Kto i dlaczego powinien szybko rozliczyć się z fiskusem za 2006 rok

Nie wszyscy podatnicy mogą czekać z rozliczeniem za 2006 rok do końca kwietnia. Do 31 stycznia PIT muszą złożyć korzystający z uproszczonych form opodatkowania. Nie warto też czekać, jesli mamy nadpłatę.

Od 2 stycznia podatnicy mogą już składać we właściwym urzędzie skarbowym rozliczenie roczne za ubiegły rok. Niektórzy mają taką możliwość do 30 kwietnia. Niekiedy warto wcześniej rozliczyć się z fiskusem, a czasami jest to wręcz obowiązkiem podatnika.

Ostateczne terminy na złożenie rocznego zeznania są różne. Część podatników musi to zrobić do końca tego miesiąca, czyli najpóźniej do północy 31 stycznia. Obowiązek ten dotyczy podatników korzystających z uproszczonych form opodatkowania, czyli opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz rozliczających się za pomocą karty podatkowej. Dotrzymanie terminu jest o tyle istotne, że nie podlega o­n przywróceniu i po jego upływie nie można już skutecznie dokonać czynności, dla której został przewidziany. Gdyby się jednak z jakichś powodów zdarzyło, że podatnik nie złoży zeznania do tej daty, powinien jak najszybciej to zrobić, nawet po jego przekroczeniu. Konsekwencje związane z przekroczeniem terminu są znacznie mniej dotkliwe niż sankcje, które wiążą się z niezłożeniem zeznania w ogóle.

Zasady rozliczeń

Zasady opodatkowania i rozliczania się z ryczałtu reguluje ustawa o ryczałcie. Podatnicy, - osoby fizyczne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - płacący podatek na podstawie przepisów powołanej ustawy muszą złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-28. Przypomnijmy, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu ryczałtem podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przepisy wskazują, że zeznanie roczne trzeba złożyć według ustalonego wzoru. To samo dotyczy załączników składanych wraz z zeznaniem. Nie należy jednak rozumieć przez to, że właściwe będą tylko te formularze, które pobierzemy w urzędzie skarbowym. W tym celu można posłużyć się kserokopią formularza lub wydrukiem z programu komputerowego umożliwiającego elektroniczne wypełnienie takiego zeznania. Zeznanie można dostarczyć do urzędu osobiście lub za pośrednictwem poczty. W przypadku skorzystania z usług poczty, za datę złożenia zeznania uważa się datę stempla pocztowego.

Ulgi i odliczenia

Warto pamiętać, że ryczałtowcy, mimo iż nie uwzględniają kosztów w rozliczeniach podatkowych, to jednak mogą korzystać z ulg i odliczeń. Jeśli więc podatnik ponosił np. wydatki związane z dostępem do internetu, to składając PIT za 2006 rok będzie mógł skorzystać z tego odliczenia. Trzeba tylko pamiętać, by spełnione zostały wszystkie warunki, które uprawniają do tej ulgi (np. posiadanie faktur wystawionych na nazwisko podatnika). Ponadto, bezwzględnie należy pamiętać, by korzystając z ulg i odliczeń, wypełnić i dołączyć do zeznania rocznego PIT-28 odpowiednie załączniki (PIT/D i PIT/O).

Nie można wykluczyć sytuacji, że podatnik opodatkowany ryczałtem będzie musiał składać zeznanie roczne dwukrotnie. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby, które podlegają podatkowi zryczałtowanemu, pracują na etacie lub uzyskują dochody z innych źródeł, chociażby z gry na giełdzie. Wówczas trzeba pamiętać, że po rozliczeniu z fiskusem z tytułu opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych trzeba będzie wypełnić osobne roczne zeznania - PIT-37 lub PIT-38. W takiej jednak sytuacji termin na rozliczenie się z fiskusem z innych niż ryczałt tytułów mija 30 kwietnia.

PRZYKŁAD: DAROWIZNY NA CELE CHARYTATYWNE

Podatnik w 2006 roku korzystał z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, opłacając 17-proc. stawkę tego podatku jako przedsiębiorca świadczący usługi parkingowe (PKWiU 63.21.24). Chciałby przekazać 1 proc. podatku na stowarzyszenie zajmujące się pomocą dzieciom, jednak ma wątpliwości, czy rozliczając się za pomocą PIT-28, ma taką możliwość. Tymczasem ryczałt może ulec zmniejszeniu, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokona wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmniejszenie to stosuje się z zachowaniem warunków wskazanych w ustawie. Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy, wykazanego w zeznaniu.

PRZYKŁAD: ZWROT SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE

Podatnik otrzymał zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. W związku z tym, rozliczając się za ubiegły rok, powinien wykazać i doliczyć do przychodu lub należnego ryczałtu za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone. Ten sam obowiązek powstałby w sytuacji, gdyby podatnik otrzymał zwrot uprzednio odliczonych darowizn, w tym na rzecz organizacji pożytku publicznego. Trzeba bowiem pamiętać, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynikający z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku. W razie niezłożenia zeznania o wysokości osiągniętego przychodu, dokonanych odliczeniach i kwocie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa

Ten sam obowiązek dotyczy podatników korzystających z drugiej formy uproszczonego opodatkowania i opłacających podatek w formie karty podatkowej. Również ci podatnicy do 31 stycznia muszą rozliczyć się z fiskusem za 2006 rok. W tym przypadku obowiązek rocznego rozliczenia ogranicza się do złożenia deklaracji PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Wynika o­n z art. 31 ust. 4 ustawy o ryczałcie. Zgodnie z jego treścią, deklaracja o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach, powinna być złożona według ustalonego wzoru we właściwym urzędzie skarbowym po upływie roku podatkowego, do 31 stycznia. Podatnicy opłacający podatek w formie karty są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Muszą jednak wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, które stwierdzają sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi. Ponadto, w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę, muszą przechowywać ich kopie.

Nie warto zwlekać

Podobnie nie powinni zwlekać z szybkim rozliczeniem z fiskusem podatnicy, którzy spodziewają się nadpłaty podatku. Im szybciej bowiem złożą deklarację roczną, tym szybciej fiskus zwróci im kwotę nadpłaty. Przypomnijmy, że z nadpłatą mamy do czynienia, gdy podmiot zobowiązany faktycznie dokona wpłaty do budżetu w sposób nienależny lub w kwocie wyższej od należnej. Nadpłata powstaje również, gdy wpłata tzw. zwrotu podatku jest dokonana nienależnie lub w kwocie wyższej od należnej. W niektórych sytuacjach podatnik sam określa wysokość nadpłaty. Dzieje się tak m.in. podczas składania zeznania rocznego w podatku dochodowym. Nadpłata jest zwracana przez organ podatkowy w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia przez podatnika zeznania rocznego dla podatników podatku dochodowego. W tym samym stopniu dotyczy to zarówno podatników, którzy powinni rozliczyć się do końca stycznia, składając PIT-28, jak i opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Nie warto czekać z rozliczeniem również wtedy, gdy spodziewamy się, że do podatku będziemy musieli dopłacić. Jeśli stosunkowo wcześnie złożymy zeznanie roczne, będziemy mieli więcej czasu na przygotowanie odpowiednich środków pieniężnych na dokonanie dopłaty. Pamiętajmy, że rozliczając się na zasadach ogólnych, na dopłatę mamy czas do końca kwietnia, nawet wtedy, gdy wcześniej złożymy zeznanie. Tacy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym swoje zeznanie w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym terminie muszą też wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

PRZYKŁAD: ZEZNANIE WCZEŚNIEJ, DOPŁATA PÓŹNIEJ

Podatnik składa zeznanie roczne PIT-38 10 stycznia 2007 r. Z obliczeń dokonanych przez księgową wynika, że powstała u niego niedopłata podatku w wysokości 11 tysięcy złotych. W zaistniałej sytuacji podatnik obawia się, że powinien jak najszybciej uregulować należność. Tymczasem w rzeczywistości nie musi spieszyć się z dokonaniem przedmiotowej dopłaty. Z przepisów wynika, że nie ma żadnych przeszkód, by wpłaty podatku dochodowego dokonać dopiero pod koniec kwietnia 2007 r. Będzie to dopuszczalne do północy 30 kwietnia. Nie ma też znaczenia, że podatnik wcześniej złożył zeznanie podatkowe. Generalnie, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym swoje zeznanie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i to do tej daty faktycznie muszą wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

Ważne!

Zeznanie PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika do 31 stycznia roku następnego, w stosunku do roku, za który jest o­no składane

Ważne!

Podatnik może ubiegać się o odroczenie terminu złożenia zeznania rocznego PIT-28. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Edyta Wereszczyńska

Infor.pl
Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
15 sie 2024

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Wypalenie zawodowe to problem już ośmiu na dziesięciu pracowników. A pracodawcy w większości bagatelizują problem
15 sie 2024

Badania nie pozostawiają wątpliwość: stres wywołany przekonaniem o zbyt niskich zarobkach względem kompetencji oraz przepracowanie to dwie kluczowe przyczyny zjawiska wypalenia zawodowego pracowników. Nie wszyscy pracodawcy są świadomi zagrożeń jakie się z nim wiążą.

Do tych żłobków nie zapisuj dziecka, ponieważ nie otrzymasz 1500 zł dofinansowania. Świadczenie „aktywnie w żłobku” 2024 i 2025
15 sie 2024

Od 1 października 2024 r. rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobka – będą mogli ubiegać się o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”, którego kwota przewyższa dotychczasowe dofinansowanie na ten cel o 1100 zł. Ze świadczenia nie skorzystają jednak rodzice, których dzieci uczęszczają do żłobków, w których miesięczna opłata przekracza 2200 zł. Jest dla nich inne rozwiązanie.

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Rząd: Renta wdowia może być i 1500 zł miesięcznie. Ale średnio będzie niżej. Znacznie
15 sie 2024

Renta wdowia około 300 zł przez 18 miesięcy (dodatkowe świadczenie do pierwotnej emerytury wdowy). Potem już na stałe 600 zł według wskaźnika 25%. To prognoza rządowa dla wartości średnich. Przekazał ją mediom wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski.

Sąsiad rozpala ognisko na swoim ogródku lub grilla na balkonie, a do naszego domu lub mieszkania trafia uciążliwy dym – czy to legalne i co można z tym zrobić?
15 sie 2024

Właśnie rozpoczynamy długi sierpniowy weekend, a wraz z nim – na wielu ogródkach mogą zapłonąć ogniska. Co niektórzy mieszkańcy bloków, którzy ogródków nie posiadają – mogą natomiast zdecydować się na rozpalenie, na swoich balkonach lub tarasach, grilla. Czy takie działania są legalne i co – jako właściciele sąsiednich nieruchomości – możemy z tym zrobić, jeżeli są dla nas uciążliwe?

Koniec zarobku z lokat, co oznacza powrót wysokiej inflacji dla trzymających oszczędności na kontach w banku
15 sie 2024

Przez cały 2024 rok trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Ta dobra sytuacja dobiega jednak końca bo wróciła inflacja?

Co się bardziej opłaci: najem czy kupno małego mieszkania. Teraz rachunek nie pozostawia wątpliwości
15 sie 2024

Kupno małego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym to rozwiązanie, który daje wiele korzyści. Najem – tylko jedną. Jedyna bariera przy wyborze pierwszego rozwiązania to zdolność kredytowa – raty kredytu hipotecznego są porównywalne z czynszem najmu. A własne mieszkanie to bonus w postaci kapitału.

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech?
14 sie 2024

Czy 15 sierpnia jest dniem wolnym w Niemczech? Niemcy mają różne listy świąt wolnych od pracy w zależności od landu. Czy 15 sierpnia jest wolny w Berlinie? Sprawdź, gdzie w Niemczech jest to dzień wolny od pracy.

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?
15 sie 2024

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

pokaż więcej
Proszę czekać...