne wynikają z art. 37 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przepis ten szczegółowo określa, jakie warunki musi spełnić podatnik, aby móc wnioskować o dokonanie rocznego obliczenia podatku przez płatnika.

PRZYKŁAD: OŚWIADCZENIE PO TERMINIE

Podatnik otrzymał od zakładu pracy informację o możliwości dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego. Zakład pracy jako pracodawca rozliczyłby pracownika z uzyskanych przez niego dochodów. Pracodawca poinformował pracowników o terminie, w ciągu którego należy złożyć odpowiednie oświadczenie. Jeden z pracowników chciał skorzystać z tej możliwości. Nie złożył jednak od razu oświadczenia, a potem zachorował i przebywał na zwolnieniu lekarskim do 11 stycznia. Po powrocie 12 stycznia chciał złożyć oświadczenie. Okazało się jednak, że termin już minął. Pracodawca mógł więc odmówić przyjęcia oświadczenia PIT-12 od pracownika. Powody opóźnienia w złożeniu oświadczenia, w tym także przebywanie na zwolnieniu lekarskim, nie mają tu znaczenia.

Pracodawca może jednak przyjąć oświadczenie złożone po upływie terminu i sporządzić zeznanie podatkowe w imieniu pracownika, ale będzie to jedynie wyraz jego dobrej woli. Lepiej więc, w przypadku gdy podatnik spóźni się ze złożeniem oświadczenia, upewnić się, że pracodawca rozliczy podatek w jego imieniu. Termin obliczenia podatku i złożenia zeznania przez pracodawcę mija z końcem lutego. Jeżeli więc do tego czasu pracownik nie otrzyma od pracodawcy kopii złożonego w jego imieniu zeznania (przygotowanego na formularzu PIT-40), powinien sprawdzić, czy zostało o­no przygotowane. Gdyby okazało się, że mimo przyjęcia po terminie oświadczenia PIT-12 pracodawca nie dokonał obliczenia podatku, pracownik powinien samodzielnie sporządzić zeznanie podatkowe i tym samym rozliczyć się z fiskusem do końca kwietnia danego roku podatkowego.

Trzeba spełnić warunki

Z możliwości rozliczenia uzyskanych w 2006 roku dochodów mogą skorzystać podatnicy, którzy poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskali innych dochodów (z wyjątkiem określonych w art. 28 oraz 30, 30a i 30b ustawy o PIT) i nie mają obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych z wyjątkiem zwróconej za pośrednictwem płatnika zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik potwierdza w oświadczeniu także to, że nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów łącznie z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Podatnik potwierdza także to, że nie korzysta z odliczeń od dochodu i podatku (z wyjątkiem określonych w art. 37 ust. 1a pkt 2-4, czyli m.in. składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe). Oświadcza też, że nie zmniejsza podatku na zasadach określonych w art. 27d, czyli nie odlicza kwot darowizn pieniężnych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (od 1 stycznia 2007 r. przepis ten został uchylony, ale podatnik może skorzystać z odliczenia na mocy innego przepisu ustawy o PIT).

Łączne spełnienie wspomnianych warunków umożliwia złożenie płatnikowi PIT-12. Warto pamiętać, że oświadczenie to należy złożyć w ściśle określonym terminie. Przepisy podatkowe stanowią bowiem, że podatnik powinien złożyć płatnikowi wspomniane oświadczenie przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Czyli w przypadku dochodów uzyskanych w 2006 roku oświadczenie PIT-12 należy złożyć przed 10 stycznia 2007 r.

PRZYKŁAD: KORZYSTANIE Z ULG

Podatnik 8 stycznia złożył w swoim zakładzie pracy oświadczenie PIT-12 dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego w 2006 roku. Pracodawca przyjął to oświadczenie. Przygotował PIT-40. Okazało się jednak, że pracownik zamierza skorzystać z ulgi odsetkowej, o czym wcześniej zapomniał. W takim przypadku sporządzenie i złożenie przez pracodawcę deklaracji PIT-40 nie oznacza, że pracownik definitywnie traci prawo do skorzystania z odliczeń, jeżeli poniósł wydatki, które uprawniają go do skorzystania z ulg. W takiej sytuacji pracownik powinien po prostu złożyć indywidualnie zeznanie podatkowe PIT-37, w którym uwzględni odliczenia. Podstawą do sporządzenia PIT-37 jest deklaracja PIT-11. W tym przypadku natomiast, podstawą do sporządzenia tego zeznania będzie PIT-40.

PRZYKŁAD: PIT DLA ZWOLNIONEGO PRACOWNIKA

Podatnik złożył pracodawcy PIT-12. Ten powinien sporządzić dla niego PIT-40 do końca lutego. Jednak w połowie miesiąca zwolnił pracownika. Zwolnienie pracownika przed upływem terminu złożenia deklaracji PIT-40 nie oznacza, że pracodawca nie musi już sporządzać dla tego pracownika rocznego obliczenia podatku. Pracodawca jest nadal związany oświadczeniem pracownika złożonym na formularzu PIT-12 i tym samym zobowiązany do dokonania rocznego rozliczenia z fiskusem w jego imieniu.

PRZYKŁAD: ZBYT NISKIE ZALICZKI NA PODATEK

Pracodawca odebrał od pracownika PIT-12 i sporządził dla niego PIT-40. Okazało się jednak, że kwota pobranych w ciągu roku zaliczek jest niższa od obliczonej kwoty podatku należnego. W takiej sytuacji różnica powinna być wpłacona do urzędu przez pracodawcę dokonującego rozliczenia podatku w imieniu pracownika. Nie oznacza to jednak, że pracodawca pokryje za pracownika tę różnicę. Wpłacona przez pracodawcę do urzędu skarbowego kwota różnicy między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych w ciągu roku zostanie potrącona przez niego z wynagrodzenia pracownika za marzec.

KTO MOŻE ZŁOŻYĆ PIT-12

Oświadczenie do celów dokonania rocznego obliczenia podatku mogą złożyć: l pracownicy, l członkowie spółdzielni, l tymczasowo aresztowani lub skazani, l otrzymujący emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika, l otrzymujący świadczenia integracyjne, l otrzymujący stypendium. 

Anna Wojda

 Podstawa prawna
Art. 37 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

REKLAMA

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

Dopłata do najmu: komu się należy 477 zł a komu 1090 zł, na jak długo, gdzie złożyć wniosek

Czynsze za najem po wybuchu wojny w Ukrainie poszybowały w górę i nic nie wskazuje by miało być znów taniej. Nie wszystkich stać tymczasem nie tylko na kupno własnego mieszkania, ale i na najem. Liczy się każde wsparcie, tym bardziej warto wiedzieć - i skorzystać gdy to możliwe - z dopłat do czynszu. Komu przysługują, gdzie złożyć wniosek?

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

REKLAMA

Pieniądze dla partii politycznych: czy zbiórki są legalne a wpłaty nielimitowane. Czy partie polityczne płacą podatek dochodowy

Partie polityczne finansowane są na kilka różnych sposobów. Mogą one uzyskiwać dochody z wykorzystaniem własnego majątku, jak również być finansowane przez Skarb Państwa. Mogą też liczyć na darowizny od prywatnych osób, ale na ściśle określonych zasadach.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

REKLAMA